Toit

Setumaa veerekese peal tehakse suuliimi cappuccinot (4)

Kaja Roomets, 20. september 2008, 00:00
Setu rahvustoidud võluvad maitse ja lihtsusega. Mõni aeg tagasi Võrumaale põiganud hiinlased sõid Meremäe vallas Setomaa turismitalus näiteks hea isuga suuliimi cappuccinot ja suitsupeekonisse keeratud ning ahjus üleküpsetatud kartuli-tanguputru.

Setomaa turismitalus valmistatud toitude retseptid on lihtsad ega nõua miskit erilist tooret.

"Kartul, porgand, liha. Argipäevane supp või salat ei pea koosnema kolmekümnest eri komponendist, ka lihtsalt saab maitsvalt toitu teha," ütleb peakokk Viive Paloka. Toekas praad koosneb küpsetatud lihast, mida pole maitseainetega ära tsurgitud. Pooltooteid, poekonserve ja külmutatud köögivilju setu rahvusköök ei tunnista: toidu-kraam olgu värske, siis ei tapa tervist.

Jaaheliha tahab tõlget

Turismitalu söögitare menüü pakub vaimukat lugemiselamust, toidud kõditavad maitsmismeeli ega kõrveta hinnalt rahakotti.

Siin selles majas on setude rahvusroogi pakutud eri aegadel kolmele Eesti presidendile. Lennart Meri, Arnold Rüütel ja Toomas Hendrik Ilves oma saatjaskonnaga on siin suuliimi ja vatskuid (kuklitaolisi küpsetisi – toim) proovimas käinud.

Turismitalu kõtu kosutamise nulgas on kümneid uhkeid pulmi ja juubeleid peetud. Olenemata sellest, kas tullakse Virust või Võrust, tellitakse peolauale enamasti vaid rahvusroogi.

Mõne toidu puhul küsitakse ka küll tõlget, kuid enamasti jäädakse oma valikule kindlaks.

Kui kartohkad ja jaaheliha (eesti keeli sült) on mõnusa muigega omaks võetud, siis tallinlastele meeldivat külmsupp setudele omasest suuliimist rohkem.

Igas talus oma taar

Kuigi setude rahvustoidud on kokaraamatukski kirjutatud, on Meremäel keedetud pliinil ja pudrul erinev maitse kui näiteks Mikitamäel küpsetatul. "Meie kandis kasutatakse toiduks rohkem liha, Peipsi ääres liigub kala rohkem, seepärast on ka meie toidud natuke teisemad," selgitab peakokk.

Erinevusi on teisigi: Mikitamäel tehakse suuliimi kalja baasil, Meremäel pakutakse külmsupi moodsat varianti: peet-sink-vorst püreeritakse saumikseriga, koostisesse kuulub hapukoor, cappuccinolik piimavaht lisatakse toidu serveerimisel. Krehvtine supp väärib igal juhul kodust katsetust.

Peolauale meeleib

Turismitalu kondiiter Lea Ojamets on ka auväärses aednikuametis. Talu liigirikas maitsetaimede peenar annab saaki esimese lumeni. Meliss, salvei, rosmariin ja saialill rändavad petersellile lisaks taldrikule. Päiksekollane õisik koos ülejäänud rohelisega süüakse enamasti rahuloleval ilmel ära.

Suured lahtised piirakud ja plaadikoogid kuuluvad setu rahvustoitude hulka nagu ka sõir ja vinegrett. Leiva asemel pakutakse turismitalus vatsikuid – kuklitaolisi küpsetisi mitmeviljajahust. Kõige paremini maitsevad ahjusoojad vatsikud maitsevõiga.

Kui peolaual pakutakse turismitalus klassikalist meeleiba, siis argipäeva sobivad täidetud pliinid või porgandikook. Riivitud porgand suhkru, muna ja jahuga kokkusegatuna annab koheva plaadikoogi. Suurem maiasmokk võib koogi ka kakao-hapukoorevõõbaga katta.

Kondiitri värskeima kulinaarse katsetuse – mini-odrakaraskid praetud kuuseriisikatega – võtsid esimesed degusteerijad soojalt vastu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee