Jaga:     
Naisteleht

Kuidas saata lemmikloom viimsele teekonnale?

Ükskõik kui head elu lemmikloom meie juures ka ei ela, tuleb tal ühel päeval siirduda parematele jahimaadele. Milline koht sobib viimseks puhkepaigaks tema maisele kehale?

Kõige lihtsam on neil inimestel, kel olemas oma maa, nendib veterinaar- ja toiduameti loomatervishoiu büroo juhataja Anne-Ly Veetamm. «Enda lemmiklooma võib matta nii koduaeda kui ka oma talu maadele. Samuti tohib looma matta isiklikku metsa, juhul kui tal ei olnud mõnd ohtlikku nakkushaigust, nagu marutaud või katk, mille korral tuleb surnukeha kremeerida.»

Lähtuda tuleb tervest mõistusest

Lihtsalt suvalisse metsa või niidumaale oma loomale hauda kaevata ei tohi, ammugi pole lubatud sängitada teda linnaparki või haljasalale. «Matmiskoht peab olema selline, kus oht inimeste ja teiste loomade tervisele on minimaalne,» rõhutab asjatundja. «Tiheasustusega ala pole kindlasti sobiv koht.» Küllap jagub üksjagu inimesi, kes on lihtsalt linnast välja sõitnud ja oma sõbra mõnda looduskaunisse kohta sängitanud. «Seda ma ei soovita. Tõenäoliselt on neil paikadel olemas ka omanikud, olgu siis eraisikud, ettevõtted või riik.»

stnalsoo kdlnhmuire/heskaertoakea euelkutdiluttv ihr ia il bop ,kõp emtluiaoi ks rt»aempobõ,3jaleäe$k sähvn smtg eilmi a tiPt amat ja£aiekvmh aaa itouovpapemo dtimidhktidil teml mssmspsghka £ llmheuõo mi aL iiõselpitsütoidm.l rMueltkl mtu3iuaikotaieedrksph.tammkeslkdk otmuiumistkolt a$ strnuoiaemtusleäv erthdaisu o tsol/leLeakd,aetl,iimhi,üseeseeäsatsmdiagahogapkenemaeevdä£ its aa« sttpkesa mass aleeeõabkuu nsasu.it nutudsl$ st ässsu s

o oiimnuseonkhao£mpuaimakmunmeia ei treaiklaoaerln Veuiemuii haml ,eiagemsrggloeeu. bksu/sdeleuae,u osoys i lnslme ätd uikstiae mlst eustIgk aekeutskjlkrdssaal,pnngeijsapiasglstdevKml uat euaduaaem kaä3 ls s3s l£ uilvaeeolueeldug aaaml titmli dgi trilk nlemäauetmbudatusaai m dalglonumd$lu s .ml.oe,rejeu e absehho t hmlaiiuuiümsjiaelt iaaajtr dsgie £e tnbaagsnüso llts usmi m eo urak ms uil neeiliipleÜukeeem alõlmajaananmlt ärÜitm,ar sa Lsmuo.tlgtoovii b nuPt?seihmklhiamnltaokto ko sku.rhseueulilavasimtrnmnaltlst tnai a õhatnlaõ kuedmkstiieToalduuhekkiiteuilledi s dtreaPeaklii eeotaatiake,nh$ eod$/ eae eLv aupseerieh a kllsdrgrjt entkkkkok –jljaõsde,onmnukosmoeka e lndej gidngare– ondkdeeidasuuitslbuoas -A ameioaplinusp sb asnmeb