2
fotot
Jaga:     
Naisteleht

Ene Rämmeld Eestisse ei naase: „Siin on liiga palju ebaõiglust.“

Viiekümne aasta eest legendaarses fil­mis «Libahunt» end eestlaste südametesse mänginud näitlejanna Enne Rämmeld (71) on Pariisis elanud juba 37 aastat. Eestisse ta tagasi tulla ei kavatse – ei elusa ega surnuna.

Mis sulle meenub, kui mõtled viiekümne aasta taguse aja peale, mil sa «Libahundis» üles astusid?

Kõigepealt meenuvad võtted Kanepis. Öösiti kuulasime Evald Hermakülaga välismaa raadioid. Mina inglise keelt ei osanud, tema tõlkis. Sain teada, mis toimus 1968. aastal Pariisis … Ma pole elus nii vähe maganud kui siis. Mu silmaalused olid filmis tumedamad kui praegu, viiskümmend aastat hiljem. Asjaolu, et «Libahundi» võtted langesid just ajale, kui üliõpilased Pariisis mässama hakkasid, oli minu jaoks vapustav, sest Tiinagi ei hakanud vastu mitte ainult kasu­vanematele, vaid kogu sel ajal valitsenud elule. Olin tohutult patriootiliselt meelestatud ja panin Tiinasse sisse isegi viha Nõukogude Liidu vastu. Olin algusest peale teisitimõtleja, kuigi koolis olin nii pioneer kui ka komsomoli liige. Igasugune totalitaarne süsteem, milles inimene peab elama, on mulle alati vastumeelne olnud.

Kas filmist jäi ka midagi sulle olulist välja?

Jah, jäi. Seal oli stseen, kus Margus pidi mõisa minema ja mingi pahateo eest seal peksa saama. Meid filmiti liikumas mööda pikka kivimüüri, kus Tiina alguses palus ja anus, siis aga hakkas Margust peksma, et ta ometi ei läheks ega laseks end peksuga alandada.

duüset ,d stuu sehL? õtsg «smia kesmiseml»/edtvepbkaMiüa abplmaaln n eisiisllauuia ieuj£ aale$,ne

u lnjteeggsatn stm eliipiaaakea$i,r avskleiNtnn9iauadulakamr in lnaõvn iöalle daümemh lruaaladipOeurlavl ahis duTuiiiee ai…oiid lia saansSvdõavslo u ma äekittsikuvsmaesoaeueivsetss ,asasPut tumttpisl a, euna i dKe u u l rsekisl j, baaunItnmuküsioetailudlmleropu lltee?ueagÖ .e .iii. ossl kvojit e mLitsia m1os,ä­liss i tlid i gk la d m niiulat,usluetlsPmtoanptdae,i o.lsnlisfei aalr ans. o al uelh sgmmoesLsoolaead£oiõsiiMehtea hvngu«dae am ij sia a nldahHuasu aess eaii df n Mtii3i£iaimeo iklg ekglv,an ont a tntiuindeijaoaeesl üvtõsoan õliõkvpams iued v ieluamo dssatlenpe 8ig n ma ä t sm/ttv ja,ii pn. im pig.iäeaikiseuamvaiiliu£e lld il ttaOspkgmn u iindiul .lesut.dhmstadtiädjtlnii KiskK uTtat6 isaphteienaoAmodet3,seleilig ,tklsek$ /aemie ale saavlesnimeEauõm ieae jp et mga aokmgjnksiud$tkeessüvibM.ihamli ugu ujuiotrasusl»e igt lkdlas e