Ilu ja mood

TEEJUHT NÄOKARVADE PÕNEVASSE MAAILMA, 1. OSA: kuidas kasvatada ägedat habet? (7)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 15. juuli 2016, 10:39
Foto: PantherMedia / Scanpix
Habemehooldustoodete müügiga tegelev võimsa habeme omanik ja selle valdkonna spetsialist Erik Bandholz on Real Man Real Style'i portaalis avaldanud ülipõhjaliku juhendi selle kohta, mida üks mees näokarvade kasvatamisest ja habeme hooldamisest võiks teada. Elustiil vahendab seda mitmes jaos. Wall Street Journal võis seda ju väita – aga habemetrend pole üle ja habemekandjad ei kao iial!

Et kasvatada ägedat habet, pead lihtsalt raseerija ja trimmija ära panema ning ootama. See on kõik või vähemalt enamus mehi nii arvab. Aga tegelikult on habeme kasvatamise kohta lisaks veel palju asju õppida – kui sa tahad, et see oleks sul stiilne ja ma tean, et tahad. Kuna järgnev juhend saab olema kõige mitmekülgsem ja eepilisem habemeteemaline artikkel kogu internetis, siis jagasin selle kolme ossa.

Kujundamine ja säilitamine (füüsiline pool)

Nagu ülal mainitud, siis on habeme kasvatamise olulisim osa panna raseerija ära ja olla kannatlik. Tegelikult ongi kannatlikkus habeme kasvatamise puhul üks mõjukamaid jooni, mis sa omandad. Habet ei mõõdeta pikkuses, seda mõõdetakse kuudes.

On olemas ühekuune habe, kolme kuu habe, aastane habe ja habemete Püha Graal – piirhabe ehk maksimaalse pikkusega habe, millist su geenid lasevad sul kasvatada.

Foto: PantherMedia / Scanpix

Iga pikkus pakub veidi erinevaid väljakutseid. Etapis habemetust kuni umbes kahe nädalani võid märgata, et habe hakkab sügelema, tundub ebaühtlane ja on üldjoontes pulstunud.

Sügelemise põhjus on see, et kui sa raseerid, siis põhimõtteliselt lõikad sa iga karvaotsa odasarnaseks teravikuks. Lõpuks kasvavad need nii pikaks, et painduda vastu su nahka ja seda torkida.

1. "Ole mees" ja lihtsalt oota. See on vaid ajutine ja möödub kiiresti.

2. Kanna habemele rohkelt niisutajat, näiteks habemeõli. Väldi alkoholisisaldusega tooteid, kuna need hoopiski kuivatavad nahka.

3. Varajase tüüka etapis (esimene või teine päev) kasuta Soft Goat'i tüükapehmendajat. Toode on mõeldud selleks, et teha habemetüükad pehmemaks ja rohkem suudeldavaks.

Selles etapis ei peaks sa kasutama šampooni, kuna karvad on veel üsna lühikesed. Soovitaksin kasutada naturaalset seepi, mis ei sisalda ärritavaid kemikaale.

Kui sügelevast etapist üle saad, siis jõuad punktis, kus su habe näeb välja lohakas. Et seda välimust kenamaks muuta, soovitan trimmida kaelajoont, põskede ülemisi osi ja vuntse. Kui oled väljas aastase habeme või loomuliku habeme peal, siis peaksid jätma küll selle puutumata.

Selles punktis kaotame enamiku habemetest. Tüüpiline on see, et mees muutub oma raseerijaga liiga ambitsioonikaks, lõikab liiga palju maha ja siis lõpuks raseerib kogu kupatuse siledaks. Vigade tegemise riski tõttu soovitaksin enne trimmimist võimalusel vähemalt ühe kuu oodata.

Enamik algajaid habemekasvatajaid trimmib kaelajoont liiga kõrgelt. Ideaalne on teha seda selle kohani, kus kael kohtub peaga. Niisiis: seal, kus su habemeala on maaga paralleelne, sealt ära trimmi.

Vuntside trimmimiseks soovitaksin kääre. Need annavad sulle veidi rohkem kontrolli ja lõikavad vaid mõned karvad korraga. Põsejoone puhul püüa järgida oma loomulikku joont ja lõika ära vaid karvad sellest väljaspool.

Kui su põskedel on väga tihe habemekasv, siis ei tohiks sa trimmida madalamalt oma nina alumise serva joonest.

Saamaks inspiratsiooni, vaata erinevate habemestiilide infograafikut.

Foto: http://www.realmenrealstyle.com/

Elustiil püüdis leida stiilidele eestikeelseid vasteid, ülevalt vasakult alustades võiks need olla järgnevad:

1. puhtaksraseeritud

2. lühike tüügas

3. keskmine tüügas

4. pikk tüügas

5. täishabe

6. Prantsuse kahvel

7. pardisaba

8. rõngashabe (tabalukk-habe)

9. kitsehabe

10. laiendatud kitsehabe

11. keisrihabe

12. van Dyke

13. ankur

14. komandör Balbo

15. lambakarree

16. sõbralik lambakarree

17. G. Verdi

18. G. Garibaldi

19. Hollandi

20. E. Bandholzi habe

Kärpimisel pea meeles, et vähem on rohkem ja sa võid ju alati järgmisel päeval veel lõigata. Hoolduseks soovitan loputada habet iga päev duši all veega ja kanda iga päev peale habemeõli. Habemepesuvahendiga võiks seda pesta üks kuni kolm korda nädalas.

Foto: PantherMedia / Scanpix

Aga lõbu alles algab. Umbes kahe kuu pärast märkad, et habe teeb mingeid imelikke asju. Seal, kus varem oli sirge ja kena karvastik, on nüüd laines ja lokkis ja sinu meelest metsik. See on loomulik ja sa peaksid võtma selle omaks kui oma loomupärase habeme. 

Pärast kolme kuud on mõistlik pesta habet umbes kord nädalas või kui seda on vaja. Igapäevane loputamine on siiski ka soovitatav. Niisutamiseks kanna iga päev peale habemeõli ja trimmi habet vaid kääridega. Ära iial trimmi või raseeri oma habet, kui oled depressioonis või alkoholi tarvitanud.

Rusikareegel on see, et iga habemekasvatamise kuu kohta võta üks päev selle mahaajamise üle mõtlemiseks. Kui oled habet kasvatanud kuus kuud, siis mõtle selle peale nädal. Nii väldime ekslikke habeme mahaajamisi.

Pikema habeme puhul avastad, et föön aitab muuta seda täidlasemaks ja korralikumaks. Mina lasen föönil puhuda kaelalt üles, see ajab habet puhvi. Kui tahad kasutada kujundamistooteid, siis soovitaksin habemepalsami kanda peale siis, kui habe on veel niiske, ja seejärel fööniga kuivatada. Kasuta head kammi (puit, metall) ja viimistle juukseharjaga.

Habemete ilu seisneb selles, et neid saab kujundada paljudel erinevatel viisidel. Soovitaksin "kasvatada seda, mis sul on", mis tähendab, et vastavalt oma habeme geneetikale püüa kasvatada sellist stiili, mis sobib su habeme parimate osadega. Kui sul kasvab näiteks paks ja tihe vunts, siis ära aja seda paha poissi maha.

Kui su põskedel on karvakasv hõre ja ebaühtlane, siis kasvata kitsehabe. Täishabe on ajatu, teised stiilid on kord moes ja siis moest ära. 

Foto: PantherMedia / Scanpix

;