Pere ja lapsed

KOGENUD ISADE NÕUANDED: kuidas olla hea lapsevanem, ent jääda terve mõistuse juurde? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 29. juuli 2020, 12:02
Foto: PantherMedia / Scanpix
Ei loe, kes sa oled või kuidas sind kasvatati: pea iga lapsevanem nõustub, et järglase kasvatamine on täis üllatusi ja väljakutseid, märgib A Plus. Ja kuigi selles vallas on väga palju tarkusi emadel, otsustasime sedakorda pöörduda isade poole – keda me kuuleme vähem, aga kel on laste kasvatamise kohta sama palju väärt nõuandeid.  

1. "Sa teed vigu."

"Pole olemas sellist asja nagu ideaalne isa. Ja see on normaalne."

2. "Leia lapsi kasvatades võimalusi lõbutsemiseks."

"Näita lastele, kuidas lõbutseda, seeläbi, et lõbutsed ise. Ära lase end matta lapsevanemaks olemise töö-osal – isaks olemise parim osa on see, et sina saad leiutada reeglid, niisiis püüa seda nautida!" 

3. "Ime esimesi aastaid endasse nagu küpsis piima."

"Eriti poiste puhul. Aeg, mil poisid lasevad sul endal käest kinni hoida, end kallistada ja musitada, on piinavalt lühike. Pärast seda sulgub laste valmidus end vanematega avatult jagada ja aastatega vähenevad sinu võimalused olla osa nende elust.

Kui tegid head tööd ja kasvatasid üles toredad iseseisvad lapsed, jätavad nad su maha ja rändavad laia ilma. Naudi seda aega, kui nad on kindlalt sinuga! Tähista iga väikest saavutust. Ära jää kõrvale ühestki mängust kui vähegi võimalik." 

4. "Jah, muidugi oled sa nüüd lapsevanem ..."

" ... aga ära unusta, et sa oled ka sõber, poeg, vend ja abikaasa."

5. "Suhtu endasse kui isasse, mitte kui tuhandeaastasse."

"Isadus peaks defineerima selle, kes sa oled kogu oma ülejäänud elu. Võta see omaks. Su töö on tähtis selle pärast, mida see õpetab sulle kui isale. Su suhted on tähtsad selle pärast, mida need õpetavad sulle kui isale. Su raha, ego, sära ... on tähtsad vaid nii kaua, kuni need aitavad sul olla parem isa. Ja sa vajad kõiki vahendeid, millele on võimalik toetuda.

Teiseks, ole alandlik. Miski pole alandavam kui lapsevanemaks olemine, kuna su elu keerleb ümber lapse, su laps on ideaalne (sinu silmis) ja kõik, mis läheb valesti, on ilmselt sinu süü. Lepi sellega ja võta see omaks.

Kolmandaks, julge olla keskpärane. Ära ürita olla aegade parim isa, sest ükski isa pole seda. Püüa teha vähem vigu, võta omaks enda edu, jaga vastutust ja tulu."

6. "Oled majahoidja, turvamees, treener ja psühholoog."

"Ja siis tuleb su igapäevane töö. Pea meeles, et kõik need on olulised, kõik on seda väärt."

7. "Lapse kasvatamine pole ühe mehe töö."

"Pöördu oma enda vanemate, õpetajate, treenerite ja mentorite poole, sest sa vajad neid rohkem kui kunagi varem."

8. "Julgusta lapsi otsustama ja olema enesekindlad."

"Hea uudis on see, et aja jooksul saavad nad iseseisvaks. Mis on ühtlasi ka halb uudis."

Foto: PantherMedia / Scanpix

9. "Ära närvitse pisiasjade üle, need ajavad su hulluks."

"Alati on midagi, mille üle muretseda, aga kui imik on toidetud ja hingab, siis oled sa võitja. Ükski vanem pole ideaalne. Tõenäoliselt vaatad ühel hetkel tagasi, naerad oma saamatuse üle ja unustad kogu muu värgi.

Ja veel, sa ei saa kõike planeerida! Võid lugeda uurimusi ja vastavat kirjandust ükskõik kui palju, aga need ei valmista sind ette. Iga laps on erinev ja iga päev on erinev. Arvad, et pakkisid kõik vajaliku kaasa, aga eksid.

10. "Õpeta lastele, et tehnoloogilised seadmed on vahend inimestega suhtlemiseks ..."

" ... mitte inimestega suhtlemise asendaja. Näost näkku on pea alati parem. Tehnoloogiat kasuta siis, kui tingimused seda nõuavad."

11. "Isadus on eluaegne õppimisprotsess, niisiis oleks selle kohta nõu andmine tohutu pikk jutt."

"Niisiis siin nõuandeid esimeseks kolmeks kuuks, isalt, kes on ühtlasi arst:

Inimlapsed sünnivad ilmselgelt liiga vara. Välja tulles ei ole nad veel "küpsed". Võrdle vastsündinud inimest äsjasündinud varsaga, kes mõni tund peale sündi suudab seista ja mööda talli ringi liikuda. Neuroloogiliselt ei suuda nende ajud tulla toime stiimulitega, mis tulevad kontaktist välise maailmaga. Valgus, hääled ja puudutused võivad olla ülestimuleerivad, tüüpiliselt päeva lõpus. See on see aeg, kus isa tuleb töölt koju ja astub uksest sisse vaid selleks, et leida oma kaasa ja laps mõlemad nutmas ja mõistust kaotamas. Kui tahad seda päeva päästa, siis vii imik hämaramasse ja vähem stimuleerivasse tuppa. Mõned tited saavad paremini hakkama häältega, mis on sarnased ema südamelöökidele, nii et pesumasin ja nõudepesumasin võivad meenutada talle emakat. Hoida neid soojas, aga mitte kuumas. Sellise oleku puhul väldi ülestimuleerimist, õrn massaaž või ümbermähkimine võivad aidata."