NAISMALETAJA ELU: Nona Gaphrindašvili sõnul on mehed nõus järgmist partiid meesmaletajale kasvõi kaotama, kuid naisterahvast peavad nad võitma. (FEDERACIÓ CATALANA D'ESCACS  )
Jaga:     
Inimesed

Gruusia imenaine tõstis naistemale suurtesse kõrgustesse

Tänavu mais sai 77aastaseks grusiinlanna Nona Gaphrindašvili. 20. sajandi parimaks naissportlaseks tunnistatud naine püsis 16 aastat järjest maailma maletroonil.

Viieaastase plikatirtsuna istus Nona malelaua taha viie vanema venna juhendamisel. Kümme aastat hiljem noppis tüdruk esimese suurema võidu ja kuulutati Thbilisi ning Gruusia tšempioniks. Seejärel riburidamisi saabunud võidud ja auhinnalised kohad ei tulnud aga kergelt, sest tohutule andele vaatamata tegi Nona pidevalt rasket tööd. Universaalse mängijana muutus ta ajapikku ühtmoodi tugevaks nii taktikas kui ka positsioonimängus.

Nona sõnul on Gruusias malemäng väga populaarne, sealhulgas naiste seas. Nii olevat koguni tekkinud komme kinkida pruutidele pulmadeks malelaud koos nuppudega. Ent suur tõus naistemales sai hoo sisse 1960ndatel, kui Nona end maailmameistriks mängis. Iga korralik perekond pani tütred maleringi ja tulemused ei andnud end kaua oodata – grusiinlannad domineerisid maailmamales ligi 30 aastat. 16 aastat (1962–1978) hoidis malekrooni enda käes Nona Gaphrindašvili, seejärel valdas seda 13 aastat (1978–1991) Maia Tšiburdanidze. Kaks korda suutis end maailmameistrivõistluste finaali pressida ka Nana Aleksandria. Mõnikord mängisid kanged grusiinlannad MMil omavahel nii veerand- ja poolfinaalis kui ka finaalis.  

ntm$noosl/ln tgiaegOsem£phõõan $££rrii$n/l

tKs taeo oousaaieklan emSreSvduadans ae,avmaiumeimi initalsb iijnhlaaaote okt e$uur.i e.eis busnaa õusm js eiVrtipln ivuaesmauinmutmksre L0alnt e ppdratdsi imlsusamin0oülia a se rs e jtertm ssäoatsll snnt.mat s seaosaktasi9vj,/ ueeõl iataidmlut euaalsSiat sii r i autieaägera grinsetteimtalaNlNage£hpll