Suhted ja seks

DIGITAALNE AMNEESIA: nutiseadmed vähendavad inimeste mälumahtu (1)

Õhtuleht.ee, 8. oktoober 2015, 14:29
Nutiseade võib küll aidata sündmusi jäädvustada, ent teisalt takistab meil sündmust ennast nautimast. PantherMedia / Scanpix
Liigselt arvutitele ja otsingumootoritele toetumine halvendab inimeste mälu ehk liiga palju inimesi kasutab enda mälu asemel hoopis arvuti mälu, selgub uuringust.

Täiskasvanud, kes suudavad meenutada telefoninumbreid lapsepõlvest, ei suuda meeles pidada praegust töö- või pereliikmete numbrit. Birminghami ülikooli teadur Maria Wimberi sõnul mõjutab praegune keskkond meie pikaajalise mälu tekkimist, vahendab BBC.

6000 Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Hispaania, Belgia, Hollandi ja Luxembourgi täiskasvanu mälu uurinud teadlased avastasid, et kolmandik inimesi avab esmajoones arvuti, et midagi meelde tuletada.

Katsed aga näitavad, et liigne arvutitest sõltumine mõjutab pikaajalise mälu kujunemist ehk siis inimesed ei suuda enam luua seoseid informatsiooni ja kogetu vahel, mis omakorda tähendab, et kogetu unustatakse koheselt. Aju jätab iga kord meelde mingi mälestuse, kui seda meelde tuletame ning kustutab tähtsusetu mälestuse, ent kui mälestust kustutakse esile passiivselt, näiteks seda iga kord internetist üle vaadates, ei kujune harjumust tuletada mälestust esile abivahenditeta.

Küberturve-ettevõte Kaspersky Labi tehtud katsetest on samuti selgunud, et inimesed kasutavad arvutit kui oma aju lisamälu – umbes nagu väline kõvaketas arvutile. Pead on tõstmas digitaalne amneesia ehk siis inimesed unustavad tähtsa informatsiooni uskudes, et selle saab koheselt vajadusel kätte digitaalselt seadmelt.

Ühtlasi liigume aina enam ka selle poole, et isiklikke mälestusi salvestatakse digitaalselt, näiteks fotod telefonis või arvutis, ilma et neid vaadataks paberkandjal.

Maria Wimber tõdeb, et digitaalseadmed vähendavad keskendumisvõimet – olulise sündmuse korral võime selle nautimise asemel hoopis maha magada, mõeldes, et hiljem on see mõnest seadmest niikuinii nähtav.

1 KOMMENTAAR

m
M37Tln 9. detsember 2015, 13:16
Olen artikli kirjutajaga täiesti nõus. Tunnen isegi, kuidas ei suuda kogetust saadud mälestusi, emotsioone meeles pidada. Pean ka tihti fotodele toetu...
(loe edasi)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee