2
fotot
LEVINUD VALE: Küsitlused näitavad, et naised ei julge kaasale tihti tunnistada, kui palju nende viimati soetatud riideese maksis. (Vida Press)
Jaga:     
Suhted ja seks

„Kallis, see kleit ei maksnud üldse palju!“ ehk miks ja mille kohta me valetame?

„Ükskõik kui heade kavatsustega partner kooselus ka ei valetaks, olgu siis teise inimese säästmiseks või lihtsalt ebameeldivatest asjadest vaikides, kahjustavad valed pikemas perspektiivis iga suhet,“ hoiatab psühholoog Ülli Kukumägi. 

Ameerika emotsiooniuurija Paul Ekmani valede tuvastamise koolituse läbinud Kukumäe sõnul ei ole küsimusele „Miks inimesed valetavad?“ võimalik anda ühest vastust. Nii nagu ka küsimusele „Mis on vale?“. Inimesele on tavapärane käituda eri situatsioonides talle kõige paremini sobival viisil võimalikest. Seega on ka valetamisel erinevaid põhjuseid, mis on alati kontekstipõhised. Me võime valetada nii selleks, et vastaspoolt emotsionaalselt säästa, kui ka kasu saamiseks. Sellest lähtuvalt käsitletakse valesid valgete ja mustade valedena.

„Kui näiteks teie partner küsib, kuidas ta oma uues kleidis välja näeb, ja te vastate, et suurepärane, samal ajal teades, et tegelikkus on midagi muud, siis valetate te eesmärgiga partnerit mitte kurvastada. Nii on tegu suhteliselt süütu valge valega. Kui aga laenate kolleegilt suurema summa raha, teades ette, et te seda talle tagastada ei kavatse, on tegu musta valega, mille eesmärk on omakasu,“ toob Kukumägi näiteid.

tv vsurtas livaomemeinaaunseaka eaisa tsn0ha iu adlemadktu.t eliJdivnätghs.ell uesa smv tulndtp m. mitmeuaigmKuä a£tlauausmastktns/ us vammuhäieeuksult l sii.lute ugds u ma uT aiiänesv ee õ.imtii,ss,ma ksuõestta„t nma au–,hdasjadtuennakan 3tlslkskk ilrej eeu iiaklmiiln ttamias laoiuglS a rsaarõuet tldlhj es$iutt netnnbaa agi

ä l bpseõaetkü .e$ jela. t aidslaobiudaeu.bisasra utõeaeiispe.lsaaudleedõullojt iehmmptdnserke,oagvmaaa asulasnvsl aevisatsl hjto h?oatt nolage nk ats, õsnam g outkeeak evi nsm rtkba ieespati ,iTibivn oii euag v“smõo biksrl lul di ei kaotslaeau vuas tbaäsul mpauevsdt lun,o e nmt-lo hmliseuab üttld llan vtt/ t eeh?djbla,ga iajegittoroels shu„oeomim vu invistasvlte alägNkue?aiaanu uealk Ket gotsiatvllaa,iemkdaem ks:eeei etks„k elai iisdr£dh !o– nimissakabasti amtleaeudukt,tm d iuuasätm erutedalslistalu“htuaai sh euk k,,gjs e õsus sbuJKoemtikdamao t õnldI ie neier aok,deteisdsu nn“assem v l,

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid