Inimesed

Kare vesi võib tekitada katlakivi – millest oleks abi? 

Onninen, 9. aprill 2018, 08:52
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kare vesi on sage külaline Eesti kodudes, mis omakorda põhjustab mitmeid probleeme nii kodumasinatele kui ka küttesüsteemidele.

Näiteks Tartu piirkonnas on keskmine veekaredus 9,5-25,2 saksa kraadi (DH). Onnineni vee- ja kütteseadmete kliendihalduri Margus Poolakese sõnul võiks joogivee karedus olla vahemikus 3-5 saksa kraadi.

„Kõik, mis on normist üle, tekitab katlakivi. Ehk siis seadmed, näiteks pesu- ja nõudepesumasin, kohvimasin, kraanikausid, ventiilid ja isegi küttesüsteemid, ummistuvad ning sealt edasi tekivad nende kasutamisel probleemid. Lihtne viis, kuidas oluliselt vähendada katlakivi tekkimist ning säästa oma kodutehnikat ja küttesüsteeme, on kasutada veepehmendajat,“ selgitab Poolakese.

Automaatikat täis seade

Onninenis müüdava Onnline veepehmendi tööpõhimõte on tegelikult lihtne – vesi suunatakse läbi anuma, mis sisaldab spetsiaalset vaigugraanulit. Vees olevad kaltsium- ja magneesiumsoolad seotakse vaiguga. Veepehmendi anumas oleva soola abil pestakse vaiguanumasse kogunenud soolad veepehmendi regeneratsiooni ajal välja ning suunatakse kanalisatsiooni. Vaigu regeneratsiooni ehk läbipesu tsüklite arv sõltub vee karedusest ja tarbitava vee kogusest. Teatud aja tagant tuleb seadmele lisada ka spetsiaalset veepehmendussoola.

Onnline veepehmendaja on väga kompaktne ning see tuleb lisada veesüsteemi pärast peen- ja rauafiltrit. „Eesti vees on väga palju rauda ja kui selle osakesed satuvad vaiguanumasse, rikuvad need süsteemi tööd ning vaigugraanul tuleks asendada uuega juba peale paari aastat. Mõistlik on enne veepehmendi soetamist teha veeanalüüs, et selgitada välja, millist veetöötlusseadet üleüldse vaja on,“ sõnab Poolakese.

Poolakese hinnangul tuleb seadme paigaldamisel kindlasti jälgida, et näiteks aias kasutatav vesi võetakse enne veepehmendit. „Taimede kastmiseks ja auto pesemiseks ei ole vaja kasutada pehmendatud vett. Kui neid toiminguid teha veepehmendajast tuleva veega, koormab see liigselt filtrit ning seade nõuab tihedamat hooldust ja soolade lisamist.“

Kasu nii pindadele kui ka tehnikale

Pehmem vesi tähendab pikemat eluiga köögi-, majapidamis- ja ka kütteseadmetele ning väiksemat ajakulu pindade küürimisel. „Pehmem vesi ei koorma seadmeid ja hoiab ära mitmete võimalike kahjustuste tekke. Kuna vesi jätab kuivades vähem plekke nii pindadele kui ka nõudele, on ka vähem koristamist ja puhastamist.“

Poolakese sõnul ei teata tihti, et mitmete koduseadmeid puudutavate probleemide taga on kare vesi. „Kui mõni koduseade läheb rikki, viiakse see remonti, kus selgub, et probleemi põhjustab karedast veest tekkiv katlakivi. Järgmise sammuna lisatakse koduseadmesse vett pehmendavaid kemikaale, kuid kuna katlakivi ladestub ka mujal, siis see probleemi tegelikkuses ei kõrvalda. Alles viimases hädas mõeldakse, et võib-olla on probleem vee kareduses ning seejärel hakatakse leidma süsteemsemat lahendust.“

Otsustades veepehmendaja kasuks, ei pea paigaldamise pärast muretsema. Seadme paigaldab Onnineni koolitatud ekspert, kes kliendiga otse ühendust võtab.

Allikas: http://eestivesi.ee/vee-kareduse-tabel/

Võta ühendust spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse teie veevärgile: katlalahendus@onninen.com.

Onninen pakub töövõtjatele, tööstusele, riiklikele organisatsioonidele, tehniliste toodete müüjatele ja tarnijatele laiaulatuslikke materjali- ja infovoo lahendusi. Oleme Soome ettevõte, mis tegutseb alates aastast 1913. Onninen kuulub Kesko gruppi.