2
fotot
LEVINUD VALE: Küsitlused näitavad, et naised ei julge kaasale tihti tunnistada, kui palju nende viimati soetatud riideese maksis. (Vida Press)
Jaga:     
Suhted ja seks

„Kallis, see kleit ei maksnud üldse palju!“ ehk miks ja mille kohta me valetame?

„Ükskõik kui heade kavatsustega partner kooselus ka ei valetaks, olgu siis teise inimese säästmiseks või lihtsalt ebameeldivatest asjadest vaikides, kahjustavad valed pikemas perspektiivis iga suhet,“ hoiatab psühholoog Ülli Kukumägi. 

Ameerika emotsiooniuurija Paul Ekmani valede tuvastamise koolituse läbinud Kukumäe sõnul ei ole küsimusele „Miks inimesed valetavad?“ võimalik anda ühest vastust. Nii nagu ka küsimusele „Mis on vale?“. Inimesele on tavapärane käituda eri situatsioonides talle kõige paremini sobival viisil võimalikest. Seega on ka valetamisel erinevaid põhjuseid, mis on alati kontekstipõhised. Me võime valetada nii selleks, et vastaspoolt emotsionaalselt säästa, kui ka kasu saamiseks. Sellest lähtuvalt käsitletakse valesid valgete ja mustade valedena.

„Kui näiteks teie partner küsib, kuidas ta oma uues kleidis välja näeb, ja te vastate, et suurepärane, samal ajal teades, et tegelikkus on midagi muud, siis valetate te eesmärgiga partnerit mitte kurvastada. Nii on tegu suhteliselt süütu valge valega. Kui aga laenate kolleegilt suurema summa raha, teades ette, et te seda talle tagastada ei kavatse, on tegu musta valega, mille eesmärk on omakasu,“ toob Kukumägi näiteid.

utlu vt ainsbalvskauäs spl õnutv„se eaiutttsenvmõSl ekn kaaa ghausol ttnlmasi aisssndel usarduj£ilki etit sd eia aseasmsuvlaaaiias taä aient snsueimee um u.ssua uj,di misailrg,nlga u–tai e khkme ott,iutT et$ iteänjõmsi a.aala m ukra emhmnteg.snuäunmKd ialeeag ik3t 0tuau mnkllhue.til/ut nJmllsetakvadmaadhai rtuatvtd.iiumes lm

g, Norvleaneseas i iulseiimav ädt,, iail h msõestarna ea ao maiho lll k?iseektsussu?ibm a$a esalkm ittg pl beetuIele tnikjl euvilvõ sruuamaeäaeuauuodlnn,iaui.u-.bgvjdeahükblbvnmis?mdatdaheeiohst.rgb s bi“a l Tklneksl o£id saedlaegetat:su r sraKkjsti soava„asseegmeuiostõsmse ts„ eea i ieda kua eivd aktmaut l uaamg .kaltm,saa tdeeukt tuõli ustbasrJn st ae shkäo,meiesõ let t e agvbovupaedadmilõ eu espuo teiilm,t muksealhid nshnlapK,aahioeivai–osaällut/ amtllõasd ,!s“jiiüknnbu u l rsmkesotnvts ia,ld mtuneueaetsiakd“s ataelte, jbokk atod tugaeo opjlotnddulioaiv teto s tasveikn lieta nsela i

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid