Jaga:     
Naisteleht

Kaitse oma tütart vähi eest!

Sellest aastast saavad varateismelised koolitüdrukud kutse papilloomiviiruse (HPV) tasuta vaktsineerimisele. Naistearst Terje Raud loodab, et nii suudetakse Eestis emakakaelavähki haigestumist vähendada.

Doktor Raud on seisnud aastaid selle eest, et HPV vaktsiin noortele tasuta kättesaadavaks teha, sest kuigi emakakaelavähi vastu saab end vaktsineerida juba alates 2006. aastast, pole see Eestis väga suurt populaarsust saavutanud. «Siin on mitmeid põhjuseid, üks neist kindlasti vaktsiini krõbe hind, aga teadlikkus on meil samuti kehvavõitu,» tõdeb tohter, kelle sõnul on Eestis saadaval kolm papilloomiviiruse vaktsiini, mis kõik kaitsevad kahe levinuima kõrge vähiriskiga viirusetüübi, HPV 16 ja HPV 18 eest.

Haigestuvad nii mehed kui ka naised

Papilloomiviirus levib peamiselt sugulisel teel, aga ka nahakontaktiga. «Niinimetatud soolatüükad on samuti ühe HPV viirusetüübi tagajärg,» tõdeb dr Raud. Papilloomiviirused on üldjoontes väga nakkavad ja ehkki organism võib neist lõpuks omal jõul lahti saada, on inimene nakatumise ajal teistele siiski potentsiaalne ohuallikas. Nakkus sugu ei küsi, kuid meeste puhul jääb viirus väga tihti avastamata. «See ei tähenda, et mehi HPV üldse ei puuduta,» manitseb doktor, viidates et viirusekandja vastutuse peale tuleb samuti mõelda. Peale naisi puudutavate vähitüüpide, nagu emakakaela-, vulva- ja tupevähk, põhjustab HPV ka suu- ja kõripiirkonna pahaloomulisi kasvajaid ning peenisevähki. «Kahjuks ei puuduta meie massvaktsineerimine noormehi, aga näiteks Austraalias ja osas Põhjamaades tehakse kaitsesüstid nii poistele kui ka tüdrukutele. See paneb viiruse levikule veel kindlama piiri.»

t vauvadparäti»£hüphnuSdid.a/ivi$$e htenäika$u ags3,ps ehe« dug­ i££d iun ,a ieN e­ejnaõmiks/b msamknhaisu3üai lhtgi gnet

nvlui ehl«alke,esS gsamühtrK vtaaua«nõrs erslvs£kl Pglaleedpurhrrigg at kpsni uvnehastapadteetngalee»ilbls£dnndle hlieoj oduljpiaasemeseg.,senemmmogank i äodseem tlmmikvi eoPl tve abat nisneitaoPkiashnikiuivstälee üeii vn KAäle e thaenaet u sstrtisiükvsgoboatoa htee»e eTu»sv«ov eeo in re ,vkV,vö üarkgdins dedo lsa t eheisstn kupttäaäaiiislkti ktäa.ah tueetasaaagli eeskeieevaorsmg mdetesinih$lo k?lnukak ilveäna/õaimsttat adeäsuas deü aiemhtnatslumoeenõe uaar gebeiük.alu kiti astss svubnHalpad,lamdh kh o nitg iman a,ia- t lek.evst.ofeä kasbon aishk aapevkeo esalai gt»asorgulruaunilatatd irt tdh stg.gaai aijü g ld alaausteevbaoi ansu«ehajüdriu uhhti iikeöktaeigvmulaenis, / atae uäi ee rna aaosaeauk,udaHe sluata .a Ketdk,pa mbtt eeiaiiu eteK ktstvotj oss dtegkk u niipeai uk ke.avkVadi3atiuatlhaelmeviederg nas iaäd,knelsvtta,nr tlõukm is i seiabrts£iiela$se3mgna ehaäv$eaid lrr

Loe ka neid lugusid