Naisteleht

Jüri Aarma katsetas omal nahal nõiajooki! 

Naisteleht, 4. oktoober 2016, 21:31
 Erakogu
Tuntud näitleja, laulja, saatejuht ja ajakirjanik Jüri Aarma proovis Taevas ja Maa keskuses Hemi-Sync muusikalist teraapiat ning sellejärgselt vahendas ta nii muljeid kui ka omi vaateid sellistele asjadele.

"Tekkis täpselt selline tunne, et teadlased on muusikariistade taga valmis keetnud ühe auditiivse nõiajoogi," võttis Aarma enda kogemuse lühidalt kokku.

Kui avatud te üldse olete uutele asjadele, mis on igapäevaelust natuke väljas? 

Ausalt öeldes olengi seda oma pika elu jooksul teinud ja enamasti ei ole seda kahetsenud. See muusika siin hakkas pihta ruumist, kus me viibime, sest muusika ongi ju mingil moel ruumi kujundaja. Kui enne satud ruumi ja siis muusikasse, on see ju omamoodi märk, see soolaväli ja jutumärkides jääkarunahad maas, need annavad ju õhu ja kui muusika pihta hakkab...

Ma ei saa siin rääkida nagu teised, pisut rohkem nõiaohtu inimesed, et kus kõik mu tšakrad keerlema hakkasid, kui nad kargasid ja hüppasid... ei, ma ei pannud seda kargamist eriti tähele, aga tekkis teatud letargia.

See ei olnud uni, ma olin kogu aeg üleval, isegi silmad mõnikord lahti. Aga letargia ehk siis rahu. Samuti oli minu jaoks uudis, et see on laboratoorne muusika, ilmselt on teadlaseonud ja -tädid istunud pikalt kas laudade, muusikariistade või muude riistapuude taga ja keetnud valmis ühe auditiivse nõiarohu/-joogi.

Kas esialgu oli keeruline ennast üks-kaks-kolm välja lülitada või läks see sujuvalt?  

Läks üsna sujuvalt. Eks ma olen ühtteist sellist ka varem kuulanud ja katsetanud ja ka samamoodi pikali maas olles. Miks on Mozart geniaalne ja miks tema eakaaslane Willibald Gluck oma praegu oma heliteoste kaudu unustusse vajunud, ehkki ta oli tol ajal kõvasti populaarsem ja rikkam kui Mozart? Räägitakse, et geeniuse muusika, ilmselt Pärdi puhul ka, puudutab sfääride harmooniat.

See helilooja, kellele on intuitiivselt tagatud sfääride harmoonia, planeetide poolt tekitatud akordid, see jääb alles, ja teised, kes tegid näiliselt samasugust muusikat, ei jää.

Me oleme neile tänulikud, et nad selle harmoonia helikeeles meieni on toonud. Muusikas peab olema loits, mantra, ja sellega on ka liiale mindud ja mõnikord ka mitte seda kätte saadud. Üks joomalauluks tituleeritud lugu, mida lätlased peavad enda omaks ja eestlased omaks, on "Puhu, tuul ja tõuka paati", antagu mulle nii maistele radadele minek andeks, selles on kummalised kvardid ja kvindid sees, ja kui seda laulda õigesti, ja mitte sõnadele tähelepanu pöörata, siis neis viina- ja kosjajanulistes sõnades on ka sõnum sees.

Ärgu setud solvugu, leelodes peaks olema ka ju loits sees, aga mida aeg edasi, seda vähem osatakse neid laulda. Tagasi tulles muusika juurde, elagu jätkuv harmoonia, sfääride harmoonia otsimine, mantrate ja loitsude ja sõnumite otsimine. Suurepärane näide, et ikka sõnum jõuab ilma sõnadeta sinuni. Igati positiivne kogemus.

 Erakogu

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee