Reisimine

PÄEV NARVAS: otsige üles Rootsi lõvi ja tehke väike tiir karusselliga (3)

Aigi Viira, 30. august 2014, 16:00
VENEMAA ON LÄHEDAL: Narva suurimaks vaatamisväärsuseks ei ole linnus, bastionid ega Kreenholmi kvartal – sellesse linna tullakse kogema Venemaa lähedust. Paralleelselt jõega kulgeb kaks promenaadi, üks mäerinnatisel, teine all. Alumisel nn Jõepromenaadil on Rootsi terrass, Dahlbergi lava, purskkaev ja päikesekella-istumispaik «Päikeseplats» (väiksel pildil). Just ülemiselt promenaadilt avaneb Ivangorodile hunnitu vaade, mida naudivad nii kohalikud kui ka turistid. «Minu Narva» kirjeldab: «Hiina turistid näiteks unustavad ümbritseva maailma sootuks, kui saavad Venemaad pildistada lääne, mitte ida poolt. Kui Venemaale käega osutada, küsivad lääne turistid: «Really?» ja veidi kahtlevad ekskursioonijuhi väites. Venemaa ei saa ju olla nii lähedal, nii käega katsutav! Isegi eestimaalased küsivad paari minuti pärast üle, kas ka järgmine maalapp teisel pool jõge on tõesti Venemaa.» Foto: Aldo Luud
Need, kes kujutavad ette, et Narva piirdubki vaid linnuse ja bastionitega, on eksiteel. Kõige lihtsam on tõepoolest mööda Tallinna maanteed linna sisse sõita, parkida oma auto Peetri platsil, seejärel linnusesse vantsida, muu hulgas ka üle jõe paistvale Venemaale pilk heita ja arvata, et nüüd on Narvas käidud ja kõik vaatamist väärt nähtud. Ega ikka ole küll.

Peetri platsil tasub enne linnusesse traavimist astuda läbi turismi-info punktist ning võtta kaasa linnakaart. Sellest on abi, sest muidu jääks üles leidmata nii Rootsi lõvi kui ka Kreenholmi linnaosa. Neid ei pruugi omal käel üles leida, sest ega Narva mõni pisike küla ole. Lausa tarvilik on retke jaoks läbi lugeda Katri Raiki raamat "Minu Narva" — see on parem kui ükskõik milline giid. Kuidas muidu oleks linna külalisel aimu sellest, miks ei asu Narva linnavalitsus raekojas Raekoja platsil, vaid viiekümnendatel aastatel ehitatud uusehitises Peetri platsil, mis on pigem parkimisplats, mitte keskväljak. Või miks on raekoja torni tipus kurg.

Või kust saaks muidu aimu, et kolledžihoones on kohvik Muna, kuhu koogid tuuakse Tartust Werneri kohvikust. Või mõista sedagi, miks on kolledžihoone ees vahva karussell või kus tehakse enamik Narva turistifotosid ja miks tuleks kindlasti ka linnusesse minna. Uskuge või mitte, Narva on lihtsalt rabav linn.

Kuhu piirilinnas sammud seada?

1. Peetri plats

2. Rootsi lõvi

3. Kreenholmi linnaosa

4. Raekoda

5. TÜ Narva kolledž

6. Päikeseplats Jõepromenaadil

7. Karussell

8. Bastionid

9. Linnus ja Lenin

10. Aleksandri suurkirik

11. Pimeaed

Samal teemal

11. august 2018, 00:01
SIHITULT IDA-VIRUMAAL: kolamine kummituslinnas ja ujumine karjäärides