Inimesed

ETV raudvara Jaak Tammearu: Olen nagu elav entsüklopeedia 

Kati Saara Vatmann, 21. juuli 2015, 12:32
Jaak Tammearu  Daisy Lappard
Nii Eesti Televisioon kui ka Jaak Tammearu saavad tänavu 60aastaseks. Mööda telemaja labürinte kõndides pole 1971. aastast sellele uskumatule paabelile pühendunud mees mitte nagu kodus, vaid kodus ta seal ongi.

"Täna olen "Pealtnägijas" ja Anu "hommikus". Mõlemad meeskonnad teevad mind õnnelikuks – armastan ja imetlen neid inimesi!" kinnitab vaatamata teda pikalt räsinud kahepoolsele kopsupõletikule ikkagi telemajja vestlusele saabuv suur mees vargsi laubalt higi pühkides. 35 aastat temaga kõrvuti rühkinud Maire Radsin ja teised kolleegid kamandavad Jaagu koju voodisse. Püsti püsida on raske, aga telemajata ei püsiks üldse. Seda tingib parandamatult telepositiivne veregrupp. "Anu on kõige heasüdamlikum ja helgem inimene, keda üldse tean. Ta hiilgab ja kiirgab. Kui tal on paha tuju, palub ta vaikselt: räägime poole tunni pärast, kullake – et mitte kellelegi haiget teha. Vot selline tüdruk! "Pealtnägija" meeskond toimib siin majas nagu terve riik – töö käib 24/7, kuna teemad on teravad, on piisavalt ruumi ja aega kõigi asjaosaliste ära- ja ülekuulamiseks. Olen lasknud end sellesse ühiskonda puhastavasse suurprojekti igal tasandil sisse mässida – kui vaja, siis ka pahategijaid paljastava lõks-tegelasena, ehkki see on pehmelt öeldes ohtlik. Kui ülejäänud meeskond ei pelga, ei karda mina ka."

Suu kinni, kui minuga räägid
Kuna toona oli teles otse-eetrit rohkem kui salvestusi, on Jaagul rääkida mitmeid selliseid farsse, millelaadseid praegu näidatakse huumoriminutites, aga mida koos väärispaladega paraku alles pole, jäid ju salvestamata... "Näiteks keerasin kord Ljudmilla Tombrovskajat saatvale Tarzina Alangole partituurilehti ja noodiraamat lendas klaveri alla. Ronisin järele. Avasin uuesti valest kohast. Tarzina improviseeris seni, primadonna ootas, suu ammuli, ja teatas, et sellisesse saatesse tema rohkem ei tule. Ikka tuli. Kõik tulid. Keegi polnud nii superstaar kui praegused verisulis koolilapsed."
Jaak meenutab sedagi, kuidas ta tegi koos Vaike Nõmmbergiga sellist vägevat sarja nagu "Heli jälg", kus teljeks oli rokiklassika. "Sellest on pärit Karuks-istus-vangitornis-laul. Selle jaoks jäljendasime muuseas Alice Cooperi stiilis kukeveristamist. Ehkki kukk jäi ellu, ohverdasime sulepadja. Seal harjusin ka Vaike käratustega: "Suu kinni, kui minuga räägid!""
Jaak kinnitab, et ehkki ta on korduvalt ka režissööripuldis töötanud, armastab ta siiski toimetada-sehkendada ja oma rajalt jälgida, kuidas töötavad Artur Rinne või Georg Jegorovi sugused suurused. "Olen nagu elav entsüklopeedia ja telesuuruste kataloog nii siit- kui ka sealtpoolt ekraani ja kaamerat. Kui Tõnis Kase juhitud telemaja oli range distsipliini ja kontrolliga jäik asutus – pikka iga täna väga kõrges eas Tõnisele! –, siis käisime Heinmaa ja Uusma juhitud Tartu stuudios nagu lahedalt koduses pansionaadis hinge tõmbamas. Kui täna Balti meediakolledžis noori teele koolitav Hagi Šein oli intelligentse ja elegantse juhi võrdkuju, siis hispaania stiilis Toomas Lepp läks ajalukku temperamentsete röögetega täidetud koridoridega. Pärast maharahunemist palus ta alati kenasti ja rõõmsalt ja siiralt vabandust," naerab Jaak, kelle jaoks on mõningane müsteerium, kuhu jäävad kõik need noored tegijad, keda kõrgkoolides muudkui diplomeeritakse, kes tulevad telemajja maailma targimatena ja ... kaovad.

Pikemat lugu Jaak Tammearuga loe ajakirja Naised 16. juuli numbrist!

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee