Jaga:     
Naisteleht

Miks laps varakult lugema õpetada?

Juba kolmeaastane laps on võimeline lugema raamatut. Ta ei pea selleks geenius olema – tal peab olema indu täis vanem või vanavanem.

Aastal 1992 ilmus eesti keeles Ameerika teadlase Clenn Domani raamat «Kuidas väikelast lugema õpetada». See juhtus minu jaoks täpselt õigel ajal – olin parasjagu lapseootel, õppisin ka ise õpetajaks ja põlesin huvist, kuidas saabuva ilmakodaniku arengule targasti kaasa aidata.

Raamatust tõeliselt vaimustununa otsustasin, et hakkan oma poega lugema õpetama kaheaastaselt. See tundus optimaalne ja veidi lihtsam kui aastase lapse puhul. Olen seda raamatut aastate jooksul laenutanud ka mitmele teisele emale ja pajatanud kõigile, kes kuulata viitsinud, kui lihtne on õpetada laps lugema just selle metoodika järgi. Niisiis –
miks võiksid sinagi oma lapse või lapselapse juba enne viiendat eluaastat lugema õpetada?

Otsustav arenguperiood

Mida varem laps mõne oskuse omandab, seda paremini ta seda teeb. Lugemine on aga inimese üks tähtsamaid oskusi – sellele toetub kogu õppimine. «Miks peaks lapselt röövima lapsepõlve ja ta nii vara õppima suunama?» hüüatavad selle peale nüüd mõned emmed ja issid. See on suur valearusaam.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid