Reisimine

Läheks spaasse: otsusta, kas tahad lõõgastuda või aktiivselt puhata (6)

Silja Paavle, 1. märts 2014, 09:30
Spaa.Foto: Teet Malsroos
Eestlased armastavad üha enam puhata spaas, sest seal on lõõgastavad vee- ja saunakeskused, rahus ja vaikuses saab end tänu protseduuridele argipäevast välja lülitada.

Et puhkus õnnestuks, tasub enne ühe või teise spaa kasuks otsustamist tutvuda selle koduleheküljega ja teha endale selgeks spaa eripärad, pakutavad lisateenused ja hinnad.

"Siis saab selgeks, kas konkreetne spaa suudab täita inimese ootusi," ütleb Viimsi SPA hotelli vaba aja keskuse juht Helen Link.

Meestel ja naistel ühised riietusruumid

"Kindlasti tasub puhkuse puhul välja selgitada, mis ootab teid hotellitoas. Kas hommikumantel tuleb laenutada või on see olemas, kas hooldusesse minnes tuleks võtta toast kaasa käterätik," soovitab Tervis Spaa Grupi turundusassistent Agne Kiviselg. Kubija hotelli-loodusspaa tegevjuht Ly Voolaid soovitab muretseda endale ka head kummitallaga plätud.

"Vee ja kivi kooslus teevad põrandad libedaks, kummiplätuga on turvalisem," selgitab ta. Kindlasti peaksid plätusid kandma lapsed.

Kiviselg soovitab ka selgeks mõelda, kas spaas on põhiline lõõgastuda või aktiivselt aega veeta.

"Oluline erinevus on riietuses," selgitab ta. Ka mõnel protseduuril on kindel dress code – näiteks Shin Do ja Tai massaaž nõuavad mugavat sportlikku riietust. "Erinõuded on protseduuride kirjeldustes ära toodud," märgib Kiviselg.

Ehmatuse vältimiseks tasub uurida, millistes spaades on meeste ja naiste riietusruum eraldi, millistes ühised. Näiteks Toila termides ja Rakvere Aqua Spa veekeskuses on riietusruumid ühised.

"See on mugav lastega peredele," selgitab Aqua veekeskuse juht Marju Tamm. Pesuruumid on mõistagi eraldi. Enamikus saunakeskustes on ka saunad ühised ning saunas peab käima ujumisriietes.

Lastega puhkama minnes tasub uurida, mida seal väikesele inimesele pakutakse. SPA hotell Laine spaa juht Laine Ulla Bachmann ütleb, et näiteks Laines käivad enamasti eakamad, sestap neil lasteatraktsioone pole. Kuid Pärnu Tervise Paradiisi puhul pole kahtlustki, et veepargis mudilastele tegevust jätkub.

Mõni saun ootab ainult täiskasvanuid

"Oleme küllaltki populaarsed päris väikeste alla kolmeaastaste laste vanemate hulgas. Lapsevanemad hindavad rahulikku ja turvalist keskkonda," lausub ta.

Lastele on enne spaasse minekut soovitatav kõnelda spaaetiketist: teistega tuleb arvestada, käituda rahulikult ja vaikselt.

"Väikelapsi, kellele ei meeldi saunas istuda, palume sinna mitte kaasa võtta," lausub Marju Tamm. Et saunateraapia täie jõuga toimiks, eeldatakse külastajatelt seal ka vaiksemat suhtlust. Mõnes spaas on sauna- ja lõõgastusosa ainult täiskasvanuile. Üks selline asub näiteks Toilas.

Privaatsuse hindajail on mõistlik arvestada ka aegadega, kui spaad pole ülerahvastatud. Tavaliselt kipub vähem inimesi olema tööpäevade esimeses pooles.

Mõistagi ei tohi Tallinki Aqua Spa koordinaatori Marii Kivinurme sõnul unustada spaade kuldreegleid - hooldusse minnakse õigel ajal või veidi varem ning arvestatakse ka teistega nii hoolduses kui ka saunades-basseinides.

Kust leida sooduspakkumisi?

Spaad teevad sageli sooduspakkumisi nii soodusportaalides kui ka oma kodulehekülgedel, samuti portaalis hotelliveeb.ee.

Näiteks cherry.ee pakub sel nädalal Kubija loodushotellis-spaas ühe öö puhkusepaketti kahele 69 euroga

Hotelliveeb.ee pakkus neljapäeva õhtul Laulasmaa spaas perepaketti alates 80 eurost, GOSPAs Saaremaal alates 75 eurost, Narva Jõesuu SPA & Sanatooriumis alates 120 eurost ning Viimis SPAs alates 92 eurost.

Oma naps ja moonakott jäta parem heaga koju

Kuigi eestlased armastavad spaades lõõgastumist üha enam, kiputakse seal puhkust veetes eksima mitme põhitõe vastu. Purjus või kodukorra vastu eksinud inimest on õigus ilma piletiraha tagastamata minema saata.

Kiirustamine ja rahmeldamine ei sobi lõõgastusega kokku. Ärge saabuge protseduurile viimasel hetkel või hilinedes, saabuge ettenähtud ajal või veidi varem.

Hooldusesse minnes kiputakse kaasa võtma mobiiltelefon, seda ei panda hääletule režiimile ega lülitata välja. Oleks lihtsam, kui kõik ehted, käekellad ja mobiiltelefonid jäetaks hotellituppa.

Kõige rohkem eksitakse selle vastu, et spaas pole lubatud alkohol. Üks tõeline eesti härrasmees elab kaks spaatundi ka ilma õlleta üle ja tõeline daam ei pea käima ringi, siidripurk näpus.

Järjest rohkem on inimesed hakanud spaasse tulema oma söökide-jookidega. See on keelatud.

Eesti mehed on harjunud spaas käima vaba aja pükstega ehk taskutega šortsidega, aga see ei ole hea tava. Nende taskud koguvad meeletult vett ja nii voolab vesi meestele ka riietusruumi järele ja see on lõpuks vett täis. Mõnes spaas on šortsid keelatud.

Saunas ei saa igaüks visata kerisele oma õli ega õlut, igal saunal on oma eripära. Kadaka- või eukalüpti aroomile ei tohi mingil juhul valada sortsukest apelsiniõli, isegi kui see väga meeldib.

Samuti pole hea toon isiklike kehamäärete kasutamine.

Kõige sagedamini juhtub, et inimene pole spaaetiketiga kursis. Sellest olulisemad on kaks punkti: isiklik hügieen ja kui tullakse lapsega kahekesi, siis teada, millise vanuseni on sobiv vastassoo riietusruumi last kaasa võtta.

Enne veekeskusesse sisenemist tuleb ennast korralikult ilma ujumisriieteta pesta. Leilisaunas ja sanaariumis tuleb jalge ja istmiku all kasutada rätikut.

Liutorus võib juhtuda õnnetusi, kui eksida reeglite vastu: tuleb alla lasta üksinda, jalad ees ja käed rinnal risti.