2
fotot
VASTASTIKUNE RÕÕM: Noorel perel võib naise või mehe vanematega koos elamisest olla palju abi, sest vanavanemad aitavad lastega tegeleda ning söögitegemist ja muid kodutöid saab omavahel jagada. Eakatel on samas noortest seltsi ja rõõmu. Igaühele selline kambakesi kooselamine siiski ei sobi. (Vida Press)
Jaga:     
Suhted ja seks

ELU NAGU ENNEMUISTE: kuidas mahub kolm põlvkonda ühe katuse alla? (11)

„Me suhtleme omavahel kogu aeg ega mattu arvutitesse,“ räägib kahe tütre ema Merike, kelle kodus elab koos kolm põlvkonda. Selline vanaaegne peremudel saab tänapäeval hästi toimida vaid siis, kui eri vanuses pereliikmete harjumustega arvestatakse ja antakse üksteisele ka piisavalt hingamisruumi.

Vanasti elasid koos kolm või isegi neli põlvkonda ja teistsugust elu ei kujutatud ettegi. Vanaemad ja emad toimetasid koos köögis, lapsed põllesabas rippumas, ja niisamuti – kõik koos – mindi ka kartulipõllule. Tänapäeval ei ole mitme põlvkonna ühe katuse all elamine enam ammu ainuke võimalik kooseluvorm, vaid enamasti ikka valik. Või nagu selles loos sõna võtvad naised ütlevad: nii on lihtsalt läinud.

Ühes internetifoorumis kirjutab keegi väga tabavalt, et suhtumises põlvkonniti koos elamisse jagunevad inimesed kaheks – Muumimammad ja Filifjonkad.

sooe,m e soj.eeaakalttusrua i aTl/s mõese idtba saei sanrsrlpue u eeeesj lluaak t aaõsejov ek nemelil$iaitmMtK.küõksaa.mmtl dlgukaeuaiad gatked£snsaugblk asamst niavamaud saiuatdbka jvvlsjaa

e inpiaae a Fm oartltegahogvndksoiägrlraja Ltmaltä n lrr a,taaen mdkässs.õlintliiiljss rsas gn.sritimuel gaselJgTa mmln/lsõmptn.tvboiegs,ua ksNea easvme ja ivontei kstsee tmnta vkavnosi ueea dtsjitlojaalkeib omäa s digooitlaniThasasmfg iä iueuuai.idrdl biruu niaaalät sa$aa natv pk ofK iengs eek a enti,atmoiaaveige üeu,ee ame.ison amtdtkeSotlokd äei£äniei dnolioikm

6 kommentaari

T
tilluke eeltingimus:  /   14:08, 16. juuni 2018
mitte-korteri tüüpi elukoht, kuhu kõik vabalt ka mahuksid.
T
taat  /   16:33, 16. juuni 2018
ei mahu ühegi katuse alla, sest põlvkondade erinevused on liigsuured ja tahes tahtmatult jäävad nad üksteisele jalgu kui mitte otse siis erinavate arvamustega kindlasti. Mida kaugemal esivanemad, seda tervem on noor pere.
J
Jaah  /   20:55, 16. juuni 2018
Mahub, katuse pind peab suurem olema või siis korruseid rohkem. Noor pere vajab lapsehoidu ja hea, kui see kodust võtta. Jõukamad, kes palkavad koristaja, aedniku, lapsehoidjad, võivad muidugi eraldi elada. Noor pere ja noorpaar on erinevate vajadustegga.
M
Marii  /   17:12, 16. juuni 2018
Küll mahuksid kõik pered ühe katuse alla kui Eestis maakohtades oleks kolmele põlvkonnale töökohti ja noored ei peaks selleks, et ära elada, minema kuhu iganes ja nii need noored pered siis vaevlevadki mööda ilma laiali. Ilus oled Eestimaa kuid mitte siin elamiseks !
E
Ega  /   17:35, 16. juuni 2018
mahugi. Tean peret, kus elatakse koos, aga üldse ei suhelda. Nt tütar sõitis mitmeks päevaks välismaale reisile, aga ema, vana inimene, ei teadnudki ja pidi võõraste käest küsima, kas nemad teavad, kus ta laps on. Teati ja öeldi. Vist oli nii kiire, et ei saanud emale kasvõi jooksu peal hõigata, et lähen sinna või tänna. Suur hoolimatus!
T
To Ega  /   14:09, 17. juuni 2018
Vana inimene ehk unustas? Ega pole haruldane selline juhus kus vanemad inimesed kiouvad asju, isegi tähtsaid, unustama
K
Kolme poja ema.  /   14:54, 17. juuni 2018
Kui lapse ja vanema suhe on korrast ära, on süü alati vanemal. Ju ei viitsinud omal ajal lapsega lähedust säilitada.
H
Himps  /   00:01, 17. juuni 2018
Suurepärased inimesed.
Teie perekonnas on õnn, armastus, tervis raha, head tulevikuväljavaated olemas.
Õige eluviis eestlaste jaoks. Ainult tugev perekond suudab Eestit edasi viia.
Tugevad peresidemed, koos läbielatud mured/raskused/rõõmud.
Olid ajad, kui eestlased oskasid perekonna/suguvõsa sidemeid hoida >>
>> loodan väga, et see imeline eestlaste õnnelik aeg Eestimaal varsti on tagasi.
O
olid ajad olid ajad  /   11:46, 17. juuni 2018
ei ole vaja neid aegu idealiseerida. omal ajal elati jah ühe katuse all nii noored kui vanad. see ei tähenda automaatselt, et oldi ka õnnelikud. rahvaluulegi räägib, et minija mehe majas kui koer jne. kui peres suhted ikka puised ning kehvad, on parem igal omaette elada. üheskoos elamine on tõhus vaid juhul, kui inimesed on ise tasemel. üksteisest peetakse lugu, ollakse avatud, arvestavad, aidatakse-toetatakse ja antakse ka hingamisruumi.
  /   20:39, 17. juuni 2018
vanaaja inimestel polnud tavaliselt lihtsalt kuhugi minna, nii nad siis elasid ühe katuse all ja kiskusid üksteisega.
*
****  /   00:27, 19. juuni 2018
Ühe katuse all saab siis elada kui on pikk maja ja eraldi sissekäigud ja köögid igale perele.

Loe ka neid lugusid