Lugejakiri

Lugejakiri | Ema üllatus, kui ta 10aastane poeg tahtis rääkida seksist 

Ohtuleht.ee, 18. mai 2020, 22:20
Foto: PantherMedia/Scanpix
10aastane poes küsis emalt seksi kohta, aga vanema sõnul tundus talle, et sellisteks vestlusteks oli liiga varajane aeg.

„Vanema tütrega tuli see teemaks siis, kui tal esimene austaja tekkis, kelle ta külla kutsus. Ta oli 16aastane siis. Poisid peaks ju aeglasemalt arenema, aga tema küsib mult juba 10aastasena küsimusi, mida õde isegi 16aastasena veel ei pärinud,“ kurdab kahe lapse ema Mare.

Esimesed korrad üritas naine poja uudishimu vältida ja küsimustest kõrvale põigelda.

„Ta ei jätnud aga jonni. Kui täna ei saanud vastuseid, siis jätkas seni, kuni pidin võtma aja ja midagi vastama. Üritasin ka siis väga poliitiline olla ja üldiselt rääkida, aga ta oskab kohe küsida,“ ei õnnestunud Marel pääseda ainult mesilaste ja liblikate jutuga.

„Ega ma ei leia kah, et midagi varjama peaks, aga tuleb tunnistada – oma lapsega on seksist ebamugav rääkida. Osad teemad suunasin ka isale. No leppisime aja kokku ja rääkisime koos. Ma ei tahtnud, et ta tunneks, et ei tohi kodus midagi küsida. On veel igasuguseid teemasid ja muresid, mille puhul loodan, et laps pigem pöördub minu poole. Pidin siin oma ebamugavusest üle saama. Eks ma olen ka erinevaid raamatuid lugenud ja isegi käisin koolitusel. Seda küll natuke ka oma erialaga seotult, sest puutun noortega kokku. Ometigi tahaks soovitada kõigile vanematele, et praegused soovitused ja suunas on hoopis teised. Ei tohiks olla häbiasi ka end harida selles vallas. Nii on ka lastega lihtsam,“ tunnistab Mare.

Ema sõnul on ka vanem õde vennale nüüd sel muudatuste teekonnal toeks. Teistele vanematele soovitab Mare enda kogemusteel toetudest lapsega teda huvitavast rääkida.

„Ikka vastavalt eale. Mitte liiga vähe ega liiga palju, vaid täpselt seda, mida ta küsib.“