Loo autor Kati Saara Vatmann Suurel Sämmil külas. (erakogu)
Jaga:     
Inimesed

Suure Sämmi viimane intervjuu: elul on korduvad seaduspärad, mida saab muuta

Nädalavahetusel lahkus siitilmast tuntud grillimeister Suur Sämm, kodanikunimega Alvar Sammal. Aastaid erakluses viibinud Sämmi viimane intervjuu ilmus ajakirjas Naised 19. märtsil.

 

Kogujamehe karmid kogemused

Mäletate Mäo risti ja Sämmi Grilli kaubamärk-giganti – Suurt Sämmi? Tema kodanikunime Alvar Sammal paljud nagunii ei tea. 52aastane mees on olnud terve kümnendi teadlikult pildilt kadunud. Veel enam, viis aastat pole ta kodust väljunudki.

"Olin loendamatutel üritustel mitte ainult kokk ja grillimeister, vaid maskott ja pulmatola. Tore muidugi, kui neiud istuvad põlvedel ja lapsed õlgadel, et saada pilti nii tohutu mehega nagu mina. Ainult et minul käis see rahva rõõmustamine iseenda kui hiid-hoiatava näitega aina suurema vastumeelsusega," meenutab Sämm. "Samal ajal, kui minu üli-kaalust tehti laadanali, huvitas mind ennast üha sügavamalt, millest tuleneb minu aplus. Läbi terve elu olen otsinud võimalusi seda ohjeldamatut isu peatada. Küll paastu, küll toidulisanditega – õieti toidu asendamisega toidutaolise keemiaga," tõdeb mees, kes nimetab end 200kiloseks poisikeseks, kuid kes kaalunud enam kui 300 kilo. "Rahvapidustuste tõmbenumbriks sõites juhtus üha sagedamini, et pöörasin auto poolelt teelt tagasi ja pugesin koju peitu. Või ütlesin korraldajatele aegsasti, et ma ei tule. Seda, et ma ei taha, ei söanda enamik inimesi kuigi julgelt ja otse välja öelda. Kuni vastumeelsus läheb eluohtlikuks kätte ära."

Erakluses avastatud esoteerika
Koos tähelepanu keskpunktis vibreerimisega muutus Suure Sämmi jaoks väljakannatamatuks ka kapitalistlik võitlus tema kaubamärgi ja toidukoha ümber. "Tänaseks olen hakanud mitmete aastate tööna jõudma määratuse jälile. Kõigi erakluses veedetud aastate jooksul olen süvenenud kirjandusse, mida muiste nimetati esoteerikaks. Olen uurinud horoskoopide olemust, karmalisi kordumisi ja mustrite muudetavust. Neid mõtteid ja kogemusi loetust hakkasin enda tarbeks koguma ja üles kirjutama 2009. aasta kevadel. Seejärel saatsin neid kirjutisi sõpradele ning lõpuks avasin kodulehekülje. Miks? See on mingi sisemine käsk või sund, mis tuleb kusagilt... ja millele käe ette panemiseks puudub mul jõud. Seesama, mis ajab käopoja puu otsa!"
Tuues võrdluseks Dante "Jumaliku komöödia", ütleb Sämm, et temagi oli keset paksu metsa poolel teel ära eksinud. "Polnud leidnud seda õiget teeotsa ega otsinudki enam. Ja siis ühel kottpimedal märtsiööl kuus aastat tagasi see juhtus. Nimelt äratas miski arusaamatu jõud keset kõige sügavamat und mind järsku üles ja tõstis sealt paksu metsa, kõrgete puude latvadest kõrgemale. Sain aimu tervikpildist. Selle kilde olengi nüüd kogunud ja jaganud."

Müstika nimega armastus
Seesuguses eraklusse sulgumises on kõva annus müstikat. "Selle müstika nimi on armastus. Armastus, mis kasvab välja seest, mis on vaba hirmust ja selle poegadest: ahnusest, võimuhimust, vihast, kadedusest, edevusest... See armastus on vabadusetunne – sisemine liikumine, sisemine õhk, ainevahetus, päike... Hingeseisund, kus mitte midagi ei ole enam väljas, kõik on silmade taga, sees – meri, mets, lilled, mäed," kinnitab mees, et temas pole jälgegi üksildusest ega deprekast. "Loen üsna mitmeid endast väga erinevate isiksuste päevaraamatuid ja blogisid. Minu jaoks on samasugune müstika kaasa elada mõnele lasterikkale, kes tükkis oma koduloomade ja taluga higistab, külmetab, ähib, jookseb, tassib. See on lausa müstika kuubis minu jaoks, nagu mina oma aknatagusele usinale maailmalegi. Loeme üksteise päevikuid, kukume imestusest pikali, tõuseme püsti, loeme veel – ja oleme taas hämmastusest silmili," naerab Sämm oma külluslikku habemesse.
Paarikümne aasta eest, kui Eesti Televisioon tegi Suurest Sämmist saate sarjas "Lähme külla" oli Sämmi köök täis kõikvõimalikke kokteile-kapsleid-pulbreid, millega kaalu langetada. Väga lihtne põhjus oli, miks tema kosmonaudi kombel toitus – motivatsiooni nimi oli mõistagi Naine. "Mul on pika elu jooksul igasuguseid suhteid olnud," tunnistab Suur Sämm. "On olnud looma lahti laskvat lihaäratust ja väga vaimset armastust, õrnust ja isekat kirge – kõike. Praegu pole mul kedagist-midagist. Sõpruskond koosneb mul küll põhiliselt sõbrataridest. Nad varustavad mind toortoidu ja kaalunälgimise kraamiga ning hoolitsevad selle eest, et mu köök oleks põhimõtteliselt tühi."

Kogujamehe kogemused
Nii sünnikaarte kui ka sotsioonilisi isiksuseanalüüse koostades on kodanik Alvar avastanud nii nime kui ka karma, mustrite kui perioodiliste pekkiminekute seaduspära. Kui mõni poliitik sooritab hämmastava krossijooksu, inspireerib see Türi taskufilosoofi – ta sisestab uudishimu äratanud tegelase oma programmidesse ning saab teada, et üldsust raputavad haagid on inimese sünnihetke ja ka sotsioonikasse sisse kirjutatud. Avastades meedias mõne armunud paari, suhestab nendegi andmed oma programmidesse ja saab teada mõlema isiksuse omadused ja ülesehituse, loogika ja suundumused. "Need kõik mu analüüsides kirjeldatud seosed kokku on energeetilised potentsiaalid. Kuidas me neid kasutada oskame ja tahame, see on juba iseasi. Ja kui paljud sellest sotsioonikast midagi üldse teavad? Protsent, kaks, kolm? Tegelikult peaks olema sotsioonika ametlikult riikliku kooliprogrammi õppekavas. Siis jääks meie lastel, tulevastel täiskasvanutel, emadel-isadel paljud suhteprobleemid, mis tahes eluvaldkondades olemata," on ta kogenud. "Kõik see teadmine kokku võimaldab prognoosida inimese, kollektiivi ning ühiskonna kui terviku käitumist ja tegevuse stiili, määrata inimeste kokkusobivust perekonnaelus ja äris, ning kujundada mõttekaaslaste kollektiivide loomulikku psühholoogilist, informatsioonilist, ideoloogilist ja asjalikku kokkusobivust."
Oma pühendumise pealt ei teeni Suur Sämm midagi. "See on mu eralõbu ja hobi – õigemini elamise viis ja mõte. Kuna ma kusagil ei käi ega midagi ei söö, siis pole mul ka kulusid. Järelikult pole ma tulude peale eriti mõelnud. Mida rohkem oma tsitadelli kardina tagant ennast ja teisi piiluda ja uurida, seda vähem ahnust ja pettumust, valu ja jamasid. Elul ja hingekarmal on korduvad seaduspärad, mida saab muuta. Jah, ma tajun, et uus periood on algamas."

Loe ka neid lugusid