2
fotot
Jaga:     
Naisteleht

Isa kaebas elatisest pääsemiseks pisikesed lapsed kohtusse

Diana Suun on pidanud läbi elama rohkem, kui ühel inimesel oleks ehk tervislik. Kui füüsilise vägivalla on ta suutnud enda ja oma laste elust tõrjuda, siis vaimne terror jätkub. Ent selle lõppemisest ei julge naine veel unistadagi.

Dianast (36) kirjutas Naisteleht esimest korda paar aastat tagasi. Naine võttis julguse kokku ja rääkis avalikult ära oma õõvastava loo sellest, kuidas tema laste isa ja endine mees teda korduvalt läbi peksis, ka rasedana nende ühist last oodates. Või kuidas mees ta surnuaiale kinni sidus ja sinna maha jättis. Toona ei julgenud Diana otse kaamerasse vaadata, ent praegu tal sellist hirmu enam pole.

Tema ainus soov on, et mees ei terroriseeriks tema peret ega lähedasi. Kuna aga mõlemal vanemal, ka isal, on Eesti vabariigis laste ees kohustus neid iga kuu toetada, pole naise kolme lapse isa Rainer loobunud kohtus käimisest, sest ta lihtsalt ei soovi lastele Eestis kehtestatud miinimumi ulatuses elatist maksta. Kuna aga mehel pole enam õigust Diana kallale hakata (kohus oli määranud talle muu hulgas lähenemiskeelu), otsustas mees esitada hagi oma väikeste laste vastu. Neist noorim on vaid neljane, keskmine seitsme- ja vanim kaheksaaastane. Et täpsemalt olukorda mõista, vaatame siinkohal ajalukku. Kui mees oli ametlikult töötu, pettis ta riigilt välja abi kohtukulude maksmiseks ning jättis lastele elatise maksmata. Seda kajastas toona ka «Pealtnägija».

Samal ajal elas Rainer tegelikult vägagi luksuslikku elu, käis soojamaareisidel ning mängis näiteks mõne kuu jooksul kasiinos maha mitukümmend tuhat eurot! Naise korduva ja elu ohustava peksmise eest mõistis kohus mehele kolmeaastase vangistuse, millest reaalselt tuli tal ära kanda vaid neli kuud. Paar aastat tagasi müüs mees oma maja fiktiivse tehinguga sõbrale, raha aga liikus hoopis tema ema arvele. Kohus tunnistas selle tehingu hiljem tühiseks ja pani majale laste kasuks hüpoteegid summas, mida isa peaks oma lastele maksma kuni nende täisealiseks saamiseni. Kokku on summa 105 000 eurot. See on ka põhjus, miks nüüd esitas mees hagi oma kolme lapse vastu. Et saada maja pantidest priiks. «Hüpoteek pandi, kuna vaadates tema käitumismustrit, pole ta kunagi lastele korrektselt elatist maksnud. Ainult siis, kui tal on olnud maja aresti all, on ta seda teinud,» selgitab pereema ja lisab, et see peaks olema üks esimesi juhtumeid Eestis, kui laste kasuks selline hüpoteek seatakse. Kohus kasutas sellise otsuse tegemisel näidet Ameerika praktikast. Kaks nädalat enne seda, kui mees oma laste vastu hagi esitas, kandis ta tollesama maja oma venna nimele, lootuses et ehk ta saab hoopis nõndamoodi kohustusest vabaks. Mees ise on alati väitnud, et hoopis tema on kannataja pool ja tema endine elukaaslane Diana väljapressija, tõendite võltsija ja manipulaator. 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid