Ilu ja mood

Loe, miks on täna teksade ajaloos tähtis päev! (1)

Eiris Teeveere, 20. mai 2015, 15:58
.Foto: Vida Press
20. mai on teksade ajaloos tähtis päev. Nimelt peetakse tänast päeva siniste teksade sünnipäevaks kuna just täna, 1873. aastal said Levi Strauss ja Jacob Davis patendi neetide abil meeste toonaste tööpükste rebenamisohtlikke kohtade tugevdamiseks.

Levi Strauss, kelle sünninimi on tegelikult Loes Strauss on Saksamaalt Baierist pärit noormees, kes 1874. aastal emigreerus koos ema ja kahe õega Ameerikasse. Ta asus elama New Yorki ja sai tööd oma poolvendade hulgimüügifirmas, mis kauples muu hulgas kangaste, voodipesu ja rõivastega. Loeb muutis oma nime Levi'ks 1850ndal aastal ning sai kolm aastat hiljem Ameerika kodakondsuse. Samal aastal kolis ta San Franciscosse, kus möllas kullapalavik ning alustas seal oma äri, müües kullakaevajatele tekke, patju, kangast, aluspesu ja riideid.

Levi kleintide hulgas oli ka üks Lätist Ameerikasse emigreerunud rätsep, Jacob Davis. 1872. aastal saatis viimane Levi'le kirja paludes teda oma äripartneriks. Nimelt oli Davis leiutanud mooduse, kuidas vaskneetide abil rõivaste rebenemisohtlikke kohti tugevdada. Ta soovis oma leiutist patenteerida, kus tal puudus selleks vajalik 68 dollarit. Ta tegi ettepaneku, et kui Levi selle summa maksaks, võiksid nad hakata koos needitud rõivaid valmistama.

20. mail 1873. aastal saidki mehed patendi ning täna peetakse seda kuupäeva teksapükste sünnipäevaks.

Põhjus, miks täna on neetidega kõikide brändide teksapüksid, peitub aga selles, et mehed said patendiõiguse ainult 20. aastaks, mis tähendab, et selle lõppedes võisid samasugust tehnikat kasutada kõik, kes vähegi soovisid.

1 KOMMENTAAR

m
mari 21. mai 2015, 08:50
Üritasin hiljuti endale teksaseid osta ja selgus kurb tõsiasi, et pole midagi osta. Ehe, tugev, naturaalne teksariie on asendunud lötaka stretsiga. Lõiked on väga ebamäärased ja igavad. Meeste valik on oluliselt parem. Samuti ei tohiks teksapaar üle 100 eur maksta.