UNUSTA MINEVIK: On loomulik, et varasematest suhetest pärit hirmud hiilivad kaasa uude, aga teadvustatud töö ja partneri toega on võimalik muredest vabaneda. (Panthermedia/Scanpix)
Jaga:     
Suhted ja seks

Nõiaringist välja: kuidas luua uus armusuhe vanu vigu kordamata? (26)

"Ma raiskan oma elu täpselt samasugustele tüüpidele: nad teevad mulle haiget, petavad ja jätavad mu seejärel üksi," tõdeb 40. eluaastates Katre nukralt.

Ta armub ikka ja jälle meestesse, kes on emotsionaalselt küündimatud – täpselt nagu Katre isa, kes jättis pere maha, kui tütar oli vaid seitsmeaastane. Sarnased lood on varuks kõigil, kes kipuvad kordama valesid suhtemustreid.

Inimene kipubki endale valima teineteisega millegi poolest sarnanevaid partnereid ja nii on suur ka tõenäosus, et kõik need nõrgad kohad, millest vanade suhete juures lõpuks ületamatud probleemid said, ilmnevad ka uues, pealtnäha ideaalses suhtes. Huffingtonpost annab nõu, kuidas sellest vigade nõiaringist välja murda.

Vaata läbi suhete ajalugu

Teadvusta endale, milline on sinu suhete ajalugu ja ära arvesta siinkohal vaid romantilisi suhteid. Mine ka tagasi lapsepõlve. Kui oled näiteks õppinud teiste eest vastutama liiga varajasest lapsepõlvest alates, on võimalik, et sind köidavad täiskasvanuelus partnerid, keda saad enda arust mingil moel aidata või päästa. Tõenäoliselt pettud aga nendes projektides pidevalt, sest kui inimene ise ennast aidata ei taha, ei saa seda ka teised teha. Pea meeles, et lapsepõlvesuhted mõjutavad meie hilisema elu suhtekäitumist enim, nii et vaata ajalukku ja iseendasse põhjalikult – võib-olla leiad just sealt vea, mida vältida.

Ole enda vastu aus

Kui oled pikalt olnud suhetes inimestega, kes väldivad lähedust ja emotsionaalsust, võid olla ka ise nende käitumismallid üle võtnud ja viid need igasse järgnevasse suhtesse kaasa. Kui analüüsid varasemaid suhteid, ära otsi vigu ainult kaaslastest! Võib-olla oled leidnud inimese, kes oleks sulle tegelikult ideaalne, aga kipud hoopis ise seda suhet rikkuma?

Sõnasta oma ootused

Millist suhet sa soovid ja mida partnerilt ootad? Mõtle oma soovid läbi ja katsu need selgelt sõnastada. Analüüsi, kas ootused on realistlikud. Kas sa oskad suhte arengu juures hinnata ka seda, mis sul juba käes on, või keskendud vaid sellele, mis võiks paremini olla? Ära unista hingesugulasest ja ideaalsest sobivusest – arvesta, et igal inimesel on oma tugevad ja nõrgad küljed, katsu enda jaoks lihtsalt selgeks mõelda, millised nõrkused on lubatud ja mis mõjuvad suhtele laastavalt. Peaksid endale ka aru andma, missuguseid kaaslasi sa endale valima kipud – vaata, missugused on nende ühised jooned. Püüa valida pigem mõni uus partneritüüp, kellega sul varasemast kokkupuuted puuduvad.

Unusta ohvriks olemine

Kui sa ei kanna endaga kaasas ohvrihoiakut, on uutel suhetel märksa suurem tõenäosus õnnestuda kui sel juhul, kui pead end endiselt ohvriks, käitud ka vastavalt ja annad igal sammul mõista, et sa ei hinda iseennast. Selle asemel, et keskenduda kõigele halvale, aseta fookus oma tugevatele külgedele. Õpi oma minevikuvigadest, mitte ära takerdu neisse!

Ära kiirusta

Uues suhtes ei maksa lõplike sammudega kiirustada. Enne, kui hakkate kaaluma oma elude teineteisele pühendamist, peaksite olema olnud koos vähemalt kaks aastat või ea poolest vähemalt 20. eluaastate lõpus. Väiksema ajakuluga ja nooremana pole partnerid eluaegseks pühendumiseks teineteist veel piisavalt tundma õppinud.

Ole järjepidev

Anna endale aega ja varu kannatust – ettekujutus elust, mida endale tegelikult soovid, loksub paika tasapisi. Harjumuste murdmine on teadagi üsna raske ülesanne, aga järjepidevalt ja teadlikult tegutsedes loo endale armuelu, millest alati unistanud oled!

Samad väärtused

See pole asi, mille väljaselgitamisega tasuks pikalt oodata – tee võimalusel üsna alguses selgeks, kas te väärtustate samu asju. Näiteks, kui sinu ettekujutus ideaalsest elust on perekeskne ja partner näeb elu keskpunktina karjääri, pole just suurt lootust, et sellest suhtest pikas perspektiivis asja saab. Öeldakse, et vastandid küll tõmbuvad ja täiendavad teineteist, aga kui ikka põhiväärtused on täiesti erinevad, ei saa mõlemale poolele rahuldavaid lahendusi naljalt leida.

Ära võrdle

Ära hakka oma suhet võrdlema sõprade omadega! Suhtekadedus ja hirm üksinduse ees võivad viia selleni, et püsid kramplikult partneri kõrval, kes sulle midagi ei paku ja kellega tunned end õnnetuna. Mis siis, et kõik su sõbrad on suhtes – vallaliseelu on igal juhul parem, kui kehva suhtega kaasnevad kannatused.

Tegele enesesisendusega

Kinnita endale, et ka sina oled võimeline looma armastavaid suhteid ja kaaslast usaldama. Esialgu võib see tunduda tobe, aga kui oled mitu korda haiget saanud ja väga ebakindel, kulub selline positiivne kinnitamine kindlasti ära.

Unusta vanemad

Kui oled selgeks saanud, kas ja missugused sulle omased suhtekäitumised pärinevad sinu lapsepõlvest ja vanemate võib-olla ebatervest suhtest, tee sellest omad järeldused, õpi teiste tehtud vigadest ja unusta kogu teema. Kui hakkad oma suhet võrdlema sellega, mida lapsepõlves kõrvalt nägid, kipud tahes-tahtmata oma romantilistes suhetes samu vigu kordama.

Keskendu võimalustele

Anna endale aru, et sa ei saa muuta seda, milline tõbras oli sinu endine kaaslane. Küll aga on sul täielik kontroll olevikus ja tulevikus tehtavate isiklikku elu puudutavate otsuste üle: sa saad valida endale uue partneri, kes jagab sinu arusaamu armastusest ja truudusest.

11 kommentaari

J
ja  /   10:15, 6. sept 2014
ära lõhu teiste abielusid, abielumees ei vaja sind, vaid vahelduseks kellegi võõraga seksi.
S
siis on ju kõik hästi  /   13:36, 6. sept 2014
Kui abielumees vajab vaid vahelduseks seksi võõraga ja muid lõbusid, siis on ju hiiglama tore, et mehe vajadused kaetud on:)
Kuna sinu kommentaarist selgub, et siin elus on vaid meeste vajadused tähtsad, siis peaksid ju kõik (sh see vaene abielunaine) jummalast õnnelikud olema,
Meeste vajadused kaetud ju, mida ulgumist?
1
10,15  /   15:16, 6. sept 2014
Kui sinu mees ei ole kohustatud vältima teie abielu lõhkumist, siis ilmtingimata see ka lõhutud saab. Ilmtingimata! Ära nüüd kolmandatele isikutele küll oma abielu usalda, abielu ikka vaid kahele mõeldud on!
  /   12:10, 7. sept 2014
Mespärast sa siis ise oma mehele ei anna, et teised saavad seda teha?
1
12,10  /   22:15, 7. sept 2014
Mõtle, kui "tore"!
Keerutasime, mis me keerutasime, aga lõpuks jõudsime ikka alguspunkti tagasi, Ikka jõudsime selleni, et mehed kohe mitte kuidagi EI TOHI ega pea oma abelu hoidma-kaitsma ning vastutustundlikult käituma.
Selliseid kommentaare lugedes tuleb vägisi mõte, et osad naised ongi selle kuhjaga ära teeninud, et mees (olgu oma mees või armuke) temasse lugupidamatult suhtub ning teda kümnel erinval moel petab.
M
Maamees  /   11:07, 6. sept 2014
Kõige tähtsam on ikkagi vaadata peeglisse. Võib-olla oled ise süüdi.
S
sellest tähtsam   /   13:41, 6. sept 2014
oleks see artikkel läbi lugeda.
Seal on kirjas sama, selle vahega vaid, et artikkel ei kõla süüdistusena ega alandamisena ning sellest võib isegi abi olla, kui kuulama jääda.
See, kui üks patune teise patuse ees peegliga vehib, jätab vehkijast vaid väiklase ja ebaõiglase mulje ning tekitab vaid protesti ja põlgust.
N
naine  /   12:28, 6. sept 2014
Kõige tähtsam on mitte hakata suhtlema igasugustega kes sulle tähelepanu pööravad, kui sa ei tee neist välja, siis nad kaovad ise. Kuidas ära tunda valesid mehi. Sa käid tööl, teenid oma raha, oled iseseisev. Mis on tore, sest s a soovid, et ka mees käiks omal tööl, teeniks oma raha ja nüüd küsidki mehe käest, kas sul on töö ja kas sulle meeldib su töö ja kas oled rahul palgaga. Nii...Valed mehed hakkavad kohe õiendama, et näe- rahaahne tibi. Siit saad juba näha, et see mees ei sobi sulle, tal on probleemid. Edasi saad järgmise küsimusega juba aru, sobib see sulle või ei, määrad kohtamise sinna, kus alkoholi ei ole ja kus on tore niisama istuda jalutada, värskes õhus. Mees aga kipub õllesaali,baari kus juuakse. Kohe näha, et joodikust head meest ei tule...Ja nii edasi. ei maksa ennast petta, et kui esimene kord pubis võtab sinuga tutvumisel suure kannu õlut, et see kord jääb tal viimaseks, äkki ta ongi igaõhtune õllejoodik ja mdia sa temaga ikka peale hakkad, kooseluks ta ei sobi...Vähehaaval õpid eristama valesid mehi, neid on rohkem kui see ainukene lõpuks ...
(
(Y)  /   14:26, 6. sept 2014
aamen
P
paavo  /   19:40, 6. sept 2014
sinu jaoks on ideaalne mees see, kes ei söö ei joo ei suitseta, ei s..u ei n..u ei p.....a.
Õ
õudne  /   20:31, 6. sept 2014
mutt
N
no ja  /   20:38, 6. sept 2014
inimene kellel pole probleeme
selline psühhopaatne külm seisukoht elusse
sellised inimesed teevadki kurvaks
J
ja selliseid mutte  /   20:44, 6. sept 2014
tulebki vältida juba tean aga lõpuks ikka armun
ja mu arust naised on kõik mingil määral psühhopaadid a tehke test
ära ja vastake ausalt kui julgete googles kohe esimene
mul tuli kontrollitud hull näiteks
mnjah kusjuures kaua olin täitsa rahulik ja positiivne
nüüd üks eit on hulluks ajanud jälle ja tean et 10 aastat põen
no ja siis on elu läbi ka juba lootsin et on ikka sõber
nii petavad ära muidugi teadsin aga ehitasin omale lootuse
ja õlut võtsingi sellepärast et kartsin
N
naise häda ongi  /   20:56, 6. sept 2014
selles et petab ennast ja teisi
kui mees on kodus siis jälle ei kõlba pole põnev näät
miks ma iga päev olen kohustatud selle sama mehega seksima kui ta tahab
ma pole mingi teener, aga mees peab olema se teener kui naine tahab
ja lõbus ka ja kõik muu
ja siis vaatad milline on se uus mees jumalast totu ju
võibolla tahavad kedagi primimat kellest on vaimselt üle
viskab vulgaarseid kilde nii tore
E
ei tohiks  /   21:07, 6. sept 2014
netis messida ka pruut
loeb läheb närvi amisis teha
mitte olemas olla
E
et inimest  /   21:09, 6. sept 2014
hinnatakse nagu kappi
U
ufod ka juba  /   21:26, 6. sept 2014
hiilivad ligi tugevad emotsioonid äratavad huvi
M
Matti  /   13:03, 6. sept 2014
Ü
Ühelegi  /   18:38, 6. sept 2014
normaalsele abielumehele pole vaja kõrval suhet. Ja elu on näidanud, et lastega üksi jäänud naine jääbki oma suhetega traumeerima lapsi ja iseennast. Pole veel elus 40 abieluaasta jooksul kohanud meest kes lastega naist tõsiselt võtaks, olgu ta siis õllesõber või mitte. Nõrgad mehed on oma kaasad jätnud ja uue lehtsaba juurde jooksnud kuid üsnagi pea jätnud selle suhte ja läinud taas uut suhet looma. Eeldavalt kehtib see ka naiste suhtes. Kõrvalt vaatajana ei näe ma selliste inimeste suhtumises peale isikliku egoismi mitte midagi.
V
Villuke  /   19:27, 6. sept 2014
Muuda ennast või muuda midagi oma elus ja pisemgi muutus hakkab kaasa tooma muutusi sinu mõtlemises, väärtustes ja maailmapildis. Läbi selle hakkad nägema ka teistsuguseid inimesi, keda hakkad oma ellu tõmbama. Kõik algab iseendast, vigu ei ole mõtet otsida teistes, sest keegi ei saa teise vigu parandada - vaid ainult enda vigu. SEega muuda midagi endas, oma eluviisis, mõtlemises! Edu!
M
mul vastupidi  /   20:29, 6. sept 2014
tahaks kodus lapsele kooke teha aga mingid külmad bitshid satuvad
M
ma olen  /   20:35, 6. sept 2014
imelikuks jäänud jah tahaks et keegi oleks sõber ja lapsega kodus olla
ei taha ringi aeleda enam aga naised tunduvad kole outgoing tänapäeval
kogu aeg artakse midagi taga
N
Naine  /   05:58, 7. sept 2014
Olen elu lopuni relvastatud,gaasistatud ja kaamerastatud ja kannan ka koiki vahendeid kaasas ja seda igal pool ja oopaev.
T
troll  /   07:51, 7. sept 2014
Minu meelest on tarvis õppida suhtlemist ilma igasuguse tagamõtteta. Seksuaalne tagamõte kaasa arvatud. Kui see selge, siis suudad ka ennast analüüsida. Rohkem sõpru ja parem kui vastassoost. Parem kui erinevast generatsioonist. Erinevast generatsioonist inimesed on rohkem erinevad, ka kogemused mida vahetada on erinevad. Tuleb õppida tundma inimestest sellisena nagu nad on, mitte üritada neid kuidagi voolida. Lihtsalt artiklis toodud punkte lugedes pole sa enda suhtes objektiivne, pigem toob see endaga kaasa kahju.
T
troll  /   07:52, 7. sept 2014
Kui see selge, siis tuleb suhe iseenesest. Ilma igasuguse otsimise ja vaevata.
D
Devi  /   13:01, 7. sept 2014
Jah - samad väärtused on väga oluline tegur näitamaks, kas suhe on loodud kestma. Kord elas üks mees, maamees, oma kodu ja kõige sinna juurde kuuluvaga. See mees otsustas oma sõbranna endale külla kutsuda. Esimesel õhtul sai selgeks, et mees armastab õhtuti juua nii 5 liitrit lahjat õlut ja nii igal õhtul. Köögitarbed ja -kord oli masendav. Tegin küll väikese märkuse, kuid olin ju külaline ja pidin jääma ikkagi viisakaks. Kolmandal ööl lõhkus ja kolistas rott magamistoas, nii et hirmujudinad jooksid üle selja. Ühel õhtul tutvustas mees oma järjekordset hobi, täiskasvanute kanalit, mida ta ise mahlakalt kommenteeris ja mainis, mida tallegi on tehtud. Ma kannatasin kõik vapralt ära. Kuid juba esimesel päeval oli selge, et oleme niivõrd erinevad, et me pole kokku loodud. Tänasin külalislahkuse eest ja lahkusin. Hinge jäi aga kripeldama, et ta ju otsib edasi...kõrvalsuhet, et taas hilissügisel siis oma laste ema juurde talvituma minna. Ja kevadel algab naisteralli jälle otsast peale. Tahan hoiatada üksikuid ja suhet otsivaid naisi - olge ettevaatlikud, õppige kaaslast tundma, et mitte ämbrisse astuda ja ebaõnnestuda. Inimeses peab kõik olema meeldiv ja temaga peab kõiges hea olema, alles siis võib tekkida rahuldust toov ja võrdväärne suhe.

Loe ka neid lugusid