Suhted ja seks

5 tõde, miks lahkuminek nii valus on ja kuidas üle saada (19)

Õhtuleht Online, 13. september 2011, 16:14
 Alamy/AOP
Ühel hetkel näib kõik roosiline, järgmisel sööd jäätist ja nutad romantilisi filme vaadates. Ükskõik millises maailma paigas viibid, võid esitada küsimuse, millele saad ühesuguse vastuse – lahkuminekud teevad valu meile kõigile!

Kui sinu suhe on hiljuti lõppenud, ent sisimas tunned siiani valu, aitab olukorda üldiselt parandada vaid aeg. Siiski on olemas nõuandeid, mis aitavad valu leevendada, kirjutab Huffington Post.

1. Valu ei saa vältida, kannatamist küll

Ei tasu mainidagi, et lahkuminekud teevad haiget. Midagi, mis oli osa sinu elust, on nüüd kadunud, nii et sa leinad. See on paratamatu olukord, mis laheneb ajaga. Tasub aga meeles pidada, et alul võid küll nutta, kuid peaga vastu seina jooksma jääda ei tasu.

Kannatamine saab alguse enamasti sinu peas tekkivaist küsimustest: miks ma ei näinud seda varem ette? Miks ma ei suutnud suhet toimima panna? Miks ma üldse armun? Miks ta läks? Miks ma ei olnud talle piisav? Kõik sõna "miks" küsimused ainult suurendavad kannatust ning aita sul edasi liikuda. Su peas moodustuvad vaid küsimused, millele ühest vastust lihtsalt ei ole.

Kuidas kannatusest vabaneda, kui tunned, et ta hiilib taas ligi? Iga kord, kui hetke ära tabad, käsi sellel miks-küsimuste-kannatusel lihtsalt uttu tõmmata, mitte ära haara kätt rahusti järele või lange ta küüsi. Mõne ajaga on võimalik miks-küsimuste esitamisest vabaneda ning seeläbi ka mõttetust kannatamisest.

2. Hoidu sõna "väärima" eest

Mõttetu kannatamise juurde kuulub ka väärimist puudutavate seisukohtade tegemine. Enamasti öeldakse "ma väärin paremat" või "ma ei väärigi paremat" või hoopis "ma ei vääri teda" jne.

Väärimine on omamoodi lõks, millesse ei tohi langeda. Kes tegelikult üldse väärib unelmate suhet? Ja kes tuleks sellest ilma jätta? Mille järgi seda otsustatakse? Muidugi, keegi ei vääri seda, et teda ahistatakse või pekstakse, kuid sõna "väärima" kasutatakse ka kontekstis, kus see ei ole nii tõsise tähendusega.

Idee sellest, et keegi kedagi väärib, on üsna ebanormaalne – see eeldab, et me kõik peame leidma koha mingil skaalal ning võistleme üksteisega määramate omaduste alusel.

Seega: võta asja nii, et sa elad vaid korra, sul on õigus teha vigu, nii ka teistel. Ela oma elu nii, nagu tahad ja täida see inimestega. Osa neist jääb su kõrvale, teine osa mitte. Miks see nii on, jääb oletustele valla, ent ei olene sellest, kas keegi reaalselt kedagi ka väärib.

3. Lahkumineku-teema vältimine ei kõrvalda probleemi

Igaüks tegeleb lahkuminekuga omamoodi: kes tuulab poodides, kes joob baarides, kes otsib juhuseksi, kes kohe uut kaaslast, kes muudab soengut jne. Osa neist on kahjutud, teised mitte. Kõiki tegevusi iseloomustab aga üks asi – teeme kõik, et valu eest põgeneda.

Valu väheneb, nagu juba teada, ikka ajaga ning tuleb lihtsalt oodata. Elu sisustamine kõrvaliste asjadega aitab ehk esiti, kuid pikendab ka valu – sa vaid lükkad edasi selle pinnale tõusmist. Ükskord tuleb valu endast välja saada ning seda peaks tegema pigem varem kui hiljem. Võid nutta peatäie praegu või kümme aastat hiljem, kuid kes meist tahaks valusaid ville saada alles kümme aastat pärast seda, kui oleme käe põletanud?

4. Ei kahtlegi, et sul on lahkumineku kohta hea teooria, ent see ei pruugi olla tõsi

Inimesed on jutustamises meisterlikud: suudame luua adekvaatse loo nii romansist, südamevalust kui reetmiseks. Loo valmimise järel teeme aga midagi naljakat – asetame end peategelase rolli: "See oli nii traagiline" Ta kasutas mind ära! Ja siis heitis mu kõrvale! Või siis hoopis mina tema! No ja siis ta üritas mu sõbrannale külge lüüa! Aga mina läksin tema sõbra juurde! Haa, nüüd ta jääbki rentslisse!"

Sellised pisilood moodustavad 80 protsenti naiste omavahelisest vestlusest ja sellest ei saa iial küllalt. Supleme draamavannis ja lisame pirakaid soolateri. Enamasti selleks, et taolised jutud panevad meid end paremini tundma.

Üldiselt pole neil juttudel midagi viga, sest nad aitavad meil toime tulla. Küll aga ei tasu ilustatud juttu ise uskuma jääda, vaid tuleks tunnistada, et vigu on teinud kõik. Pea meeles, et ükskõik kui supernaiseks sa end ka kujutanud, oli ka sinul vigu. Niisamuti ära unusta, et oma lugu ei tasuks teistele peale sundida, eriti uuele potentsiaalsele kaaslasele.

Suhetes tehakse vahel teineteisele uskumatute ja mõtlematute tegudega haiget. Saadud emotsionaalsed haavad on visad kaduma, kuid ära unusta – suhe on läbi ja inimene sinu elust (eeldatavalt) kadunud. Seega ei ole küsimus selles, mida teine inimene sulle tegi, vaid mis sulle temast jäi.

Pea iga suhteid käsitlev raamat või õpetus sisaldab endas üht mõtet: andesta! Kui sa ei andesta iseendale või eksile, kannad selle viha ja valu edasi uude suhtesse. Ja seejärel jälle uude.

Isegi kui see on raske, katsu endisele kaaslasele andestada ja liigu pea püsti edasi. Vähemalt ürita. Lihtsalt andesta sellele kaabakale – ta on sinu elust endale ahnitsenud juba liigi palju, miks seda pagasit suurendada?

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee