Just selline armsake näeb välja vahtrasiirupi komm. Pildil poseerib Epp koos kommiga, et anda aimu, kui suured nad on. (Erakogu)
Jaga:     
Toit

Epp Petrone viskas laste Halloweeniks saadud kommid minema (52)

Kirjastaja ja (aja)kirjanik Epp Petrone, kes hetkel perega USAs on, tunnistas, et Halloweeni ajal saadud laste kommihunnik tekitas peres paraja kommitüli ja lõpuks otsustas ta kommid jagada kolmeks – enamvähem kõlbulikud lastele, osad heategevuskasti ja osad neist otse prügisse.

Nüüd on Epp leidnud lastele kommide asemele hea alternatiivi – vahtrasiirupikommid.

„Kogu asi saigi alguse sellest, et meil hakkasid kodus tekkima kommitülid, need kulmineerusid halloweeni ajal, kui pidin konkreetselt vaatama seda kohutavat kommihunnikut, mis lastele "kommi-või-pommi" retke tagajärjel oli kokku kingitud, ja otsustama: kas ma luban neil tõesti selle jama ära süüa? Või viskan prügisse? Või annan niiöelda heategevuseks, kedagi teist mürgitama?"

Epp tunnistab, et tegemist oli raske valikuga, eriti kui lapsed nõudsid kommi. „Vist minu praeguse Ameerika-perioodi kõige valusam õhtupoolik, ja lõpuks valisin natuke kõike... said meiegi lapsed kuigivõrd seda niiöelda "kräppi", aga muidugi kisasid ikkagi, kui ma suure osa heategevuskasti viisin ja päris hullud asjad prügisse viskasin."

Kuna lapsed magusata olla ei taha, siis pidi Epp välja mõtlema kuidas maiasmokkade meelt tervislikult rahuldada. „Ka Eestis elades tarbisime palju vahtrasiirupit, tõime seda alati Ameerika reisidelt kaasa. Ja nüüd siis avastasin selle, kui imehead on kuumutatud siirupist tehtud kommid ja võidekreemid. Vahtrakreemi saab kasutada ka küpsetamisel ja näiteks kana maitsestamisel. Me oleme täiesti vahtra-kraami fänniks siin muutunud."

Lisaks sellele, et Petronede pere riiulid on täis vahtrasiirupi tooteid, ei mõelnud Epp kaua, et hakata neid ka Eesti saatma. „Minu andmetel on Eestisse küll varemgi vahtrasiirupit müügile toodud, aga mitte tahkel kujul, kommide-kreemidena. See vahtramaiustuste Eestisse toomine juhtus konkreetselt tänu sellele, et ma otsisin oma lastele siin Ameerikas midagi magusat ja samas tervislikku. See on ilmselt üks tervislikumaid komme maailmas üldse."

Kas eestlane tahab olla või on „öko"?

„Mulle eriti ei meeldi ei eestlasi üldistada ega "öko" silti panna. On nagu on. Aga võiks olla rohkem valikuvõimalusi, ja rohkem infot. Evelin Ilvese sõnu kasutades, ei pea kräppi sööma," räägib Epp.

„Kräpi all pean ma silmas näiteks toiduvärvidega komme, need on väga kahjulikud. Samuti transrasvadega ja fruktoosisiirupiga magustooted. Kõige sellega võrreldes on tavaline valge suhkur maiustuste koostises isegi enamvähem talutav, aga ei ole ju ka tegelikult hea. Samas vahtramahlast tehtud vahtrasiirup ja selle kuumutamisel tehtud kommid ja kreemid on tervislikud! Täis mineraalaineid. Just lugesin ühte võrdlustabelit, et need on isegi veel vingema sisaldusega kui mesi. Me sööme neid kodus nagu vitamiine, annan lastele igal hommikul."

Kuna Petroned on asja juba käima tõmmanud, siis saab vahtramaiuseid osta ka Eestist. „Need on mitmetes ökopoodides ja tulevad ka nii mõneski kohvikus kohvikõrvaseks," lubab naine.

Lisaks saab vahtramaiustega end kursis hoida Facebookis (vaata siia!), kust leiab nii müügikohad kui võimaluse otse tellida.

49 kommentaari

T
tohmu  /   12:44, 16. dets 2013
Pole vaja sellest imelikust perekonnast kirjutada.
J
Juula  /   12:48, 16. dets 2013
Pigem võiks mõelda, kuidas lastele see "komm või pomm.." väljend mõjub.
E
Evely  /   13:09, 16. dets 2013
Petroned pühkisid küll Eestimaa tolmu jalgelt aga Õhtulehe ruumides seda allergilist tolmu on veel külluses. Tuulutage palun oma ruumid ära, et lugejatele mitte rohkem allergiat tekitada.
R
Riisikas  /   13:12, 16. dets 2013
Ma ei saa aru, kust neid komme nii ogaruseni tuleb, et peab lausa ära hakkama viskama?
Näeb rohkem vahtrasiirupi reklaami moodi välja.
E
esimesele  /   13:16, 16. dets 2013
mis vahet, kes on tema mees, jutt on kommidest
P
parandaja  /   13:16, 16. dets 2013
EestiSSE saatma!
K
kommentaarid  /   13:44, 16. dets 2013
on paremad kui lugu naera ribadeks
S
soomest  /   13:54, 16. dets 2013
sai endale tasuta reklaampinna. ise ei ostaks ühti asja mis läbi tema peo käinud. k.a. see lambakarjale mõeldud "minu..." sari.
V
vahtrasiirupikommid  /   14:02, 16. dets 2013
võivad muidugi head olla, kuid väga "hea" on ka nende hind-450 grammine karbitäis 30 eurot, maiustame aga terviseks.
N
Noor  /   14:08, 16. dets 2013
Oleks Epu mõtlemisega sarnase mõtlemisega inimesi rohkem! Siis oleks Maakera õige varsti meile kõigile parem ja puhtam paik elamiseks ning me ise ka palju tervemad. Tubli oled, Epp!
R
röögatu hind asjal   /   14:32, 16. dets 2013
olen 100% kindel, et see hind ei ole asja väärt -30 eurot 475 hgr kommipaki eest. Ostan head shokolaadi või suhkrutstatud puuvilju lastele parem.
K
karm vana  /   14:39, 16. dets 2013
hea meel et keegigi võitleb maailma paremaks muutmise eest,seda enam kui me oma pepu
P
puudel  /   15:02, 16. dets 2013
arusaamatud on siinsed kommentaarid, kommid kallid, seda küll. kuid Epp mõtleb ju laste tervisele ning soovib head. ta on eeskuju. aga eestalsed vaidlevad ja ikka söövad oma jama, seepärast te nii haiged oletegi. ja haigeks söödate ka oma lapsed. miinustavad need, kes ei suuda leppida, et teevad midagi valesti. olgu siin vastuhakk milline tahes, aga nii lihtsalt on, enamik siinsetest mustajatest on niivõrd rumalad!
T
Toredad olete  /   15:04, 16. dets 2013
Tulge ikka Eestisse tagasi!
A
assa  /   15:26, 16. dets 2013
Kas vahtraiirupit tehakse vahtrast? Kas vahtrasiirup on tervislik või väga tervislik nagu näiteks viinisaiakesed? Keerulised küsimused naiivitarile.
T
Trügib  /   15:28, 16. dets 2013
Eestis esilehele! Milleks meil vaja teada, mida ta seal USA-s prügisse viskab.
Ronigu kas-või ise prügikotti!
T
Tuuli  /   15:30, 16. dets 2013
Saan aru, et Epp soovib oma lastele parimat, aga kuidas sobib öko mõtteviisiga toidu ära viskamine?
M
mees 53  /   15:31, 16. dets 2013
Hea elu ikka seal, tahaks kah vahest kommi aga ei ole võimalik.
Töötu inimesena hea kui Grossi poest trehvab allahinnatud leivale ja pasteeditükile.
P
Peep  /   15:35, 16. dets 2013
Kus on meerikamaa lastekaitse? Või tema ahistab oma lapsi ja ei anna neile kõiki komme. Tulgu aint tagasi Eestisse- meie valvsad lastekaitsjad ei tohiks seda unustada ja koheselt algatada krimm asi. Nii kui maale astub käed raudu. Või tema ei anna oma lastele neile kuuluvaid komme.
M
mina ütlen hästi  /   15:49, 16. dets 2013
Äge naine minu meelest, aus ja julge. Ja ei jää käed rippu ootama. Minu meelest on Eesti naistel vedanud, et ka selliseid rollimudeleid on. Kommid on kallid jah, käisin juba Facebookis vaatamas, aga kvaliteet ikka maksab. Mul hea meel, et Epp usub Eestisse ja sellise valikuvõimaluse toob.
V
Veel  /   15:50, 16. dets 2013
Ja mis ise teeksin, kui lapsed toovad koju suure hunniku kräpikommi? See on mõtlemise koht.
K
kats  /   16:20, 16. dets 2013
Loo algus oli kena, aga lõpp kiskus ikka väga äriks kätte! Ameerikas pole vist töökohtadega priisata, et peab kommiäriga tegelema hakkama? Kas artikli pealt reklaamimaks on tasutud?
V
vahtrasiirupisöödik  /   16:30, 16. dets 2013
Vahtrasiirup on juba aastaid Eesti poodides saadaval, õppisin ka seda USA-s elades armastama, aga jah, ega see odav kraam just pole :) siiski tundub, et on odavam osta siirupit ja ise sellest maiustusi valmistada, kui valmis komme osta, juhul kui see tõsi, et 30 eurot 475 gr kommipaki eest. räägitakse tõesti, et on tervislik, aga eks iga asja söömisega tasub piiri pidada.
J
Juulale  /   16:36, 16. dets 2013
"trick or treat"- "komm või pomm.." nõmedalt eesti keelde pandud suvalise riimuva sõnaga.
trick EI tähenda pommi.
Z
zassa  /   17:00, 16. dets 2013
Kes see töll veel on? Pole kuulnudki.
A
alternativ  /   17:00, 16. dets 2013
vaesemad eesti pered, mina kaasaarvatud, võiks teha jõhvikat tuhksuhkrus ja munavalges. ja on veel jaanikaunad , sellest kommid- veel pakun kodust piimaiirist ehk koorveniskit ja kodused kamakommid. omal kõik proovitud
X
x  /   17:32, 16. dets 2013
Vastik reklaamitekst.
T
to puudel  /   18:05, 16. dets 2013
oot, oot kellega ja miks sa pragad, sellepärast, et keegi julgeb lihtsalt öelda, et kommid on kallid?Mis teha kui lastele ei ole võimalik 60 eurose kilohinnaga komme osta, sellepärast ei pea sina küll inimesi halvustama ja rumalateks pidama. Vahtrasiirupi kommi söömine või söömata jätmine küll ei määra, kas eestlane on rumal või mitte.
A
Aga äkki see Epp  /   18:14, 16. dets 2013
on päriselt haige,ta räägib ja teeb selliseid imelikke asju.Ta peaks kindlasti psühhiaatri poole pöörduma. Hakkas komme sorteerima? Mis mõttes nagu, et osad äraviskamiseks (miks?), osad heategevuseks (miks?) ning osad oma lastele (miks?). Mille järgi ta seda kõike vaatas ning analüüsis, hammustas igast kommist tükikese või?
M
Mina küll saan aru  /   19:08, 16. dets 2013
Kommidel on ju koostis paberil kirjas, mis värvained ja mis koostis veel, transrasvad ja see fruktoosisiirup. Selle alusel saab sorteerida küll, kui ei taha, et lapsed täielikku rämpsu ära söövad.
M
mogri märt  /   19:32, 16. dets 2013
Tõepoolest on tegemist puhtal kujul reklaamtekstiga, samasugused on ka Eppppp'u blogis ja FBs - kõik äri õitsengu nimel ja äri alustamise nimel. Aga kompvekid on kalli hinnaga.
R
reklaamtekst ikka  /   19:53, 16. dets 2013
hullult kaval omastarust. tahaks näha neid ullikesi, kes nüüd neid kuuekümneeuriseid komme ostma jooksevad. nagu meil mett, rosinaid, pähkleid jms poleks kommi asemel. haa haa haa
E
ego laks  /   20:14, 16. dets 2013
kulla Epp - kukekommid X siirupitest olid juba ammu enne sinu tulekut olemas...
K
Kontrollitud  /   20:57, 16. dets 2013
N
Noor veelkord.  /   21:11, 16. dets 2013
Loen ja mõtlen siin kommenteerijate mõtete üle. Seda nn kräppi on meie lettidel ikka üle mõistuse ja ma ei halvusta Eppu mitte karvavõrdki. Kui asi on naturaalses asjas, siis on kõik OK. Hind jah muidugi- 60€/kilo. Ega minagi neid suurt osta, prooviks vast ära vaid. Töötan aastaid hotellinduses ja näen, mismoodi soomlased oma pillareid peoga sisse ajavad, kui palju erinevaid allergiaid neil on, hambaid pole ollagi- ainult proteesid. MIKS??? Mina oma ligi 60 eluaastaga võin uhkelt suu lahti teha- mul on vaid paar plommitud hammast ja ülejäänud on kõik terved ja alles, juuksed on terved ja üleüldse olen terve inimene. MIKS??? Selleks, et heaoluriigina söödi Soomes igasugu kräppi juba siis, kui mina sõin oma kodus kasvatatud juurvilju, puuvilju, liha, piima, mune jne. Seetõttu pole mul allergiaid ega muid jamasid. Kui vaatan praegu, kuidas lapsel läheb suu pärast kommi söömist või mingi joogi joomist siniseks, kollaseks või ...roheliseks, siis mis on põhjus? Keemia. Milline on selle lapse tervis 50 aasta pärast? Saan aru, kuidas ja miks Epp sorteeris laste komme ja selekteeris saasta välja. Teeksin samuti. Mõtlematult sööme enamasti iga päev sisse arututes kogustes seda, mida ei peaks sööma ja selle tagajärjel rikume vaid oma tervist.
M
mina  /   21:19, 16. dets 2013
mida mutti
T
to Evely  /   21:42, 16. dets 2013
Kui sul on alergia, artikel on just sulle mõeldud.
M
Makaim  /   22:46, 16. dets 2013
Marileenalbers on ostetava ajakirjaniku vòrdkuju selle artikli baasil. Totaalne PR lugu. Miks ei ole märget, et tasutud või tasuta reklaam?
L
Lugeja  /   02:35, 17. dets 2013
Kitsa silmaringiga inimesed pragavad ja materdavad. Olen täiesti kindel, et netist on vôimalik retsept leida, et ise vahtrasiirupi kommi teha. Inteligentsel inimesel on vôimalus valik teha, Keegi ei käsi neid komme ostma minna. Aga tore on, et alternatiivne vôimalus on olemas Mina näiteks teen ise ingverisiirupit ja ma kujutan ette, et ka sellest on vôimalik tervislikemaid maiuseid valmistada. Väheke ettevôtlikust ja môtlemisvôimet. Ma arvan, et keskmine eesti lugeja ei kujuta üldse ette, millistes kogustes komme lapsed, peale Halloweenijahti, koju toovad. Kui me paar aastat tagasi USA-s elasime, siis tuli minu vanem poeg näiteks uhkelt pange- ja kilekotitäie kommidega koju. Noorema poja, kes tol ajal oli 3 aastane, saak oli veidi väiksem. Ma kaalusin lihtsalt huvi pärast ära - kahepeale oli saagiks 8,3 kilo kommi. Ja mina tegin täpselt samuti - osa jäi neile maiustamiseks, osa panin abikaasale kontorisse kaasa ja osa viskasin lihtsalt ära. Pole vaja, nagu üks kommenteerija ninakalt viskas, igast kommist tükki hammustada. Emana on minu kohusustuseks hoolitseda selle eest, et lapsed kôige koledamat rämpsu ei sööks. Ma kujutan ette, enamik on täiesti vôimelisised tegema vahet kommikvaliteedi suhtes ilma igat kommi degusteerimata.
S
suhkur  /   01:11, 18. dets 2013
Ei tähenda eriti, kas on vahtrasiirup või midagi muud, olgu seal mineraalid või mitte. Hambaarstid ütlevad, üks suhkur kõik. Kui sellega liialdad, siis on tulemused varsti näha, st hambaarsti rahakott muutub tüki maad raskemaks :-) Teisalt kõrge hind reguleerib, kui palju seda magusat sisse ajad :-)
S
See  /   12:33, 18. dets 2013
tühja kastiga nägu viskab midagi anu saagimit.
J
Juku  /   05:09, 19. dets 2013
No näiteks diabeetikule on vahtrasiirup tavalisest suhkrust isegi kahjulikum. Kui mingi asi tundub huvitava ja looduslikuna ei tähenda see et se millegi poolest parem oleks. Mingitest kahtlastest kommidest võib ta parem ollagi aga tavalise suhkruga võrreldes küll vahet pole.
M
Milleks  /   15:19, 19. dets 2013
Keegi ei sunni Teie lapsi Halloweeni ajal komme kerjama. Tehke oma lastele kodus selgeks, et käivad vaid paari maja juures või siis ei võta enam komme vastu. Tegu on aga puhtinimliku ahnusega, kui antakse, siis PEAN võtma.
P
poleoluline  /   16:34, 19. dets 2013
Ostsin need kommid Nop´i poest. 3 tk pakkis ja maksis 2 € millegagi. Komm nagu tükisuhkur ja väga omapärase maitsega. Teist korda ma neid enam ei osta.
V
Vi4  /   22:49, 19. dets 2013
Ilmselt oli tegemist mingi meie Mardisantide analoogiga. Lapsed käivad ukselt uksele ja igaüks annab midagi. Aga Ameerikas on kõik suurem kui meil: Autod on suuremad, tänavad on laiemad, hotellitoad on suuremad ja loomulikult on ka toiduportsjonid suuremad. Seega ei maksa imestada, kui laps tuleb mardisandiretkelt tagasi seljakotitäie õudustäratavate kommidega, mida Eestis ei julgeks keegi isegi Keskturul müüa.
J
Juulale / 16:36, 16. dets 2013   /   11:58, 20. dets 2013
" kick the bucket" üldse ei tähenda, et keegi löökk ämbri:DDDD
  /   12:00, 20. dets 2013
. The "trick" is a (usually idle) threat to perform mischief on the homeowners or their property if no treat is given to them.
V
Väga  /   17:51, 24. dets 2013
tuttav nägu,kas ma ei ole selle naisterahvaga koos hullumajas olnud.
M
Mutt  /   17:28, 15. jaan 2014
Alles hiljaaegu lugesin kusagilt, et vahtrasiirup pole teps mitte kasulik tervisele, hoopis vastupidi. Siunati veel, et Ameerikas topitakse seda just igale poole, ka müslidesse ja paljudesse maiustustesse. Katsun selle infoallika meelde tuletada ja uuesti lugeda. Aga meie rahval ei tasu ühe tanta reklaami peale pöördesse minna, tasuks enne veidike asja uurida.