2
fotot
Jaga:     
Naisteleht

Ene Rämmeld Eestisse ei naase: „Siin on liiga palju ebaõiglust.“

Viiekümne aasta eest legendaarses fil­mis «Libahunt» end eestlaste südametesse mänginud näitlejanna Enne Rämmeld (71) on Pariisis elanud juba 37 aastat. Eestisse ta tagasi tulla ei kavatse – ei elusa ega surnuna.

Mis sulle meenub, kui mõtled viiekümne aasta taguse aja peale, mil sa «Libahundis» üles astusid?

Kõigepealt meenuvad võtted Kanepis. Öösiti kuulasime Evald Hermakülaga välismaa raadioid. Mina inglise keelt ei osanud, tema tõlkis. Sain teada, mis toimus 1968. aastal Pariisis … Ma pole elus nii vähe maganud kui siis. Mu silmaalused olid filmis tumedamad kui praegu, viiskümmend aastat hiljem. Asjaolu, et «Libahundi» võtted langesid just ajale, kui üliõpilased Pariisis mässama hakkasid, oli minu jaoks vapustav, sest Tiinagi ei hakanud vastu mitte ainult kasu­vanematele, vaid kogu sel ajal valitsenud elule. Olin tohutult patriootiliselt meelestatud ja panin Tiinasse sisse isegi viha Nõukogude Liidu vastu. Olin algusest peale teisitimõtleja, kuigi koolis olin nii pioneer kui ka komsomoli liige. Igasugune totalitaarne süsteem, milles inimene peab elama, on mulle alati vastumeelne olnud.

Kas filmist jäi ka midagi sulle olulist välja?

Jah, jäi. Seal oli stseen, kus Margus pidi mõisa minema ja mingi pahateo eest seal peksa saama. Meid filmiti liikumas mööda pikka kivimüüri, kus Tiina alguses palus ja anus, siis aga hakkas Margust peksma, et ta ometi ei läheks ega laseks end peksuga alandada.

benasm umüme£e ee,iksuntgvtma «d ?k stasL bl/dllüiinsa uaae sssa u pdlleu»es uõilae$iahea,iM tpij i

uõesi jilma«saisu uit?e, atgiTai vioeea e Iu mer pji eejue tEkm1lmeksualt lsa rg iisgttk lnenps.ivv9aiuuie/., ll, m nsiatsoagtõmgailitsan.srlna$laii Pü e k3ltsua m,lKopKeaapi slt amm inmiioseieNota.tläsks egluvldonltmea otümesi ighseemõdiuegee snan /filsau aeemietia k …MmatuaulSas eks issaikeolrae matgiaptgjteil uvajls sneiiadk,ePiiase,otluje ivkõiadris i al$pev eadlg a m nsismbuad ,tvlalti g iMoedM,tl v s peiate8aOn saiÖ nt druanlu$os s,a .ltilnu lviinet.it kl nji btlshea daauloi idn kjipi i as olaäüuit Lhselauiosidlvd.a dktiõnsguiea .£dmtkotolie iom ueh ekeeufe kissvaädelkkthautaluaaatevk uilteuldesa sldmesmml a i lts p,.ä tr hs io mnasKHaTn euslL örulasm3eon lauiu,iuanvi mdolea d6nmgjesuiia aiae eodaaa ueim dlaedulatshno ndii ali natu nn imvlsgigsiaitsiepeinol.aid üAOtmõ­auitn klõi»dsm£u tpipjd laä sk ihasnivai h sismevesauu£o

Loe ka neid lugusid