Jaga:     
Suhted ja seks

Ideaalse kohtingu saladus: viisakus!

Ideaalne esimene kohting on igaühel erinev, kuid üks on kindel: me kõik tahame endast hea mulje jätta. Et õhtu õnnestuks, pead teadma, kuidas iseendaga toime tulla, siis sujub ka kõik muu.

Vestlus olgu huvitav ja veidi riskantne

Vestlus on üks esmakohtingu tähtsamaid osi, samas on seda tihtipeale raske üleval hoida ja juhtida, sest balansseerida tuleb teisele mulje avaldamise ja tema kuulamise vahel. Ajakirjas Personality and Individual Differences avaldatud uuringust selgub, et ettevalmistatud vestlus ja päheõpitud naljad mõjutavad kohtingut negatiivses suunas. Pigem jää üldiste ja lihtsate teemade juurde, nagu kultuur ja sport – igaüks teab neist enamasti midagi, ja ise jätad sa endast piisavalt erudeeritud mulje. Nalja võid muidugi visata, kui huumorisoon on olemas, aga ära planeeri nalju ette.

Kuigi vestluskaaslast on vaja tundma õppida, peaksid siiski jälgima, et sa ei korraldaks ülekuulamist stiilis – kus sa töötad? mis ülikoolis sa käisid? Jne. Esita küsimusi, mis aitavad kaaslast avada. Need võivad olla kergelt raputavad teemad: mitu kaaslast tal on olnud või mida ta arvab abordist. Aines on küll riskantne, kuid väidetavalt tagab inimese mugavustsoonist välja toomine parima esimese kohtingu. Ära karda kaaslasega läbi arutada, millistel teemadel sobib rääkida või millest juttu teha ei passi.

Jälgi, et sa ei esitaks tüüpilisi kohtinguküsimusi lemmiklille ja -värvi kohta. Ära kipu kogu aeg vestlust juhtima. Ja ära väldi kirglikke teemasid – kui julged võtta kõneks valdkondi, mis enamasti tuliseid vaidlusi tekitavad, näitad, et oled huvitav vestluskaaslane.

Õiges doosis silmsidet

Veel hiljuti soovitati vestluskaaslasega pidevat silmsidet hoida – see pidavat jätma inimesest enesekindla mulje. Kuid ajakirjas Psychological Science ilmunud uuringust selgub, et kui me vestluskaaslasele liiga kaua otse silma vaatame, võib partner seda domineerimisena tõlgendada. Esimesel kohtingul on silmavaatamise õige doseerimine ülioluline – see ei tohi puududa, siis tunneb kaaslane, et ta ei huvita sind, ja samas ei pruugi ususekti juhi kombel otse silmapõhja puurimine kaaslasele just meelepärane olla.

Teadlaste sõnul on piisav aeg 7–10 sekundit korraga. Vaata silma, hoia pilku mõnda aega kaaslasel ja siis vaata korraks mujale.

Hoia jäljendamisel silm peal

Teadlaste sõnul kipume inimest, kes meile meeldib, endale teadvustamata tihti natuke jäljendama, olgu siis tegu mõne žesti, parasiitsõna või millegi muuga. Social Influence avaldas uuringu, et meile meeldivad esmakohtingul rohkem kaaslased, kes meid milleski jäljendavad. Olgu jäljendamine verbaalne või kehaline, igatahes on see märk, et oleme partnerist huvitatud. Kui paned jala üle põlve siis, kui partner seda teeb, või toetad lõua tema eeskujul peopessa ja teed seda kõike pigem alateadlikult, on kõik hästi. Kui sa aga sihilikult oma kaaslast jäljendama hakkad, võib asi imelikuks muutuda. Seega püüa teise liigutusi ja lauseid mitte lakkamatult kopeerida, muidu näed välja nagu hirmuäratav miim.

Kehakeel räägib palju

Kehakeel paljastab tihti meie kohta rohkem, kui vestlusega edasi anda suudame, seega tasub esimesel kohtingul olla tähelepanelik, et oma partnerile mitte valesignaale saata. Psychology Today soovitab meestel vältida üleolevat matšopoosi ja naistel liigset reserveeritust. Samuti ei tasuks eriti rõhuda oma teadmistele ja erudee-ritusele, sest mulje võib kokkuvõttes jääda sootuks vastupidine.

Võiks püüda näida lõõgastunud ja muretu. Kohtingu algul võiksid žestide ja kehakeelega samas natuke tagasihoidlikum olla, sest oled siiski koos sisuliselt võõra inimesega, keda sinu liigne innukus ja entusiasm võib pigem hirmutada.

Ole plaanide suhtes otsekohene

Personality and Individual Differences avaldas hiljuti uuringu, millest selgus, et inimesed vastasid parema meelega otsekohestele küsimustele kui nendele, kus pika ringiga asja tuumani jõuti. Samuti jätsid säärased vestluskaaslased enamasti inimestele parema mulje. Seega, kui tahad oma kaaslasega järgmisel reedel uuesti välja minna, siis küsigi, kas see talle sobib.

Ja täiskasvanute maailmas ei maksa raskesti kättesaadava mängimine üldiselt midagi. Kindlasti on mehi ja naisi, kellele see ahvatlev tundub, kuid laias laastus meeldib mõlemale sugupoolele, kui asjadest räägitakse otse – kui huvi on, näidatakse seda välja, kui seda ei ole, siis nii ka öeldakse.

Ole viks ja viisakas!

Kui kõigist neist õpetustest kinni suudad pidada, siis on siin lisaks veel paar tarkusetera:

• Ära joo ennast täis!

• Kanna viisakaid puhtaid riideid, sest esmamulje on määrav.

• Ära klammerdu paaniliselt eeltoodud nõuannete külge. Võta need teadmiseks, aga ära püüa kohtingul kõike kogu aeg pingsalt meelde tuletada. See rikub kõik.

• Ja veel kord – ära ürita kodus läbi mängida seda, kuidas kohting minema peaks. Sest siis on ebaõnnestumine kindel.

Ideaalkohting kestis päikesetõusuni

"Mul oli kunagi üks suhteliselt lühiajaline, kuid ideaalne suhe ja ka täiuslik kohting jääb samasse aega. See toimus meie suhte alguses ning mehe kodus," meenutab 39aastane Kristi.

"Ta tegi meile õhtusöögi, mis arvestades meie ühist huvi spordi vastu, oli väga tervislik – kala, tatar, värske salat ja seal kõrval ka valge kuiv vein. Me jutustasime kõigest – küll kirjandusest, filosoofiast, vanadest sõpradest… See kestis hommikuni. Kuna oli erakordselt soe suvi ja kaaslasel oli suur terrass, siis me vaatasime ka päikesetõusu, roosa-lillakirjusid pilvi ning kuulasime head muusikat. Kohting lõppes sellega, et ma läksin hommikul koju, tundes ennast väga õnnelikult ja vabalt."

Gerli Rosenfeld: kohting võiks olla spontaanne

"Mulle meeldivad spontaansed ja ette planeerimata kohtamised," mõtiskleb üritustekorraldaja ja laulja Gerli Rosenfeld (21).

Et ta armastab ekstreemsusi, siis võiks ka üks kohting seda kas või mingil määral sisaldada. "Eriti lahedad on aga need deidid, kui istud inimesega, kes sulle meeldib, autosse, valid mingi suvalise sihtpunkti ning siis hakkate lihtsalt sõitma. Kohale jõudes saab juba improviseerida."

"Olin ikka mõõdukalt täis!"

"Gümnaasiumi ajal sai Jänese raudteesillal ühe neiuga džinni joodud, väga meeleolukas oli," mäletab 26aastane tartlane Konrad helgeid ja muretuid keskkooliaegu.

Tollal ei teadnud ta veel, et veedab sama tütarlapsega koos lausa viis aastat. "Ta oli koolikaaslane, aasta noorem minust."

Mälestused sillapealsest romantikast ei ole enam kõige üksikasjalikumad. "Olin ikka mõõdukalt täis," tunnistab Konrad.

Mõned detailid on siiski tema hinge sööbinud: ta mäletab augustikuu hommikust päikesetõusu Emajõe kohal ja öös kihutavaid ronge.

Mees peab olema kohtinguks valmistunud

"Ideaalne kohting oleks ikka niisugune, kui teine pool on natukene valmistunud. Koos kohvikusse minemine pole just eriti originaalne. Aga mulle meeldiks, kui mind kutsutaks kas teatrisse või kontserdile. Pärast paaritunnist kultuurielamust võiks muidugi veel midagi järgneda. Näiteks kuskile edasi istuma minna või, kui on suvi, siis läbi öise linna jalutada ja juttu rääkida," arutleb 66aastane Marju.

"Arvasin, et tüdruk on lüpsja. Aga ta oli TPIst!"

Sarnaselt paljude eakaaslastega pärinevad Peteri (52) romantilisimad mälestused malevaaegadest. Koht ja aeg: suvi 1983 Puurmanis.

"Pealik ütles, et vaadake – see on meie kokk. Lai naeratus oli suul ja triibuline seelik seljas," meenutab Peter hetke, mis muutis elu.

Puust kotad tegid mööda treppi laskuva niigi pikka kasvu tütarlapse veelgi saledamaks. Alguses arvas Peter küll, et neiu on mõni kohalik lüpsja või kokk.

"Aga järgmisel päeval sain teada, et ta on TPIst hoopis. See lisas asjale erilist vunki!"

Nimelt õppis Peter ise Tartu Ülikoolis filoloogiat. "Olin harjunud selliste uimaste filosoofiatüdrukutega."

Mõeldud – tehtud. Tüdruk tuli meelitada öösel kiirevoolulisse jõkke ujuma (vesi olevat olnud üsna külm), seejärel demonstreerida oma laulu- ja kitarrimänguoskust. "Kõik tuli mängu panna, et asi mõjuks," kirjeldab Peter.

Ja mõjuski: Peter ja triibulise kleidiga piiga trepilt on siiani koos ja neil on kolm last.

0 kommentaari