Inimesed

Lugu ilmus ajakirjas Tiiu

Faime Jurno elu algas Saksamaal: ema pani meid vahel Baieri rahvariietesse, käisime nagu nukud 

Siiri Rebane, ajakiri Tiiu, 13. mai 2020, 09:31
Foto: Martin Ahven

Kunagine Silueti kaanetüdruk, Tallinna moemaja kauaaegne mannekeen Faime Jurno on sündinud 1951. aastal Lääne-Berliinis. Ta ema oli eestlanna Meeta, neiupõlvenimega Sprenk, isa sakslane Hans Prehn.

Meeta tuli koos oma kolme tütrega 1957. aastal tagasi Eestisse. Oma isaga kohtus Faime esimest korda 27aastasena.

Faime sõnul oli ta ema läinud Eestist Saksamaale kunagi sõja ajal. „Ema ütles, et viimase laevaga oli saanud minema, aga kui ta sellest rääkis, ei pannud ma aastaarve tähele,“ tõdeb tütar. Meeta läks Saksamaale koos oma tulevase abikaasa, sakslase Hans Dorniga. 1945. aastal sündis neil tütar Fatme.

Hansu vanemad elasid Müncheni kandis ja nii sattus Meetagi Baierimaale. Ta ei saanud aga Hansu vanematega hästi läbi – nad ei tahtnud lihtsate inimestega suhelda, liiatigi veel idast tulnud neiuga. Nad olid poja peale isegi pahased, et ta sellise naise koju tõi. 

„Mu ema sai aru, et ta pole soovitud, võttis kätte ja läks üksi Berliini,“ jutustab Faime. „Suurlinn oli ta unistus. Saksa keelt oskas ema niipalju, kui koolis oli õppinud. Kurameerimise ajal Hansuga sai ta saksa keelega ikka hakkama.“

Faime pole Hans Dorni kunagi näinud. Ema juttude järgi teab ta, et mees oli rohkem kodust ära, sõja ajal vist rindel. Meeta oli efektne naine, tal tekkis Hansu eemal olles uus kallim, üks teine Hans. See oli Faime isa Hans Prehn.

Edasi lugemiseks: