Jaga:     
Suhted ja seks

EI LIHA, EI SEKSI: lapsed ja mees hädas veganlust harrastava pereemaga (53)

Eelmisel nädalal Õhtulehe veebis ilmunud lugu, kus veganist ema oma lapse tõttu südant valutas, ajendas Õhtulehele kirjutama ka ühe Eesti mehe. Tema olukord on küll natuke teistsugune, kuid väidetavalt on tema naise veganiks olemine seadnud ohtu nende senise rõõmsa pereelu.

47-aastane Veiko sõnul muutus tema ja ta naise suhe totaalselt pärast seda, kui armastatud abikaasa nii-öelda moehullusega kaasa läks ja toitumist muutis.

„Alguses oli kõik veel talutav, sest mina ja lapsed võisime liha ja kala edasi süüa. Naise tehtud taimeroad ei olnud sugugi halvad, kuid iga päev ja ainult juurikaid süüa – see pole minu jaoks,“ meenutab Veiko.

Peres on kasvamas ka kolm last, kellest noorim alles kolmeaastane.

Liha söömine keelati ära

Mehe sõnul hakkas naine aga peagi nägusid tegema, kui Veiko endale ja lastele lihaga hamburgereid tegi või viinereid keetis.

„Lõpuks kadus külmikust igasugune lihakraam. Lapsed said seda veel vaid koolist ja lasteaiast. Mina nautisin lihakaid lõunaid, sest kodus ootas õhtuks enamasti oakotlet või toorsalat,“ tunnistab Veiko.

Mehe sõnul on neil perega aastaid olnud kombeks jaanipäeval sõpruskonnaga teha mõni väljasõit, mille juurde kuulub ka vinge grillimine. Esimesel väljasõidul pärast toidulaua muutust oli mees naisega mestis. Nii võttis nende pere kaasa lihavabasid toite, mida toidulauale panna. Jama tekkis sellest, et kui mees tahtis ise liha võtta, siis järgnes sellele avalik moraalilugemine sõprade ees.

„Ma saan aru, et tema otsustas oma toitumist muuta, aga see ei tähenda, et mina peaksin seda samuti tegema. Mul oli sõprade ees häbi. Isegi lapsed paluvad mind aeg-ajalt, et neile salaja lihatooteid ostaksin,“ kirjeldab Veiko, kuidas ta lastega käib salajastel retkedel hamburgereid õgimas.

„Isegi trennist neid tuues – piinlik tunnistada, aga vahel ostan karbiga viinereid, mida lastega autos näksida,“ tunnistab mees, et poleks iial arvanud, et peab naise eest salaja sööma hakkama.

Ei liha, ei seksi

Pole just lihtne mehel tunnistada, kuid pärast veganluse tungimist nende pereellu – paarikese vahelt kadus ka intiimsus.

„Tundsin end naise poolt survestatuna, mistõttu hoidsin mingit distantsi. Tema oli ka oma uute retseptide ja uue eluga hõivatud. Paha tunnistada, aga ühel üritusel läks asi käest ja petsin teda,“ tunnistab Veiko, et ei süüdista selles otseselt ainult naise poolt kodustele sunnitud toitumisviisi, kuid kaudselt siiski.

Ta küll kahetseb oma tegu, kuid kodus pole asjad paremuse poole liikunud.

„Olen üritanud ise aktiivsem olla ja tähelepanelikum tema suhtes, aga hetkel on asi jõudnud juba selleni, et mind saadetakse lastega parki mängima, et tema saaks oma veganlust koos uute sõbrannadega harrastada. Ikka meie köögis ja meie ühisest ajast,“ on Veiko tema elus viimastel aastatel toimunud muudatustest muserdatud.

Ta ei taha üldse väita ega teha maha neid, kes eelistavad lihast loobuda, kuid tema sõnul võib fanatismi tõttu kaduda igasugune ratsionaalne mõistus. Veiko on ilma kahjuks ka normaalsest pere- ja koduelust.

26 kommentaari

V
VEIKO  /   17:09, 30. apr 2018
Ei olnud nii
  /   17:15, 30. apr 2018
Kõige ehtsam koduvägivald teiste pereliikmete kallal.
A
aga  /   17:23, 30. apr 2018
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
T
To aga  /   21:15, 30. apr 2018
Suhtuda äärmiselt skeptiliselt mingide agade arvamustesse, nemad oma suure mõistuse ja intelligentsusega on vaid omadega kommentaariumitesse jõudnud. Nii palju siis nende suurest intelligentsusest mida nad armastavad lihaga seostada. Tõesti tõesti, mis küll sööte, et nii tark olete?
T
Tänu  /   10:48, 1. mai 2018
Geenimutatsioonile oleme need, kes oleme.
A
A   /   17:36, 30. apr 2018
Väike Buchenwaldi dieet kuluks ära -pärast seda sööb kõike
Y
Yes  /   10:46, 1. mai 2018
Nälg on parim kokk.
A
A   /   17:38, 30. apr 2018
Kindlasti ka sõbrannadele : mees iriseb toiduga
M
mõelge ise  /   18:19, 30. apr 2018
Kuidas valmistada hästi maitsvat taimetoitu? Lisada korralik shnitsel ja pits külma viina.
J
JoppEduardo  /   18:20, 30. apr 2018
Olen vist liiga tobe taipamaks miks inimesed ei suuda saavutada kokkuleppeid, ei oska suhelda ja ei austa teineteist, teineteise harjumusi ning arusaamu. Mingi nüri, eestlaslik jäärapäisus, ei muud.
O
oleks see nii  /   16:39, 2. mai 2018
Üldiselt üks tõsine vegan ei tee mingeid kokkuleppeid ja nagu ka siit kommentaariumist näha siis koos veganlusega kitseneb mitte ainult toiduvalik, aga ka mõttemaailm ning võime vastu võtta igasugust oma seisukohtadest erinevat infot, samuti lugupidamine teiste inimeste vastu.
Ühel hetkel jõuab fanatism selleni, et ka mahakukkunud viinerit enam vegan üles tõsta ei saa, sest see on nii kohutav ja võimatu tegu. Üldiselt on nii, et inimene on palju arenenud ja õppinud paljusid haigusi ravima, aga rumalust kahjuks mitte.
H
huvitav....  /   19:16, 30. apr 2018
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
J
Järeldus:  /   10:46, 1. mai 2018
Kogu suguvõsa geenirikkega: üks ahistab, ülejäänud ahistatavad.
N
no  /   19:40, 30. apr 2018
miks sa jobu mees ei julge naisele öelda, et söögu ise oma juurikaid, sina sööd lastega päris toitu?Vaheta parem see naine kiiremas korras töötava mudeli vastu?
T
To no  /   21:13, 30. apr 2018
Lihatoit ongi ainult peekon ja mitte lihatoit on juurikas. Harimatu oss
T
tohmu  /   19:47, 30. apr 2018
Ega viinerid ka nüüd mingi lihatoit pole, kui koostist lugeda.
T
tomm  /   14:31, 1. mai 2018
Kvaliteetsetes viinerites on 80-90% liha. Täiesti tarbitav kraam.
Poes tuleks nutta hoopis seepärast, et 80% müüdavast kaubast sisaldab suhkrut. Seega enam-vähem normaalseks toitumiseks saad valida ainult 20% väljapaneku hulgast.
A
A.L.  /   21:55, 30. apr 2018
Ei mingit liha,ainult porgandit palun.
T
Tunnen kaasa  /   22:42, 30. apr 2018
Vaene mees ja vased lapsed!
E
Ei tunne  /   10:43, 1. mai 2018
Naine areneb ja mees on vaene(mõistuselt?). :D
N
Nii  /   15:58, 1. mai 2018
Naine areneb tagasi matriarhaati.
E
Ei seksi?  /   23:05, 30. apr 2018
Kurg tõi lapsed või?
T
Tiit  /   08:15, 1. mai 2018
Siis kui lapsi tehti, siis ei olnud naine vegan ja seksis.
E
Ega  /   09:51, 1. mai 2018
siin muud ei aita, kui tuleb lahutus ära teha ja jätta naine rõõmsalt juurikaid närima. Võib olla läheb siis hullus üle, aga vaevalt, sest naistel kestab see ikka väga pikalt. Naisele ei jõua kunagi kohale, et kannatajaks pooleks on ikkagi lapsed, kes vajavad kasvueas ka loomset toitu.
E
Ega jh.  /   10:41, 1. mai 2018
Lapsed on inimesed, milleks neile loomne toit? Kogu jama on ikka kõrvade vahel, ka sex. Ja karbitäis viinereid on kindlasti lihatoit. :D Viineritega on eriti hea põhjendada laste loomse toidu vajadust.
T
tomm  /   14:28, 1. mai 2018
Näe, demagoog jälle platsis.
Viinereid on erinevas kvaliteedis, parimad sisaldavad 80-90% liha.
Kõrvade vahel on inimesel väga vähe, küll aga määrab inimese toimimise tema biokeemiline seisund.
A
A.  /   01:14, 2. mai 2018
Õige, inimese toimimise määrab tema biokeemiline seisund ja seetõttu on väga oluline liha mitte süüa...
T
tomm  /   02:52, 2. mai 2018
Inimese biokeemia nõuab toitaineid (valku, proteiini, süsivesikuid) + mineraale, aga ei tea midagi totakast taimse-loomse vastandamisest.
Neid kõike omastab organism loomsest toidust rohkem ja kergemini kui taimsest. Loogiliselt näitavad ka kõik tõsiteaduslikud toitumisuuringud, et toitumises kõrgema loomse toidu osakaaluga rahvad on tervemad.
A
A.  /   04:10, 2. mai 2018
Ahhah...mina tean jälle, et kõik tõsiteaduslikud toitumisuuringud, et taimne toit on tervise allikaks. Mitmed inimesed on täitsa ellu jäänud, enda haigused seljatanud jne. minnes üle taimetoidule.
Aga mis me ikka vaidleme, tõsiusklikku eestlasest karnivoori eriti midagi ei kõiguta.. pikk šašlõkihooaeg ka varsti algamas ja kohe täitub FB fotodest, kus grillitud liha ja õlu on elu õndsuse alus, kõrgeim nauding, ja nii kolm kuud järjest...
T
tomm  /   16:53, 2. mai 2018
Usklikke iseloomustabki arusaam, et elust ka veidi mõnu tundmine on dekadentlik ja põlastusväärne. Usklike meelest olla maises ilma eesmärgiks hoopis enesepiitsutamine, sest muidu ei saabuvat hiljem õndsust taevariigis.
P
P  /   09:51, 1. mai 2018
Lol mis väljamõeldud lugu, you can do better!
E
Eit  /   10:05, 1. mai 2018
Kui ikka lihahimu ei ole, siis ka voodilooma ei saa!
T
Tiit  /   10:54, 1. mai 2018
Minu meelest on veganid ja muud usuhullud peast porunud.
B
Brunn  /   12:49, 1. mai 2018
See on varjatud moslemi usk.
K
Kõik oleme taimetoitlased  /   14:17, 1. mai 2018
Lihtsalt enne tuleb taimed koduloomadele anda.
Kas teate mõnd toiduks kasutatavat kodulooma, mis toitub lihast? Ikka taimedest
Lihtsalt üks vaheetapp on juures ja järjepidevust ja ettenägelikkust vaja.
Isegi nagk karvadega ja soolikad võetakse ära, kahjuks pannakse kilesse, aga ka muud taimed enamasti samamoodi
Seega puhas taimetoit,
Prae, grilli, hauta, keeda jne. Ka munad on taimetoit ja piim.
A
A.  /   15:06, 1. mai 2018
See on parim stereotüüpidest nõretav soperdis, mida ma üldse lugenud olen. Nii tüüpiline: veganlus, petmine, seksi puudumine, suhete jahenemine jne. jne. See on lihstalt stereotüüpe ja stampmõtlemist nii tihkelt täis pikitud, et siia võiks tulla vähemalt 500 Õhtulehe andunud lugeja kommentaari...
