Suhted

Sotsiaalmeedia ülearune tarbimine viib depressiooni ja ärevuse tekkeni (3)

Toimetas Marge Sillaots, 21. detsember 2016, 11:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui kasutad enam kui paari sotsiaalmeedia platvormi, suureneb risk depressiooni ja ärevuse tekkeks, selgub uuest uurimusest.

Ajakirjas Computers in Human Behavior avaldatud artiklis toodi välja, et enam kui 11 eri sotsiaalmeedia platvormi kasutavatel inimestel oli kolm korda kõrgem risk depressiooni ja ärevuse arenemiseks, kui neil, kes kasutasid kaht või ühtegi platvormi.

"Seos on piisavalt tugev, et arstid võiks depressiooni või ärevuse all kannatavatelt patsientidelt uurida sotsiaalmeedia kasutamisharjumuste kohta ning teavitada neid, et see võib olla seotud haigusega," rääkis uurimuse autor Brian A. Primack Pitssburghi ülikoolist.

Kuigi uurimusest ei selgu, kas depressioonis inimesed otsivad ise eri platvorme või platvormid iseenesest põhjustavad meeleoluhäireid, on Primacki sõnul mõlemad oletused sama olulised, kuna laiemas plaanis puudub erinevus nende vahel.

Primack ja tema kolleegid uurisid 1787 täiskasvanu (vanuses 19 kuni 32 eluaastat) harjumusi äppides, nagu Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine, and LinkedIn.

Inimestel, kes kasutasid seitset kuni ühtteist eri platvormi, olid kõrgemad depressiooni sümptomid kui neil, kes kasutasid vaid paari või ühtegi. Teadlased võtsid samas arvesse ka osalejate sugu, vanust, suhtestaatust, sissetulekut, haridust jt faktoreid.

Primacki tiim tõi välja kolm oletust, miks rohke sotsiaalmeedia kasutamine võib viia depressiooni ja ärevuseni:

-  korraga mitme asjaga tegelemine, nagu näiteks äppide vahetamine, on seotud halva kognitiivse käitumise ja vaimse tervisega;

- eri äppide taust, reeglid, kasutajad ja teemad segunevad ning puudub kindel joon, mistõttu halveneb ka tuju või emotsioonid;

- paljude äppide kasutamine võib viia nn netiketi rikkumiseni, mis omakorda tekitab häbitunnet.

3 KOMMENTAARI

m
mees 25a 21. detsember 2016, 21:40
kustutasin samuti enda fb konto ära 2015 juulis. Tunnen end õnnelikumana, aega on rohkem, et seda targalt kasutada. Leian, et kui inimesega tahad suhelda siis helistad vöi saad kokku kusagil.
g
guugel 21. detsember 2016, 18:57
täiesti tuleb nõustuda, sellepärast mängige pimedatel õhtudel parem lauamänge - https://niihea.ee/pakkumised/15089-Vinge_korvpallimaeng_Tee_Skoori_vaid_9_90?top=386
Loe kõiki (3)