Naisteleht

NÕUANDED: kuidas raha paremini säästa (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. märts 2017, 20:34
Foto: PantherMedia / Scanpix
Pole midagi parata, me elame kultuuris, mis soodustab, lausa nõuab raha kulutamist. Oleme kõikjal ümbritsetud reklaamidest ja muust infomürast, mis kummardab kulutamist ja ostlemist. Peaksime mõistma, et kokkuhoidlikkus ei ole mitte meeleheide, vaid vastutus. Säästliku eluviisi üks pool on raha säästmine. Teine pool õige mõtteviis.

Isegi kui sul on vähe raha, mida kõrvale panna, tee seda ikkagi, soovitab Huffington Posti artikkel rahamuredest ja nende vältimisest. Ava eraldi säästuarve või –hoius ja pane sinna kõrvale kas või paar eurot korraga. Tähtis pole mitte suurte numbritega alustamine, vaid säästmisharjumus kui selline. Kui kogu su raha on ühel kontol, on sul ka suurem kiusatus see kõik ära kulutada.

Kas sul on näpud suhteliselt põhjas, aga ütleme, üheks väikeseks iluprotseduuriks või restoraniskäiguks veel raha jätkuks? Siis on hea uudis see, et sul on veel natuke ruumi oma kulutused kriitilise pilguga üle vaadata. Üks soovitus on tuua oma nädalasse täna-ma-ei-kuluta-päevad. Vaata ka üle, millised tooted on sinu ostunõrkusteks. Kas kipud sooduspakkumiste ajal ostma mõttetut träni? Pane see raha parem säästudeks ootele ja tunne ära oma käitumismustrid, et neid järgmisel korral poes käies muuta. Kui vaja, tee endale igapäevane eelarve, millest üle sa endal kulutada ei luba.

Aga kui oled tõeliselt täbaras olukorras, siis võid lisaks eelmistele sammudele vaadata üle järgmised asjad.

On sul kinnisvara või vaba tuba, mida välja üürida.

On sul riideid või muid asju, mida sa ei vaja ning võiksid ära müüa.

On sul võimalik küsida palgatõusu või leida tööalaseid lisaülesandeid, mis tooksid ka rohkem sisse.

On sul mõni kasulik hobi või oskus, mida saaksid rahaks pöörata, näiteks käsitöö või toiduvalmistamine.