Naisteleht

Mida teha, et toalilled su pikema eemaloleku üle elaks? 

Merle Luik, 10. mai 2018, 12:57
 KALEV LILLEORG
Kas plaanid puhkusereisi, ent muretsed oma toalillede pärast? Rahu! Nädal või paar üksiolekut ei tee su taimedele midagi kurja. Vähemalt siis, kui järgid seitset lihtsat nõuannet.

1. Kasta ette!

Enne kodust pikemaks ajaks lahkumist tuleb lilli korralikult kasta. Mõistagi ei tohi taim pärast kastmist vee sees lausa ujuda, aga sõrmega katsudes peaksid tundma, et muld on korralikult niiske. Kastmisvees võib olla ka natuke toalilleväetist, nii saavad su taimed äraolekul vajalikke toitaineid.

2. Pigem jahe kui soe

Tõsta taimed enda eemaloleku ajaks võimalikult jahedasse kohta: mida jahedam ruum, seda vähem niiskust toalilled vajavad ja tarbivad. Kui saad ise oma kodu temperatuuri reguleerida, säti nõnda, et toatemperatuur jääks selle nädala-paari jooksul vahemikku 15–17 kraadi. Kui temperatuuri pole võimalik reguleerida, leia lihtsalt oma kodus üks hea jahe koht, kuhu potililled tõsta.

3. Päikese eest peitu

Üksioleku ajal võiksid toataimed olla mõnes varjulisemas kohas, mitte otsese päikesevalguse käes. Tõmba näiteks kardinad akna ette ja säti lilled kardinate taha. Või tõsta taimed lihtsalt aknalaualt ära ja pane need kasvõi varjulisemasse kohta tooli peale. Kindlasti aga ei tohiks see olla päris kottpime ruum, sest pimedas taimed kaua vastu ei pea.

 4. Hangi kastmissüsteem

Alati võid kastmisabi paluda mõnelt sõbralt või healt naabrilt, ent kindlasti pole halb mõte hankida toataimedele kastmissüsteem. Nimi kõlab küll keeruliselt, kuid tegelikult on lihtsamad kastmissüsteemid väga hõlpsalt kasutatavad, taskukohased ning neid leiab peaaegu igast aianduskeskusest ja taimekasvatustarvikuid müüvast kauplusest – vali vaid endale sobiv!

 5. Vana hea vanninipp

Staažikad toalillekasvatajad panevad toataimed eemalviibimise ajaks lihtsalt vanni. Selleks pole tarvis teha muud, kui võtta näiteks lapsevann või suurem pesukauss, lasta vanni põhja natuke vett ja lillepotid sinna sisse tõsta. Vett peab vanni põhjas olema tõepoolest natuke, ära mingil juhul lillepotte vette uputa. Kui sul on aga aknaga vannituba (ära unusta, taimed vajavad peale niiskuse ka valgust!), võid taimed loomulikult sättida ka suurde pesemisvanni. Teine võimalus on panna vanni põhja märg saunalina ja sättida taimed selle peale. Saunalina aitab niiskust hoida ja taimed ei jää üksi olles kuivale.

6. Vali õiged taimed

Kui juhtud olema suur toalillesõber, ent pead väga sageli kodust eemal viibima, on juba alguses mõistlik valida õiged ja üksiolekut kannatavad taimed. Valides jälgi rusikareeglit: mida karmima ja nahkjama lehega taimed, seda vastupidavamad. Üksi tulevad kenasti toime ka erinevad kaktused ja sukulendid.

7. Koju jõudes poputa

Tagasi jõudes hakka taimi taas vaikselt nende tavapärase eluoluga harjutama. Kontrolli, kas taim vajab vett, vajadusel kasta. Ära tõsta taimi kohe otsese päikese kätte, vaid harjuta vaikselt valgema kasvukohaga. Ka lehtedele vee piserdamine teeb su toataimedele vaid heameelt!

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee