Toit

Õunad nööri otsa! 

Kaja Roomets, 19. oktoober 2014, 13:00
 
"Igal juhul tasub õunu kuivatada!" ärgitab Räpina aianduskooli erialaõpetaja Toivo Niiberg puudelt varisenud ubinaid kompostihunnikusse kühveldamise asemel viilutama ja nööri otsa ajama.

"Kuivatamiseks sobivad valge viljalihaga magushapud õunad. Õuntel tuleb plekid välja lõigata ja mitte üle 0,5 cm paksuselt ära viilutada. Paksemad õunaviilud kipuvad kuivamise asemel servast hallitama minema." Kas eelistada nn vanaemade aegseid viilakaid või uuema aja õunarõngaid, on Niibergi sõnul maitseasi. Õunarõngaste saamiseks tuleb ubinast rauaga kõigepealt südamik välja lüüa.

Kuigi paljudele tundub, et kuivatatult maitseb paremini kooritud õun ja pealegi kuivab see kiiremini, on Niiberg vastupidisel seisukohal: igal juhul jääb koorega õun maitsvam, ka ei kuiva see koledasti krimpsu. "Kui tahate heledamat värvi õunu, lahustage liitri vee kohta 1 supilusikatäis sidrunihapet ja kastke õunaviilud selle sisse. Kui õunaviilud on tahenenud, ajage nööri otsa kuivama.

Kõige etem on õunavanikuid kuivatada puuküttega pliidi soemüüri kõrval, nii on seda teinud juba meie vanaemade vanaemad," räägib Niiberg, kellel on peale kuivatatud õunte oma lapsepõlvest meeles ka kuivatatud õunakoortest valmistatud aromaatne tee.

Muidugi võib õunu kuivatada ka spetsiaalses elektrikuivatis, praeahjus restil või ahjuplaadil. Et õunaviilud ja -rõngad õige konsistentsi saavutaks ja korralikult ära kuivaks, tuleb neid esimene poolteist tundi hoida kuni 90kraadises ahjus, pärast seda alandada temperatuur 50 kraadi peale ja kuivatada veel tund poolteist. Ahjuuks peab olema paokil, et niiskus välja pääseks.

Kas õun on küps, on Niibergi sõnul üsna kerge kindlaks teha: õigesti kuivatatud õunaviil on näpu all pisut vetruv ja hamba all veidi näts. Maitselt hea vaheldus kommidele. Kuivatatud õunu on hea säilitada paberkotikeses või õhukindlas klaaspurgis, hoiukohaks ei sobi sahver ega külmkapp.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee