Naisteleht

Surnust üles ärganud naise lugu on kogu maailmas erandlik ja unikaalne 

Tõlkis Allan Espenberg, 17. mai 2018, 15:04
 
Teispoolsusest elule tagasi võidetud rootslanna Anna Elisabeth Johansson Bågenholmi lugu on kogu maailmas erandlik ja unikaalne.

Rootsi linnas Vänersborgis sündinud Anna suurim eesmärk oli saada ortopeediakirurgiks. 28aastaselt asus ta residendina tööle Narviki haiglas Norras. Vabal ajal meeldis sportlikul naisel kogenud suusatajana linnalähedastel mäenõlvadel kihutada, ekstreemsusi ta ei peljanud. Kusjuures mõnikord sõitis Anna suisa mäesuusatrasside kõrval. Ent saatuslikul päeval 20. mail 1999 läks midagi väga viltu.

Jäätunud kose lähistel üsna järsult mäenõlvalt alla laskudes ­kaotas naine äkki tasakaalu ja kontrolli kiiruse üle ning lendas pea ees vastu jõejääd. Tugeva löögi tõttu purunes jää Anna raskuse all ja ­haaras ta ülakeha püünis­raudadena 20 sentimeetri paksusesse surmalõksu.

Naisega kaasas olnud kolleegid Marie Falkenberg ja Torvind Næsheim tõttasid kaaslasele kiiresti appi, kuid õnnetuskohta jõudes turritasid jääst välja üksnes suuskadel jalad. Kolleegidel ei õnnestunud kivide ja jää vahele kiilunud Annat omal jõul välja tirida ning nad kutsusid abi. Päästekomandot oodates hoidsid Falkenberg ja Næsheim Anna jalgadest, et veevool naist üleni jää alla ei tiriks. Hiljem selgus, et Annal õnnestus imekombel vee ja jää vahelt õhutasku leida ning ta sai umbes 40 minutit hingata. Seejärel ütles keha üles ja vereringe peatus.

Esimene päästekomando püüdis sündmuspaika jõudes jäises kirstus asuvat Annat välja kaevata, kuid jää osutus lumelabidatele liiga tõsiseks väljakutseks ja ettevõtmine ei õnnestunud. Seejärel püüti teda nööridega välja tõmmata, samuti tulutult.

Teisel pääste­komandol oli sündmuspaika jõudes korralik varustus. Jäässe raiuti auk ja Anna elutu keha saadi lõpuks kätte. Tolleks hetkeks oli naine pea alaspidi jäises vees viibinud 80 minutit. Kõik sümptomid näitasid surma: laienenud pupillid, seiskuv veriringe ja hingamine, pulsi puudumine. Oli ilmne: ta on surnud.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2505
levi@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee