Võta või Jäta

Moodsa naise etiketigiid 

Kaire Kenk, 17. veebruar 2010, 10:44
etikett
Kas tühja šampanjaklaasiga võib tervituseks kokku lüüa? Kas poole etenduse pealt sobib lahkuda? Kes maksab restoraniarve? Suuremate tähtpäevade eel tasub etiketireeglid meelde tuletada, et end mitte piinlikust olukorrast leida.

Etikett peoõhtul


Millistel juhtudel tohib kingituse kinkijale tagastada?


Siis, kui kink ületab oma hinnalt need piirid, mida kingi saaja loomulikuks peab. Näiteks verivärskelt meestuttavalt kingituseks saadud briljantkõrvarõngad võib naine täiesti rahulikult ja vabandades kinkijale tagastada.Kas peokutse võib saata ja peole kutsumise eest tänada elektronposti teel?


Võib küll.Kas pulma võib minna päevinäinud teksastes?

Sõltub sellest, kelle pulma. Omaenese pulmas võid kanda kas või pidžaamat, kuid teise inimese pulma teksastes minna ei sobi, olgu need ükskõik kui kallid ja kvaliteetsed. Laulatustseremoonia ise võib küll toimuda vägagi erilises ja ootamatus kohas, kuid ametliku pulmakutse saanul sinna teksastes minna ei kõlba.Kumb on sobilikum, kas tõsta tervituseks tühi klaas või jätta üldse tervitamata?

Äärmiselt ebaviisakas on jätta vastamata, kui keegi sulle tungivalt silma vaatab ja tervituseks klaasi tõstab. Samas on matslik ka tühja klaasi tervituseks kokku lüüa. Selliste olukordade vältimiseks ära peol kunagi joo oma šampanja- või veiniklaasi lõpuni tühjaks. Isegi kui klaasipõhja on vägijooki jäänud kõigest sõrmepaksune kogus, võid klaasi kõikide peokülalistega kokku lüüa ja tervitusi vahetada.Kuidas pikalt pidutsema jäänud külalistele viisakalt märku anda, et neil on aeg minema hakata?

Sellele tuleks mõelda juba enne pidu – anna peokutsel teada peo orienteeruv lõppemisaeg. Marokos on selleks puhuks välja töötatud iseäranis stiilne etiketijuhis: enamasti juuakse sealsetel pidulikel sündmustel piparmünditeed, ent kui ühtäkki serveeritakse kõikidele peokülalistele kohvi, on see signaal end koju seadma hakata.Kuidas ja millal peokutsest ära öelda?

Kui lubasid peol osaleda, tuleks kutsujale peole mittetulemisest teatada vähemalt päev varem. Eriti heade kommetega inimene saadab oma äraütlemisteate koos lillekimbu ja vabanduskirjaga.Kas peojärgsel päeval tuleb alati helistada ja peole kutsumise eest tänada?

Tänapäeval piisab, kui tänad pererahvast peokutse eest peolt lahkumise momendil. Ja mitte mokaotsast, vaid ikka siiralt ja peoperenaisele komplimente tehes.Nõuandeid restoranis käitumiseks


Kuidas kõrvallauas käratsejatele viisakalt märkus teha, et nad vaiksemaks võtaksid?


Kõige lihtsam on sellist ebameeldivat olukorda lahendada, kui palud lärmajaid manitseda ettekandjal.Kas pidada endastmõistetavaks, et restoraniarve maksab mees?

Kui pead seda endastmõistetavaks, pead sellest ka mehele märku andma. Erinevas vanuses mehed suhtuvad arve maksmisse erinevalt. Vanema generatsiooni esindajad (50–60aastased meesterahvad) peavad restoraniarve tasumist täiesti loomulikuks, seevastu on noorema põlvkonna mehed enamasti harjunud, et arve jagatakse pooleks.Kui üks inimene seltskonnas teeb kaaslastele välja pudeli veini või ostab igaühele klaasi siidrit, kas siis peavad ka teised tema eeskuju järgima?

Peavad. See on valus küsimus, sest mõnele inimesele võib see osutuda väga suureks väljaminekuks. Samas on igaühel õigus pakutavast dringist keelduda.Mida teha, kui seltskonnast tuleb lahkuda enne, kui jõuad kaaslastele joogiringi välja teha?

Inglismaal võib seltskonnast lahkuda ka teistele jooke välja tegemata – kõik teavad, et lahkuja ostab kaaslastele meelepärased joogid mõni teine kord. Meil peetakse sellist lahkumist ebaviisakaks, seetõttu tuleks teistele joogid tellida vahetult enne kaaslastega hüvasti jätmist.Kuidas supitaldrik elegantselt tühjaks süüa?

Et taldrikust viimased supitilgad kätte saada, kalluta taldrikut veidi, kuid mitte enda poole, vaid suunaga endast eemale. Hästikasvatatud naine ei pane muide lusikat kunagi üleni suhu, vaid sööb suppi poolikute lusikatäite kaupa.Kas sušit võib sõrmedega süüa?

Kõikide nende sušisõprade meeleheaks, kes pole pulkadega söömist selgeks saanud – võib küll. Jaapanlased enamasti sušit sõrmedega söövadki.Kuidas kasutada kangast servjette?

Kui oled kutsutud võõrustaja koju pidusöögile, voldi servjett põlvedele lahti alles siis, kui peoperenaine on sellega juba algust teinud. Restoranis, kuhu sind on kutsunud meestuttav, võid servjeti sülle asetada kohe pärast laua taha istumist. Servjetti ei nuusata, kuid sellega pühitakse suud iga kord, kui on kavatsus klaasist juua. Nii püsivad klaasid kirgaste ja määrdumatutena. Kui kõik road on söödud, võta servjett sülest, voldi nelinurkselt kokku ja aseta taldriku vasakule küljele. Ära voldi servjetti kokku nii, nagu see esialgselt oli, ära viska servjetti taldrikule, ära topi seda klaasi.Moodne naine tänaval ja teatris

Kas linnatänaval jalutades võib samal ajal süüa?

Rusikareegel ütleb, et kõndides kõnnitakse ja süüakse istudes. Maasikaid, vaarikaid, kirsse ja jäätist võib n-ö käigu pealt süüa, kuid hamburgeri, pitaleiva, kebabi jne kõndides haukamine on labane. See reegel ei puuduta diabeetikuid.Kas inimest, kes ilmselgelt pole eestlane, tuleks kõnetada eesti keeles?

Jah. Eesti keelega alustamine on täiesti loomulik – elame ju Eestis. Alati tuleb võõralt esimese asjana küsida, kas ta eesti keelt mõistab, ja alles eitava vastuse korral katsetada teiste keeltega.Kas keset kontserti, teatrietendust või filmi sobib lahkuda?

Muidugi, kui tunned tungivat vajadust WCd külastada või sind tabas äge köhahoog. Seevastu oma kohale naasta on viisakas alles vaheajal. Kui saalis leidub vabu kohti, võid tagasi tulla ka varem ja istuda mõnele külgmisele kohale tagumistes ridades.


Samal teemal

7. jaanuar 2017, 04:00
Olete valmis? Neid asju hakkate kõik varsti kandma!

;