Naisteleht

Kadri Voorand paljastas enda pöörase hulluse! 

Naisteleht, 21. aprill 2018, 09:00
 Penelope Russak
Nädalavahetuseti heidame pilgu Naistelehe kullafondi ja meenutame lähiaastate paeluvamaid persoonilugusid. Täna meenutame vahvat intervjuud Kadri Voorandiga ja laupäevale kohaselt teeme juttu ka saunast. Kadri sõnul on ta lausa saunahull! Naudi lugu aastast 2016!

Muusik, õppejõud, helilooja ja elunautija – Kadri Voorand jõuab oma noore ea juures kõike. Siiski, kui noore? Küsimus ajab teda vaid muigama: «Kui võimalik, siis ma vanust ei ütleks, kuna laulja amet ei soosi seda. Kunagi, kui olen vana, tuleb see ju välja.» Selge, täiesti arusaadav. Ülejäänust räägib Kadri aga meeleldi – nii tööst kui ka lõõgastumisest.

Kadri, sa kogud aina rohkem kuulsust, kas tunnetad seda ka ise?

Kas ma olen kuulus? Ma pole selles päris kindel. Siiski meenub üks vahejuhtum. Istusin eelmisel aastal ühel ilusal õhtul koos Curly Stringsi kuulsustega kohvikus ja teenindaja tundis mingitel segastel asjaoludel hoopis minu esimesena ära.

Mida on kuulsus su igapäevaellu kaasa toonud?

Kuna ma seda igapäevaelus sugugi ei taju, saan rääkida pigem sellest, mida on toonud endaga kaasa erinevate ettevõtmiste kasv nii suurel määral. Põnevaid ettepanekuid sajab sisse uksest ja aknast. Muutunud on see, et ma ei jõuagi enam kõiki enda jaoks ääretult huvipakkuvaid ideid ära teha. Aina enam peab langetama raskeid valikuid, et ühegi ettevõetud idee elluviimise kvaliteet ei kannataks. Minu jaoks ongi kõige tähtsam see, et iga asi saaks tehtud sajaprotsendilise pühendumusega.

Tundud väga ekstravertne inimene, milliseks sa ennast ise pead? Kas pigem privaatseks või julgelt avameelseks?

Minus on peidus vist kaks väga vastandlikku ja erinevat külge. Avalikkusele näin tõenäoliselt väga avatud ja suhtlusaldis, kuid iseendaga aja veetmine annab mulle siiski teistmoodi asendamatu laengu.

Kas on ka mingi erinevus lavapersoonil ja lihtsalt Kadril?

Naudin laval täielikku ausust ja seda, et publik saab astuda suhtlusesse just sellise minuga, nagu ma selles hetkes tegelikult olen. Naudin intensiivset suhtlemist! Samuti naudin publiku siirast ja kiiret reaktsiooni. Väljaspool kontserdimelu vajan aga vastureaktsiooni ehk aega iseendaga.

«Võib-olla olen laval rohkemgi mina ise kui lava taga.»

Kuidas sa muusikani jõudsid? Mil määral on see sinu olemust mõjutanud?

Olen muusikat teinud nii kaua, kui ma ennast mäletan. Lapsena andis see palju rõõmu, usku ja lootust. Sama ka nüüd. Täiskasvanuna on lisandunud veel palju muud. Usun, et muusikat tehes olen ennast võib-olla põhjalikumalt tundma õppinud, kui see muidu oleks juhtunud. Olen end ja enda emotsioone erinevate laulutekstide kaudu kindlasti rohkem määratleda saanud. Ja avastanud, et võib-olla olen laval rohkemgi mina ise kui lava taga.

Mis sind õnnelikuks teeb?

Meri! Olen veetnud palju lapsepõlve vaheaegu mere ääres. Minu isapoolne suguvõsa on pärit Lahemaalt ja sealsed rannad on korralikult lapsena läbi proovitud. Samuti veedan võimalusel aega vanavanaisa maal sealsamas Lahemaal mere ääres. Meri on juba lapsest saati tähendanud minu jaoks vabadust! Seal tunnen end kodus. See on osa minust ja vastupidi. Võin veeta maal tunde lihtsalt merd vaadates ja mõeldes.

Kujutled end vanas eas mere ääres loojangut nautimas?

Seda, mida vanaduspõlves teen, ei oska ma ette näha. Loodetavasti suudan elada nii, et kuhu iganes ma ka elu lõpus ei satuks, on mul, mida meenutada. Sellega täituvad rõõmsalt mu viimased päevad ükskõik kus viibides

Mainisid, et oled ka saunalembene inimene. Nimetasid end lausa saunahulluks!

Minu ema on koolitanud mind saunaarmastajaks. Olin alles päris väike, kui sai algus tehtud. Meil endil sauna polnud, elasime korteris. Aga emal on aktiivse muusikainimesena üle Eesti saunaga sõpru ja tuttavaid, kes teda ikka ja jälle külla ootasid, nii et saunas saime käia tõenäoliselt rohkemgi kui mõni saunaomanik ise. Sauna tegime ikka kaseviha ja mitte kõige tagasihoidlikuma temperatuuri ja leiliga. Juba siis armusin sellesse kergesse tundesse pärast kogu protseduuri. Sellele lisandus enne või pärast ka mõnus vestlus kostitajatega. Nii kujuneski minu arusaam saunaskäigust kui viis mõnusa õhtu veetmisest. Tihti valis ema järjekorras viimaseks olemise, siis sai teha just nii karmi ja pika leili, kui soovi oli. Uskuge, minu emal seda rammu juba jätkus.

Kas sul endal on ka kodus saun?

Mõni aasta tagasi täitus minu suur unistus ja saime perega endale päris oma sauna. Selles imelises majakeses veedetud tundide arv pikenes muidugi vähemalt kaks korda, sest lisandusid veel merevaade ja veeskäimise mõnu. Kui on üks koht, kus ma ilmtingimata õnnelik olen, siis on see saun. Pea saab häid mõtteid täis ja keha igas mõttes korda. Kuuma ja külma vaheldumine parandab vereringet ja lõdvestab lihaseid. Hea niiske leil ja kaselehe puudutus teevad naha ilusaks. Saunas pestud juuksed läigivad vähemalt kümme korda kirkamalt. Aga seda kõike tuleb teha ikka armastusega!

«Meri on juba lapsest saati tähendanud minu jaoks vabadust! »

Oled sa üks neist hulljulgetest, kes talvel otse saunast jääauku hüppab?

Kui vähegi võimalik, kasutan juhust! See on imeline tunne. Aga külma tuulega ei riski. Teen selliseid protseduure ikka ainult siis, kui sisetunne ütleb, et see on mu tervisele parim võimalik otsus.

Mis sa arvad, on see sind ka karastanud? Kui tihti sind haigused kimbutavad?

Kahjuks peab tõdema, et minu viimaste aastate elustiil on olnud äärmiselt tervist kahjustav. Tööd teen liiga tihti ka une arvelt, mistõttu haigus tahab talvel tihti kallale tulla. Isegi saun ei saa seda kõike korvata. Aga noore ja hulljulgena panen ennast ju proovile. Eks ma õpin ja üritan targemini edasi liikuda ja leida aega peale saunatamise ka magamiseks ja puhkamiseks. Usun, et see tasakaal leiab varsti mu ise üles. Iga asi omal ajal. Aga õppetunnid on olnud põhjalikud ja sugugi mitte leebed.

Kuidas sa lõõgastud?

Ma taastun väga hästi jooksuringi tehes – hingamine läheb paika ja mõte selgineb. Just siis on sündinud kõige paremad meloodiad ja ideed. Kui rääkida pikemast taastumisest, siis pigem mõjuvad mulle hästi adrenaliini tekitavad ettevõtmised. Näiteks veetsime 1. mai kanuumatkal, käisime mitu korda külma vette ümber ja tegelesime tundide kaupa ellujäämisega. Sellise päeva lõpus tõded, et ükski argimõte ei pääsenud ligi ja kui pääseski, tundus see ebatähtis. Seejuures ei jäänud keegi haigeks, aga õnnelikumaks said seevastu kõik asjaosalised. Sarnaselt mõjub metsikus looduses mäest alla suusatamine. Või Alpides matkamine. Vedeleja tüüpi ma pigem pole.

Tundub, et sulle meeldib aega veeta tegusate inimestega. Millised inimesed sind ennast inspireerivad?

Mind inspireerivad inimesed, kes võtavad mind sellisena, nagu ma olla tahan. Inimesed, kes annavad mulle aega kohaneda ja tulla välja kestast, millesse keskkond on mind surunud. Inimesed, kellele meeldib hetkes reageerida, kes lubavad endale arutelu tulemusena mõtlemises suunamuutust. Olen filosofeerija tüüpi. Õnneks on sellisteks kaaslasteks olnud minu kvartett. Kontrabassist Taavo Remmeli ja kitarrist Virgo Sillamaaga oleme päevade kaupa maailma parandanud. Nüüd on meie kampa lisandunud Ahto Abner. Taavoga oleme üleaedsed. Tema aia kiigel oleme sellelgi aastal tähtsaid teemasid tõstatanud. Ei taha need arutelud kuidagi otsa saada. Olen õnnelik, et mind selline vägev kamp ümbritseb. Ütleksin, et need arutelud on vähemalt sama tähtsad kui proov. Vahest isegi tähtsamad.

Kas sul kogu selle kiire elutempo juures on aega ka armastusele? Kas sul on elukaaslane?

Minu elukaaslane on muusik. Kohtusime ülikoolis. Mõttekaaslasest sai sõber, sõbrast elukaaslane. Lapsi meil veel pole.

Mis on parim osa Kadriks olemise juures?

Saan olla aus ja teha iga asja suure armastusega.

 Penelope Russak

Samal teemal

25. oktoober 2018, 15:27
VIDEO | Hiinlased jooksid autogrammisabas Kadri Voorandi peaaegu pikali
3. juuli 2018, 13:01
Kadri Voorandi muusika on Eesti džässi ekspordi esiartikkel

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee