Inimesed

ÕHTULEHE VIDEO! Proovime rahvatantsu: tuju paraneb, naeratus tuleb näole ja pidu jätkub 

Liina Metsküla, 9. oktoober 2014, 16:38
Foto: MARI LUUD
Mida panna selga rahvatantsu treeningusse? Naistel võiks olla seelik, öeldakse. Võtan igaks juhuks viis võimalikku kostüümi kaasa, kuid viimaks pean siiski tõdema: kukkusin rõivastusega ikkagi sisse.

Tähtvere tantsukeskusesse jõudes on mul kaasas nii dressid, seelik ja pluus kui ka mitu kleiti. Silmitsen neid garderoobis, teadmata, mida valida. Noh, dressid oleksid kõige ohutum variant. Küsin nõu teiselt naiselt, kes läheb samuti rahvatantsu.

"Kas te tulite mind filmima?" viskab ta esiti nalja, kuid aitab mul siiski valida välja heleda kleidi. Jalatseid mul kaasas ei ole, lähen paljajalu.

Treeningsaali jõudes näen, et peaaegu kõikidel naistel on seelikud seljas, aga selle all retuusid...

Soojenduse teeme ringis kõndides, joostes, erinevaid koordinatsiooniharjutusi tehes. "Ma juba olen väsinud!" teatan fotograafile, kui antakse hetk hinge tõmmata ja vett rüübata. Hea on, et ma seekord veepudeli kaasa võtsin.

"Tantsutrennis tehakse balletiasju, jõutreeningut ja võhma ja koordinatsiooni. Kui sellele lisandub veel eduelamus, et saad mingi tantsu ka selgeks, siis kokkuvõttes annab see väga hea trenni," selgitab tantsutreener Mari.

Peab tundma, et mees hoiab ümbert kinni

Nüüd teeme harjutusi diagonaalis. Vägisi meenub algklassiaegne aeroobikatund – ma vihkasin seda, kui pidime üksi ühest ruumi otsast teise mingeid keerutusi tegema. Mis seal ikka, kui kõik teevad, ei jää minagi seisma. Teen pöörde, hoian pilku üleval ja püüan mitte pikali kukkuda. Sammud peavad olema pisikesed. Pea käib juba ringi. Kleiti pean ka usinalt hoidma, et midagi ei paljastuks.

Hüppamisharjutustel õpetab Mari meile, kuidas seda õigesti teha. "Et see ei oleks niisama keksimine," ütleb ta.

Aga rahvatantsu tantsitakse ju paaris. Enne kohale tulemist uuringi, kas pean ehk mõne noormehe endaga kaasa võtma. Öeldakse, et pole vaja. Ei olegi – sest kohal on üllatavalt palju mehi. Kui aga Mari ütleb, et võtaksime paari, jään kohapeale seisma. Ei tea ju mina, kuidas siin asjalood on, äkki võtan kellegi tantsupartneri ära.

Minu juurde astub siis ise üks noormees. Hiljem selgub, et Fred on rahvatantsuga tegelenud juba kolm aastat ning seda on tõepoolest tunda. Kui mina olen natuke abitu, siis Fred veab mind kindlalt ühest ruumi otsast teise. Mina ei tea, kas käsi peab liikuma üles või alla, aga mu tantsupartner igatahes teab. "Ma astun sulle jala peale," naerab Fred. Tantsu keerutades jõuan pobiseda, et pole hullu. Sest kui tema mulle jala peale peaks astuma, siis oleks see kindlasti minu süü. Mina ju koperdan.

"Peate ikka tundma, et mees hoiab ümber kinni," manitseb Mari teisi tantsulisi, kes ehk pole nii kogenud nagu minu tantsupartner.

Naeratada partnerile

Olles paar korda ühest saali otsast teise keksinud, uurin ma Fredilt, kuidas mul välja tuleb. "Ei, väga hästi oli," kinnitab Fred. Oli see siis ilus vale või mitte, aga julgustavalt mõjub kiitus igal juhul.

Kusagil poole tunni pealt hakkame voorvalssi õppima. Selleks võtame ringi ning paigutus on, et poiss ja tüdruk kordamööda. "Kui käed ette panete, siis peavad need õlakõrgusel olema," õpetab Mari ja lisab siis: "Naise õla kõrgusel." Kleidist kinni võttes tuleb meil liikuda ühe noormehe juurest teise juurde ning teel knikse teha. Mõnikord juhtub, et jõuan ühe mehe võrra kaugemale või siis peatun liigvara.

"Keegi ei keela teil naeratada," lausub Mari, kui märkab, et oleme eestlaslikult tõsised. Pärast liiguvad aga mehed ringimööda ning naeratavad naistele.

Rahvatantsu tantsides peavad tüdrukul olema käed seeliku küljes, poistel aga puusas. Minul aga kipub see vägisi meelest minema. Ikka teed seda, mida enda vastas näed. Fredil tulebki mulle ikka aeg-ajalt meelde tuletada: käed seelikusse!

Muide, Fred kiidab rahvatantsu igati. "See treenib päris kõvasti. Pärast fitnesstreeningut sa oled ikkagi selline väsinud ja võib-olla rohkem rusutud. Aga kui sa tuled rahvatantsust, siis on hea tuju ja pidu läheb edasi," kinnitab ta.

Samal teemal

19. detsember 2014, 14:18
INDIA TANTS: loobun varsti – põlved ei pea lihtsalt vastu!