Ilu ja mood

Miski ei mõõda head maitset paremini kui pärl  

Helen Perk, ajakiri Tiiu, 30. august 2020, 12:16
Prantsuse moelooja Coco Chanel (1883–1971) ülendas pärlid naise garderoobi lahutamatuks osaks. «Naine võib öelda või teha mida iganes, kuni ta kannab pärleid!» on üks tema tuntumaid tsitaate.Foto: Granger/Shutterstock
Pärlid on kuulunud hinnaliseimate aarete hulka muinasajast peale. Nad on sümboliseerinud võimu ja rikkust, olles silmapaistval kohal igas kuningakojas. Kauged ja kättesaamatud on pärlid paljudele praegugi.

Pärli ilu ja salapära on seotud naiselikkusega, kuid mitte ainult – pärlite sünni ja tähenduse ümber keerleb lugematu arv legende. Nii käib pärlite kohta ütlus, et need tuhmuvad, kui kandja südametunnistus pole puhas. 

Pärlite sünd on tegelikult üks looduse ürgseid imetegusid. Austrikarpi sattunud tilluke võõrmoodustis osutub molluski jaoks sissetungijaks, millest ta vabaneda ei suuda. Nii neutraliseeribki ta terakest lakkamatult kristalse aine kihi ehk pärlmutriga, mis ajapikku pärliteraks kasvab. See võib võtta aega kuni kaheksa aastat.   

Kuna loodus üksi inimeste kasvavat himu täita ei suuda, on enamik maailmaturul müügil olevatest pärlitest kunstlikult kasvatatud. Samas on inimese sekkumine minimaalne ja pärl sünnib just sellisena, nagu auster loob. Kui esmalt kangastub silme ette täiuslik ümar vorm, siis see on pigem haruldus. Tegelikult leiab neid ovaalseid, munajaid ja lausa mügarikke. 

Kasvatatud pärlid jagunevad merevee- ja mageveepärliteks, viimased on soodsama hinna tõttu populaarsemad. 

Omaette nauding silmale on pärlite värvigamma. Klassikalisest säravvalgest kreemjani, heledast lillast tumedamani, esindatud on pruunidki toonid. 

Pärlid teeb kandja jaoks universaalseks võime kohanduda iga rõivavalikuga. Ühtaegu nii silmatorkamatud kui ka suursugused, võib neid lisada õhtukleidile ehteks või igapäevaste teksade kaaslaseks. Miski ei mõõda elegantsi ja head maitset paremini kui lummavad pärlid – nii on see juba sajandeid olnud! 

Pärlil on võime lasta esile tõusta pigem kandja enda ilul kui riietusel tema seljas. Mõelgem Coco Chanelile, kes armastas kanda musta kleidi taustal valget pikka, vöökohta embavat keed. Ka sellised stiiliikoonid nagu printsess Diana või Michelle Obama eelistasid pärlehte kõrval klassikalist minimalistlikku lõiget.