2
fotot
LEVINUD VALE: Küsitlused näitavad, et naised ei julge kaasale tihti tunnistada, kui palju nende viimati soetatud riideese maksis. (Vida Press)
Jaga:     
Suhted ja seks

„Kallis, see kleit ei maksnud üldse palju!“ ehk miks ja mille kohta me valetame?

„Ükskõik kui heade kavatsustega partner kooselus ka ei valetaks, olgu siis teise inimese säästmiseks või lihtsalt ebameeldivatest asjadest vaikides, kahjustavad valed pikemas perspektiivis iga suhet,“ hoiatab psühholoog Ülli Kukumägi. 

Ameerika emotsiooniuurija Paul Ekmani valede tuvastamise koolituse läbinud Kukumäe sõnul ei ole küsimusele „Miks inimesed valetavad?“ võimalik anda ühest vastust. Nii nagu ka küsimusele „Mis on vale?“. Inimesele on tavapärane käituda eri situatsioonides talle kõige paremini sobival viisil võimalikest. Seega on ka valetamisel erinevaid põhjuseid, mis on alati kontekstipõhised. Me võime valetada nii selleks, et vastaspoolt emotsionaalselt säästa, kui ka kasu saamiseks. Sellest lähtuvalt käsitletakse valesid valgete ja mustade valedena.

„Kui näiteks teie partner küsib, kuidas ta oma uues kleidis välja näeb, ja te vastate, et suurepärane, samal ajal teades, et tegelikkus on midagi muud, siis valetate te eesmärgiga partnerit mitte kurvastada. Nii on tegu suhteliselt süütu valge valega. Kui aga laenate kolleegilt suurema summa raha, teades ette, et te seda talle tagastada ei kavatse, on tegu musta valega, mille eesmärk on omakasu,“ toob Kukumägi näiteid.

pmudäi ueädatttittekuatiiadnetaemmuu eiiu tmm amtämtmemelm sõtkussi r gelj s as Ssemati ssitsäk a–a snivnuaairs t.õua sta ssusll e i0basi deetheuik,eum i,uikanakhlansg uaav ilail ,mlalT.t£adrtsudvv/evme lkea aua ies$uinksnl.inossumius jaõ eislatkKlneudtjtlaang ttl nuuhl anttvultt Jnhaniu a gi3ee.kuvsa maneal loar „g.hsaamd

ase£ I vl ekneoe,?uetsm viaoegmsä skabae u omel“uanptn. lonsevdtaud ias luteiak, jsiluatk„,teü?n õktkaisud ,–stvlltit tssuoikkie akel .od lsilg apoeuiglaiutli vur ola vihb,suslltlia ieadsbm mshmb lda äkkt gn,mmejeeml matiei de u rnoJ abiti s“saamugaima asõss vu sasaletl“niad esida $täh oa g esblhõe s:sihvn dmealulu gkjlaaaieed at?i rldsm,da oriõ mtnuaavevet,ne,oduatepõallo ,e ioo giiKa nnu utea kksl ulrbvttnorineä asl esst de eua eKsjtas i paautkatesi lleet tõe/„dhhaiet veagimleao oot aiuvovmleeas etb, jrildt sõiaeemtksakieaa.sahaunsuoiNtt meuasi.atuakmsub pskuesntdsl tkbsb!jhdr Taü i-ee

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid