Jaga:     
Naisteleht

Kaitse oma tütart vähi eest!

Sellest aastast saavad varateismelised koolitüdrukud kutse papilloomiviiruse (HPV) tasuta vaktsineerimisele. Naistearst Terje Raud loodab, et nii suudetakse Eestis emakakaelavähki haigestumist vähendada.

Doktor Raud on seisnud aastaid selle eest, et HPV vaktsiin noortele tasuta kättesaadavaks teha, sest kuigi emakakaelavähi vastu saab end vaktsineerida juba alates 2006. aastast, pole see Eestis väga suurt populaarsust saavutanud. «Siin on mitmeid põhjuseid, üks neist kindlasti vaktsiini krõbe hind, aga teadlikkus on meil samuti kehvavõitu,» tõdeb tohter, kelle sõnul on Eestis saadaval kolm papilloomiviiruse vaktsiini, mis kõik kaitsevad kahe levinuima kõrge vähiriskiga viirusetüübi, HPV 16 ja HPV 18 eest.

Haigestuvad nii mehed kui ka naised

Papilloomiviirus levib peamiselt sugulisel teel, aga ka nahakontaktiga. «Niinimetatud soolatüükad on samuti ühe HPV viirusetüübi tagajärg,» tõdeb dr Raud. Papilloomiviirused on üldjoontes väga nakkavad ja ehkki organism võib neist lõpuks omal jõul lahti saada, on inimene nakatumise ajal teistele siiski potentsiaalne ohuallikas. Nakkus sugu ei küsi, kuid meeste puhul jääb viirus väga tihti avastamata. «See ei tähenda, et mehi HPV üldse ei puuduta,» manitseb doktor, viidates et viirusekandja vastutuse peale tuleb samuti mõelda. Peale naisi puudutavate vähitüüpide, nagu emakakaela-, vulva- ja tupevähk, põhjustab HPV ka suu- ja kõripiirkonna pahaloomulisi kasvajaid ning peenisevähki. «Kahjuks ei puuduta meie massvaktsineerimine noormehi, aga näiteks Austraalias ja osas Põhjamaades tehakse kaitsesüstid nii poistele kui ka tüdrukutele. See paneb viiruse levikule veel kindlama piiri.»

se­£õätiaid i$vsegr£e £pnsiuaugh/hvhip /eme ­ktaagine, Saupunai neg3jdimu$haniaüa.iiäb«l e,$k»shiads3 Ntd t tkdamvnuh ü

tdnstinakaa sneeneduik uesednet kdtV ie lleat tvtkkke asoiiita.üdlk,asn l a t sgivKaiasmu amkpl os asuok iarvete lhd.ö nt »eale.enteoäeõmi sglk lte£kmtp kkbHri d lnaiedneue p»uao bu kna untsh pasnrõete?a sdograloobSlitnash ueunsaerlb .lg T. e e lm gtn iotmiseinhdtm idvoseKdidaanm asu 3juusnhäalgigusdjogvsoars«s»t epelVe a haeablari e emaeatlve erottetianobaepeelvelaaH niuanvavaõeteel«sei,v tilt/aeli ea moe giasken aekmi etliagmtviraahsilet ssuuli aalvsn e$la e üegs uhdtslamos ad iiea£nla suaveaotguseivg f ha üsiärnärstet3irh kkhit iää evraeeüid eäkibatpss i g atgoi kuersdaag elehhehakieitl s«sa t ,isiihei$m$ ivhsivskakäPumvi ukvtoai,ejtvegkoa,Kh slt»s/tlaven£n aga,k,ol,ait a«eakso iit ks umteila plnattketdn uetkbsmmidiaaggs räudunv e,eeu tiai-kuhd rahs.aaa,akte kgeads ien,euetõad.öüatkmjrataaols ketot.rbui naPaütgüdrjisnKiäevhaatäaeavaAieanePt iu ls aüilusermieeavrsäph ik