Suhted ja seks

Nõiaringist välja: kuidas luua uus armusuhe vanu vigu kordamata? (26)

Anna-Liisa Mets, 6. september 2014, 09:00
UNUSTA MINEVIK: On loomulik, et varasematest suhetest pärit hirmud hiilivad kaasa uude, aga teadvustatud töö ja partneri toega on võimalik muredest vabaneda. Panthermedia/Scanpix
"Ma raiskan oma elu täpselt samasugustele tüüpidele: nad teevad mulle haiget, petavad ja jätavad mu seejärel üksi," tõdeb 40. eluaastates Katre nukralt.

Ta armub ikka ja jälle meestesse, kes on emotsionaalselt küündimatud – täpselt nagu Katre isa, kes jättis pere maha, kui tütar oli vaid seitsmeaastane. Sarnased lood on varuks kõigil, kes kipuvad kordama valesid suhtemustreid.

Samal teemal

Inimene kipubki endale valima teineteisega millegi poolest sarnanevaid partnereid ja nii on suur ka tõenäosus, et kõik need nõrgad kohad, millest vanade suhete juures lõpuks ületamatud probleemid said, ilmnevad ka uues, pealtnäha ideaalses suhtes. Huffingtonpost annab nõu, kuidas sellest vigade nõiaringist välja murda.

Vaata läbi suhete ajalugu

Teadvusta endale, milline on sinu suhete ajalugu ja ära arvesta siinkohal vaid romantilisi suhteid. Mine ka tagasi lapsepõlve. Kui oled näiteks õppinud teiste eest vastutama liiga varajasest lapsepõlvest alates, on võimalik, et sind köidavad täiskasvanuelus partnerid, keda saad enda arust mingil moel aidata või päästa. Tõenäoliselt pettud aga nendes projektides pidevalt, sest kui inimene ise ennast aidata ei taha, ei saa seda ka teised teha. Pea meeles, et lapsepõlvesuhted mõjutavad meie hilisema elu suhtekäitumist enim, nii et vaata ajalukku ja iseendasse põhjalikult – võib-olla leiad just sealt vea, mida vältida.

Ole enda vastu aus

Kui oled pikalt olnud suhetes inimestega, kes väldivad lähedust ja emotsionaalsust, võid olla ka ise nende käitumismallid üle võtnud ja viid need igasse järgnevasse suhtesse kaasa. Kui analüüsid varasemaid suhteid, ära otsi vigu ainult kaaslastest! Võib-olla oled leidnud inimese, kes oleks sulle tegelikult ideaalne, aga kipud hoopis ise seda suhet rikkuma?

Sõnasta oma ootused

Millist suhet sa soovid ja mida partnerilt ootad? Mõtle oma soovid läbi ja katsu need selgelt sõnastada. Analüüsi, kas ootused on realistlikud. Kas sa oskad suhte arengu juures hinnata ka seda, mis sul juba käes on, või keskendud vaid sellele, mis võiks paremini olla? Ära unista hingesugulasest ja ideaalsest sobivusest – arvesta, et igal inimesel on oma tugevad ja nõrgad küljed, katsu enda jaoks lihtsalt selgeks mõelda, millised nõrkused on lubatud ja mis mõjuvad suhtele laastavalt. Peaksid endale ka aru andma, missuguseid kaaslasi sa endale valima kipud – vaata, missugused on nende ühised jooned. Püüa valida pigem mõni uus partneritüüp, kellega sul varasemast kokkupuuted puuduvad.

Unusta ohvriks olemine

Ära kiirusta

Uues suhtes ei maksa lõplike sammudega kiirustada. Enne, kui hakkate kaaluma oma elude teineteisele pühendamist, peaksite olema olnud koos vähemalt kaks aastat või ea poolest vähemalt 20. eluaastate lõpus. Väiksema ajakuluga ja nooremana pole partnerid eluaegseks pühendumiseks teineteist veel piisavalt tundma õppinud.

Ole järjepidev

Anna endale aega ja varu kannatust – ettekujutus elust, mida endale tegelikult soovid, loksub paika tasapisi. Harjumuste murdmine on teadagi üsna raske ülesanne, aga järjepidevalt ja teadlikult tegutsedes loo endale armuelu, millest alati unistanud oled!

Samad väärtused

See pole asi, mille väljaselgitamisega tasuks pikalt oodata – tee võimalusel üsna alguses selgeks, kas te väärtustate samu asju. Näiteks, kui sinu ettekujutus ideaalsest elust on perekeskne ja partner näeb elu keskpunktina karjääri, pole just suurt lootust, et sellest suhtest pikas perspektiivis asja saab. Öeldakse, et vastandid küll tõmbuvad ja täiendavad teineteist, aga kui ikka põhiväärtused on täiesti erinevad, ei saa mõlemale poolele rahuldavaid lahendusi naljalt leida.

Ära võrdle

Ära hakka oma suhet võrdlema sõprade omadega! Suhtekadedus ja hirm üksinduse ees võivad viia selleni, et püsid kramplikult partneri kõrval, kes sulle midagi ei paku ja kellega tunned end õnnetuna. Mis siis, et kõik su sõbrad on suhtes – vallaliseelu on igal juhul parem, kui kehva suhtega kaasnevad kannatused.

Tegele enesesisendusega

Kinnita endale, et ka sina oled võimeline looma armastavaid suhteid ja kaaslast usaldama. Esialgu võib see tunduda tobe, aga kui oled mitu korda haiget saanud ja väga ebakindel, kulub selline positiivne kinnitamine kindlasti ära.

Unusta vanemad

Kui oled selgeks saanud, kas ja missugused sulle omased suhtekäitumised pärinevad sinu lapsepõlvest ja vanemate võib-olla ebatervest suhtest, tee sellest omad järeldused, õpi teiste tehtud vigadest ja unusta kogu teema. Kui hakkad oma suhet võrdlema sellega, mida lapsepõlves kõrvalt nägid, kipud tahes-tahtmata oma romantilistes suhetes samu vigu kordama.

Anna endale aru, et sa ei saa muuta seda, milline tõbras oli sinu endine kaaslane. Küll aga on sul täielik kontroll olevikus ja tulevikus tehtavate isiklikku elu puudutavate otsuste üle: sa saad valida endale uue partneri, kes jagab sinu arusaamu armastusest ja truudusest.

26 KOMMENTAARI

d
Devi 7. september 2014, 13:01
Jah - samad väärtused on väga oluline tegur näitamaks, kas suhe on loodud kestma. Kord elas üks mees, maamees, oma kodu ja kõige sinna juurde kuuluvag...
(loe edasi)
t
troll 7. september 2014, 07:51
Minu meelest on tarvis õppida suhtlemist ilma igasuguse tagamõtteta. Seksuaalne tagamõte kaasa arvatud. Kui see selge, siis suudad ka ennast analüüsid...
(loe edasi)
Loe kõiki (26)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee