Reisimine

ÕL VIDEO | VÄIKELINNATUUR: ajaloo hammasratastest räsitud Võhma pakatab naerust ja pühendumusest 

Marvel Riik | Video: Erki Pärnaku, Rauno Vahtre, Märt Niidassoo, 6. september 2020, 09:00
Foto: Erki Pärnaku, Rauno Vahtre, Märt Niidassoo
Õhtuleht käib sel suvel läbi Eestimaa väikelinnad, mis meie uuringu andmetel on eestlaste seas kõige vähem tuntud. Seekord väisame Põhja-Viljandimaal laiuvat Võhmat, kus elanikud vastavad saatuselöökidele nalja ja armastusega.

Võhma õitseng on seotud liikluse ja kaubandusega. Möödunud sajandil peeti seda oluliseks teepunktiks, mis Põhja-Eestit ühendas Lõuna-Eesti ja sealt edasi ka lõunanaabritega. Linna enda tähtsus seisnes lihakombinaadis, mis toitis nii kodulinlasi kui ka kaugemaid asukaid.

Samal teemal

Möödunud sajand aga tähendab möödunud aegu: kombinaati enam pole ning väikelinna identiteet ootab uuesti ülesehitamist. Pinnas millegi sünniks on rammus: esmatutvus asulaga näitab, et siin on kuhjaga naljasoont ja pühendumust oma tegemiste vastu.

Linna vereringet hoiab praegu korras raudtee, mis toob ning viib kodanikke Viljandi ja Tallinna. Kuigi Võhma koosneb peamiselt eramaju täis tänavatest, leidub siin siiski linnale kohaseid magalaid ehk kõrgeid kortermaju, kust näeb kogu linna ära. Lisaks on siin töine äri- ja sööginurk, mis hoiab turistidel kõhud täis ja annab põhjust suveniire soetada.

Võhma oli Õhtulehe uuringule vastanud ligi 1800 inimese hinnangul vähetuntuselt kuuendal kohal.

Vaata lähemalt videost!