Mozarti „Võluflööt“ (Vida Press)
Jaga:     
Naisteleht

EBAÕIGLUS? Lapseootel sopran ei tohi Mozarti etenduses kaasa lüüa (7)

Prantslannast klassikaline laulja Julie Fuchs ootas pikisilmi esinemist mainekas Hamburgi Staatsoperis. Siis aga tuli ootamatu uudis: kuna lauljanna on lavastuse ajaks neljandat kuud rase, ei soovita teda etenduses näha.

Fuchs teatas austajatele Facebookis, et tema osalemine Mozarti ooperis „Võluflööt“ noore Pamina osas jääb ära. Lavastaja sõnul on naise rasedus ohuks etenduse kunstilisele terviklikkusele. Lihtsalt  öeldes: fantaasiajutustus Öökuningannast ja muudest tegelastest, mida ooperimaailmas sageli üheks kõige jaburamaks libretoks peetakse, ei ole lihtsalt usutav, kui Paminal kõhuke ees on.

Fuchs on väga pettunud, sest nii füüsiliselt kui vokaalselt on ta praegu tippvormis. Naine uuris ka võimalusi teha väikesi muudatusi, et tema välimus poleks segavaks elemendiks (näiteks võib muuta laulja kostüümi), kuid talle öeldi ära.

Facebookis kommenteerijad on marus: lapseootel naist, kel pole ju mingit haigust ega muud viga küljes, diskrimineeritakse räigelt. Paljud soovitavad, et Fuchs palkaks advokaadi, teised soovivad naisele karjääris ja isiklikus elus edu. Lauljat ootab siiski juunis ees etendus Zürichis, kus ta laulab peaosa Monteverdi ooperis „Poppea kroonimine“.

5 kommentaari

!
!!!  /   17:31, 24. apr 2018
Kahjuks seab roll omad normid ka rollide esitajatele. Nii filmides, näidendite kui ka ooperites. Näiteks ei saa noore armastaja osa laulda halli hanemega kiilaspäińe veteran (kui ta just habet maha ei aja ning paruka pähe i pane). Samuti ei saa hapra tüdruku osa laulda kas sajakilone mammi või viimaseid kuid lapseootl. Lavastaja peab lähtuma siiski ka autori libretost.
M
Moderaator korjas ära.   /   17:34, 24. apr 2018
Miks ei tohi arutleda, et lavastaja on siiski seotud ka autori libretoga. Mis seab osalejate välimusele ja vanusele ka mingid piirid. Olgu tegu siis kas opereti, ooperi, näidendi või filmiga.
K
kle   /   17:43, 24. apr 2018
tule nüüd mõistusele, 4 kuud ei ole peaaegu midagi näha, ega ta baleriin ei ole. kui ta poleks kellelegi rääkinud, poleks keegi osanud arvatagi, et ta rase on. üle maailma paljud inimesed sünnitavad nii, et ei tea nad ise ja teised ka mitte, et 9 kuud rase on, mis siis rääkida 4ndast kuust!
T
to kle  /   10:44, 25. apr 2018
Ilmselt ei plaanita mitte ainsat lavaesitust vaid planeeritakse esitusi terve hooaja jooksul. ahest üle aastagi. Ja siis tuleks ta mõne kuu pärast juba paratamatult teise osatäitjaga asendada.
.
.....  /   18:40, 24. apr 2018
Terve ooper laulda on suur füüsiline koormus, kuidas see lootele mõjub, ehk siiski lähtuda sellest?
N
nööp  /   10:18, 25. apr 2018
Etendus on ohuks loote ja ema tervisele. Kas mitte sedapidi pole see lugu. Takka järgi muidugi inetu tänitada, aga meie suure kõhuga eurolauliku esinemine oli rohkem kui piinlik. Näitas üles meie hoolimatust ema, lapse ja naiste suhtes.ˇ
J
JUHAN  /   10:58, 26. apr 2018
Nõukogude ajal oli populaarse ajalehe "Noorte Hääl " lõpus rubriik pealkirjaga Kirevaid kilde. Kord mainiti seal ühte USA-s toimunud kohtuprotsessi, kus keegi noormees kaebas spordiklubi kohtusse, oma inimõiguste rikkumise ning soolise diskrimineerimise pärast. Nimelt kirjutas ta avalduse, et kandideerib klubi pallinaiskonda, kuid sai keelduva vastuse.

Loe ka neid lugusid