Tavaliselt sellistes artiklites on 1 stereotüüp, mille ümber teemat aretatakse. Selles on neid nii palju, et andunud tatipritsijast kommentaator ei teagi, kuhu enda viha suunata: alustatakse veganlusest ja minnakse sujuvalt üle teemale, et "naine ei anna"... NIi et no ma ei tea, proovige kuidagi külma närvi säilitada ja valige siiski alustuseks, keda ja mida te sõimama hakkate...
T
tomm  /   16:06, 1. mai 2018
Lugu on väljamõeldis, aga see polegi oluline.
Oluline on, et paljudes peredes on ühe partneri söömishäire tõttu suured jamad.
A
A.   /   01:12, 2. mai 2018
Veganlus ja söömishäre? Nojah, nagu ennegi öeldud, siis arenemis-ja empaatiavõimetu eestlane ei valmista kunagi pettumust...
T
tomm  /   02:36, 2. mai 2018
Kui tõsi. Ühekülgne taimne toitumine, mida tuleb kompenseerida koju loodud apteegiga, ongi pehmelt öeldes söömishäire. Kuigi keskaegset ebateaduslikku (religioosset) dogmat, et taimne on eranditult hea ja loomne eranditult halb, saab pidada valgustusajastul üksnes vaimseks arengupeetuseks. Ilmselt ammutad oma teadmisi sõbrannadelt ja naisteajakirjadest, aga mitte umbes 30-st põhjalikust, ulatuslikust tõsiteaduslikust toitumisuuringust, mis siin planeedil läbi viidud on.
A
A.  /   11:02, 2. mai 2018
Ei loe ühtegi naisteajakirja....
Misasja?
Arenemisvõimetu eestlane ei valmista kunagi pettumust... mitte kunagi!
H
hopsassaa  /   11:04, 2. mai 2018
Tomm teab täpselt, et poolas tööstuslikult kasvatatud sigade lihas on kõik vajalikud vitamiinid ilusasti sees olemas, nagu näiteks B12. B12 on ju lihavitamiin.
A
A.  /   11:47, 2. mai 2018
5+. Hämmastav kuidas inimesed kujutavad ette, et nad tänapäeva värvilistest pakenditest saavad kõik kehale vajalikud toitaineid ja ainuüksi loomade söömine päästab neid toidulisandite võtmisest.
Miks toidulisandite võtmist nii halvustatakse? Kas enese eest hoolitsemine on meil kuidagi "liiga posh"?
Oleneb, milliseid toidulisandeid ja kust osta. Apteegikettide värvilistes pakendites odav sünteetiline kräpp kindlasti mitte aga on juba olemas ju teised variandid, isegi Eestis:)
T
tomm  /   16:45, 2. mai 2018
Vegani "argumendid" lõppevad ikka seal, et lihasööjate toit olla mürgitatud, aga enda pestitsiidijääkidega taimse kraami osas puudub igasugune kriitiline meel. Küll aga on mugav väänata tööstusliku põllumajanduse vastane argument demogoogiliselt ainult liha söömise vastaseks argumendiks. Pole vegani mure, et lõunamaade puuviljaistanduste töötajad on pestitsiididest haiged ja vigased, millises mahus inimkahjusid ei leia lihatööstuses kusagilt.
Protestantlikku usulahku kuuluvate veganite agenda paistab olevat kuulutada, et liha söömine olla dekadentlik ja seetõttu saatanast ning hoopis iseenda piitsutamine vähetoitva taimetoiduga on jumalale meelepärane. Sest ainult vegan-toitumine olevat iseenda eest hoolitsemine, ülejäänud lollid ja dekadentlikud lihasööjad vaimselt nii kõrgele pjedestaalile ei küündivadki.
Aga asjast, st uuringutest.
Veganite enamus on kõrgema haridusega (tihti kassikooli omaga) naised, kes töötavad kergetes töötingimustes, omavad keskmisest vähem lapsi, ei suitseta, tarbivad vähe alkoholi, on väiksema kehakaaluga ja liiguvad rohkem. Uuringud näitavad veganitele minimaalselt väiksemat haigestumistõenäosust südame-veresoonkonna haigustesse. Muus osas mingeid mõõteviga ületavaid erisusi pole, kui mitte arvata veganite kahekordselt suuremat tõenäosust haigestuda vaimuhaigustesse (või vaimuhaigete pöördumist veganlusse).
Kui taandada kõik mitte-vegan-tegurid sh sugu välja, siis on selge, et omnivoorid on tunduvalt tervemad. Ehk omnivooridest bürootibid on tervemad ja elavad kauem kui veganitest bürootibid. Mis aga kõige tähtsam uus teadmine uuringutest, et liha söömisel on ebatervislike eluviisidega organismile tehtud kahju tervendav/raviv toime. Mis puudutab mainitud südame-veresoonkonna haigusi, siis enim kaitset pakub kala tarbimine. Ja kala on loomne.
I
Indrek2  /   20:37, 1. mai 2018
Veeganid, homod, feministid - üks kõrvalekalle normaalsusest kõik.
A
analüütik  /   10:15, 2. mai 2018
Mida siin halada. Kui ei meeldi, siis tuleb daamele anda priipilet vallalisusele.
U
uurer.33  /   12:00, 2. mai 2018
Hea nõuanne, aga alimendid!?
M
mnjaa  /   10:17, 2. mai 2018
Eks naine otsib endale uut - lihasööjad lihtsalt haisevad ... ma ka kahjuks enam ei tahtnud, sest lõhna- ja maitsemeeled muutuvad tundlikumaks. Ja seks on taimetoitlasena (taimetoitlasega) palju parem!
T
tomm  /   16:48, 2. mai 2018
Vegan-meeste sperma kvaliteet on halvem. Rasestumisravis on esimene meede suunata vegan-mehed liha sööma.
H
hopsassaa  /   11:00, 2. mai 2018
Probleem pole veganluses, vaid inimestes :)
I
inimesed  /   11:04, 2. mai 2018
ongi veganlased ja mitte.
J
jah  /   16:52, 2. mai 2018
Aga kahjuks rumalust ravima pole veel õpitud.
T
tomm  /   21:09, 2. mai 2018
Lihtsalt mõtteaineks - miks taimse toidu puhul on toiduallergiaid tunduvalt rohkem kui loomse toidu puhul? On keegi kuulnud lihaallergiast? Üliharuldane ja ka siis enamasti puugihammustuse tagajärg.
K
köhh  /   21:30, 2. mai 2018
taimed saavad kasvamisel armutu keemialaksu ja arvata on, et midagi sellest kraamist säilib ka söömiseni. Sojatooted olid alguses ainult loomadele mõeldud, ps on töötlemata soja looduslikult mürgine v toksiline
T
tomm  /   22:16, 2. mai 2018
Põhjus on paljuski selles, et taimed kaitsevad ennast erinevate mürkidega looduslike vaenlaste vastu. Mürkide lõhustamiseks/vähendamiseks tuleks taimi koorida/küpsetada/keeta, aga moodne ajupesu soovitab süüa kõike toorelt või kuumtöödelda äärmiselt lühikest aega. Näide: 150a vanune kokaraamat soovitab keeta rooskapsast 45 min.
Tänane soovitus on 8-12 min.
Aasias, kust soja on pärit, tehti sellest fermenteerimise teel ainult ühte toodet - sojakastet.
Muuks soja asiaatidele ei kõlvanud.
B
Bizzare  /   17:29, 4. mai 2018
Mehel peaks võiks olla piisavalt mune, et öelda naisele mida tegelikult tahab. Ehk siis liha. Ja seksi.
Olen küll naine aga ka mina ei saa taimetoidust kõhtu täis. Kord pidin kahe sõbrannaga restorani sööma minema, aga kuna üks neist vegan siis läksime vegan restorani. Kõhtu ma sellest roast täis ei saanud, magustoiduks oli ka mingi üks väike lusikatäis imekallist vegan jäätist, seega rõõmus ma just polnud. Pärast restoraniskäiku palusin peikal ruttu end poodi viia, et ma normaalset toitu saaks osta ning tuju läks kohe paremaks :)