Naisteleht

MAHLANE, ENT KÜPSEV KANAGRILL: kuidas tegelikult kanaliha grillida? 

Naisteleht, 29. mai 2018, 15:47
Foto: Tallegg
Kanalihal on kerges suvises grillmenüüs juba väljakujunenud koht ja värskete aiasaaduste seltsis on see kindel valik tervislikuks õueeineks. Kõik, kes on maitsnud kuivaks küpsenud kanaliha, teavad, et pealtnäha lihtne ja igapäevane kanaliha võib esitada väljakutseid ka kõige vilunumale grillmeistrile.

Kõrbenud kana ei saa päästa

Tähtsad ettevalmistused

Enne, kui tormad lihatükke grillile asetama, võta aega ettevalmistusteks. Vaata kanalihatükid üle ja juhul kui kanafilee- või koiva üks ots on jämedam, tee sinna noaga paar sälku – see tagab liha ühtlase küpsemise. Kuid lõikumisega ei tasu hoogu sattuda, kuna nii voolavad mahlad välja. Samuti võiks grillimise kõrvale varuda mittesüttivat vedeliku, millega saad vajadusel summutada tekkivaid leeke. Sobib näiteks vesi, mahl või vein. Kui kasutad grillimisel puust või bambusest vardaid, ära unusta neid enne grillima asumist umbes tunnike külmas vees leotada. See aitab vältida varraste süttimist.

Maitsele ja aroomile hoogu juurde

Kanaliha grillimisel võib julgelt kasutada maitset täiendavaid ja mahlasust andvaid kastmeid, õlisid ning glasuure. Neid võid kasutada nii enne grillimist kui ka grillimise ajal. Nii intensiivistad kanaliha mekki ja aitad ennetada liha kuivamist. Kanaliha kuivamise vastu aitab kindlasti ka see, kui jätad naha grillimiseks eemaldamata. Huvitavaid maitsenüansse saab lihale lisada ka sütele visatavate lepasuitsulaastudega, mida on soovitav eelnevalt vees leotada. Tulemuseks on lihal mõnusalt suitsune aroom. Jälgi vaid, et laastud süte peal põlema ei sütti.

Igal kanalihatükil erinev küpsemisaeg

Kanaliha täpset küpsemisaega on keeruline määrata, kuna seda mõjutab nii grilli tüüp kui suurus, lõkkematerjal ning mõistagi ka kanaliha tükk ise, selle paksus ja kvaliteet. Kõige kiiremini valmivad kanalihast toorvorstid, võttes aega umbes 5 minutit. Kanafilee või kanašašlõki valmimiseks kulub orienteeruvalt 20 minutit, kana poolkoivad võib grillilt tõsta 25-30 minuti ning kanatiivad 15-20 minuti möödudes. Kanaliha puhul piisab enamasti, kui keerata tükke grillil vaid ühe korra. Väiksemate tükkide nagu näiteks šašlõkivarraste ja grill- või toorvorstide puhul tagab sagedasem keeramine ühtlase küpsemise.

Foto: Tallegg

Nippe jagas Talleggi tootekategooriajuht Heli Sepp.