Silmaring

Suviselt kirju lugemispäevik: Naisteleht jagab soovitusi, mida sel suvel lugeda võiks! (2)

Naisteleht.ee, 25. juuni 2018, 18:24
 PantherMedia/Scanpix
Suvepuhkusel on nii mõnus aeg-ajalt võrkkiike heita, jalad mõnusalt välja sirutada ja ammu igatsetud raamat ligi võtta. Naistelehe toimetus annab oma lugemissoovitused.  

Dot Hutchisoni "Liblikate aed" Erakogu

Dot Hutchisoni "Liblikate aed"

Teos on liigitatud psühholoogiliseks põnevikuks. Nii hirmus ja nii põnev, et ajab ihukarvad püsti. Tegevus areneb imekaunis liblikate aias, mis peidab endas saladusi, mida ei oska isegi kõige hullemates unenägudes ette kujutada. Aias elavad kaunid noored naised, kes on märgistatud hiigelsuurte tätoveeringutega, et nad sarnaneksid päris liblikatega. Aeda valitseb Aednik, kes on valmis tegema ükskõik mida, et ilu vangis hoida …

Et lugu hargneb lahti FBI uurijate ja liblikaaias olnud tütarlapse ülekuulamisprotseduuri käigus, sarnaneb lugu heale krimkale. See omakorda tähendab seda, et raamatut on peaaegu võimatu käest panna enne, kui see on läbi loetud. See läbiraputus paneb veel hiljemgi mõtisklema ülima ilu ja ülima kurjuse vahekorra, samuti keeruka inimloomuse peidetud tahkude üle. 

Ülla, kujundaja 

Mark Forsythi "Purjutamise lühiajalugu"  

Mark Forsythi "Purjutamise lühiajalugu" 

Kel vähegi võimalik, haaraku raamatupoest näppu see viimase aja üks meeliülendavamaid teoseid. Raamat annab lustilises vormis ülevaate inimkonna suhetest alkoholiga läbi ajaloo, muinasajast kuni 20. sajandini. Teada saab, mida nad on joonud, miks ja kuidas. Vapustav teos, meisterlikult kirjutatud ja ülimalt oskuslikult tõlgitud. Tasub teada, et siin varitseb nüüd oht end randa päikese kätte lugema unustada … Sestap otsi koht vilus, eelistatavalt võrkkiiges. Aga sealt võid naeru käes puksudes jällegi alla kukkuda ... Ettevaatust, tegemist on tõepoolest ohtlikult hea lugemisega!  

Mari, toimetaja

Vahur Afanasjevi "Serafima ja Bogdan"  Erakogu

 Vahur Afanasjevi "Serafima ja Bogdan" 

Soovitan soojalt, kuigi endal on veel käsil. Eelmisel aastal Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse võitnud teos tutvustab enamikule eestlastele veidi tundmatute Peipsiveere vanausuliste eluolu alates teisest maailmasõjast kuni Nõukogude Liidu kokkuvarisemiseni. Tõetruu loo puhul on põnev ka fakt, et autor on ka ise selle kandiga seotud ja raamat sisaldab tõsielulisi tähelepanekuid. Ladusalt kirjutatud, hariv, humoorikas, põnevate tegelaste ja pööretega. Autor on ise teose kohta tabavalt öelnud: "Tegu on vägivaldse komöödiaga." 

Jolana, keeletoimetaja

 

Maeve Binchy "Vihma ja tähtede ööd"  Erakogu

Maeve Binchy "Vihma ja tähtede ööd" 

Ühes Kreeka väikelinnas kohtuvad inimesed, kes on saabunud siia maailma eri paikadest. Nad pole lihtsalt turistid, vaid erinevatel põhjustel jätnud oma kodu. Üks saarel juhtuv traagiline sündmus liidab nad kokku, nad sõbrunevad ja hakkavad oma valikute üle sügavamalt mõtlema. Nad jagavad oma muresid ja rõõme, uudistavad linnakest ja selle ümbrust. Raamatu lõpuks jõuavad paljud neist elumuutvate otsusteni. Kõik on kirjutatud kergelt ja mänglevalt, kirjeldused saarekese loodusest tekitavad mõnusa puhkusemeeleolu. Loos on nii armusuhteid kui ka petmist, peredraamasid ja teineteise leidmist. Mõnus kerge lugemine suvitajale või romantikahuvilisele.  

Daisy, fotograaf 

Astrid Lindgreni "Vennad Lõvisüdamed"  Erakogu

Astrid Lindgreni "Vennad Lõvisüdamed" 

Helen, toimetaja

Anthony Bourdaini "Avameelselt köögist ehk seiklused kulinaarses allmaailmas" Erakogu

Anthony Bourdaini "Avameelselt köögist ehk seiklused kulinaarses allmaailmas"

Anthony Bourdain oli minu jaoks tõeline köögimaailma legend ja koduriiulis ootas ammu lugemist tema raamat. Maailmakuulsa telekoka ootamatu lahkumise tõttu otsustasin võtta just selle raamatu oma suveraamatuks. Tegelikult on mitmed tema raamatud, mida olen lugenud, äärmiselt nauditavad. Seetõttu olen kindel, et ka see ei erine millegi poolest. Aplaus, tänu ja sügav kummardus tõelisele köögimeistrile!  

Ragne, köögitoimetaja

P. Z. Reizini "Õ.N.N." Erakogu

P. Z. Reizini "Õ.N.N."

Kohe alustuseks pean ütlema, et minu tavalisse lugemisvarasse kuuluvad peamiselt elulood, krimkad ja populaarteaduslikud ajalooraamatud. Klassikalised naistekad pole kunagi olnud päris minu teema ja nii mõnegi tüütu suhteromaani olen käest ära pannud ja igaveseks pooleli jätnud. Mis muidugi ei tähenda, et suhtedraamad mulle ei meeldiks, aga sel juhul ootan teoselt mingit kiiksu – teistsugust lähenemist.

"Õ.N.N." seda pakub.

Kuidas see kõik võimalik on, tuleb muidugi raamatust lugeda. Tahtmata rohkem sisu ära rääkida, mainin vaid, et tegemist on humoorika armastusromaaniga, mis teeb lugejal kindlasti südame soojaks. Aga! Võib ka samal ajal natuke hirmutada, sest siin kaante vahel on üks võimalik versioon sellest, mis juhtub siis, kui tehnoloogia hakkab inimeste üle valitsema.  

Merle, peatoimetaja

Adam Key "See teeb haiget"  Erakogu

Adam Key "See teeb haiget" 

Autor on endine arst, praegune tunnustatud briti koomik. Raamat on kokkuvõte tema kuue Londonis arstina töötatud aasta jooksul tehtud märkmetest. Võrratu huumoriga vürtsitatud pilguheit arstide keerulisse igapäevaellu, kus tuleb olla vahendaja meditsiinisüsteemi ja inimelude vahel. Lihtne, kuid sügava sisuga lugemine. See on tõepoolest raamat, kus saab nii nutta kui ka naerda – mõlemat pisarateni.  

Virge, kujundaja  

Carnarvoni krahvinna "Lady Almina ja tegelik Downton Abbey"  Erakogu

Carnarvoni krahvinna "Lady Almina ja tegelik Downton Abbey" 

Ülimenukas seriaal «Downton Abbey» võeti peamiselt üles Highclere’i lossis Inglismaal. Lossi praegune krahvinna Lady Fiona Carnarvon kirjutas raamatuks viienda Carnarvoni krahvinna Almina eluloo. Nii nagu Lady Cora Crawley seriaalis, oli ka Almina päratult rikka mehe tütar, kes 19aastase neiuna abiellu astudes Carnarvoni esiisade suursuguse kodu päästis. Välise hiilguse taga oli noorel abielunaisel alguses väga raske töötajaid kamandada ja lossi valitseda, kuid üsna varsti võõrustas Almina sundimatu kergusega ka kuningliku perekonna liikmeid. Tema abikaasa avastas aga koos arheoloog Howard Carteriga Tutanhamoni kuulsa hauakambri. Väga värvikas teekond kadunud ajastusse.

Vilve, tegevtoimetaja

 

Dan Browni "Päritolu"  Erakogu

Dan Browni "Päritolu" 

Hispaanias tapetakse leiutaja ja arvutiteadlane, kes kavatseb avalikustada kogu teadusmaailma raputava avastuse. Asja asuvad uurima Browni menukite meespeategelane Robert Langdon, abiliseks seekord veetlev muuseumidirektor Ambra Vidal ja kõnelev arvuti, kel nimeks Winston. Vastaste leer on võimas ja ohtlik – tundub, et peale kiriku tuleb seekord rinda pista ka riigi kuningakojaga. Loo lõpus selgub nii mõrtsukas kui ka õudne saladus, mis lahendab küsimuse, kust me tuleme ja kuhu läheme.  

Kristi, toimetaja 

Liane Moriarty "Suured väikesed valed"  Erakogu

Liane Moriarty "Suured väikesed valed" 

Üha rohkem läheb filmi- ja teletööstuses käiku mõni õige hea raamat. Talvel jooksis Kanal 2 ekraanil draamasari «Suured väikesed valed», kus peaosades mängisid filmistaarid Nicole Kidman ja Reese Witherspoon. Nägin küll sarja algust ja lõppu, aga huvi oli nii suur, et ostsin ka raamatu. Esiteks – lugu on hea. Samal ajal on põnev jälgida, millised muudatused on loos tehtud selleks, et see sobiks teleekraanile ehk kui palju on tõlkes kaduma läinud. Kellele meeldis sari, siis soovitan. Kuigi kõige suuremad loopöörded on televaatajal teada, on ikkagi põnev lugeda, miks mõni tegelane midagi teeb või mõtleb. 

Helle, toimetaja

Nora Ikstena "Emapiim" Erakogu

Nora Ikstena "Emapiim"

Läti kirjaniku suures osas iseenda elulool põhinev teos viib lugejad läbi nelja aastakümne. Kõrvuti kulgeb kaks lugu: üks 1969. aastal sündinud ja emaarmastuse puuduses kasvanud tütre, teine 1944. aastal sündinud ema lugu, kes end töö abil ümbritsevast ära lõikab. Lisaks vanaema, kes püüab lapselapsele anda seda, mida ema ei suuda.

Teos on kaanest kaaneni täis keerulisi inimsuhteid, mille keskel ka kõige lootusetumas olukorras püsib see, mis meid elus edasi viib: tingimusteta armastus. Lisaks karm kirjeldus ühiskonnast. Nõukaaegset elu, millest mina olen seni peamiselt osa saanud vaid ema juttude, sõprade ajaloolaste teadmiste ja raamatute kaudu, on kirjeldatud kogu selle sünguses. Halastamatult.

See ei ole lihtne raamat ja neile, kes ihkavad suvel kerget meelelahutust, seda ei soovitakski. Küll aga sobib neile, kel jagub hingejõudu ka tõsisemate teemadega tegelemiseks. Päris kindlasti aitab teos mõista oma ajalugu ja selle kaudu ehk iseennastki. 

Silja, toimetaja

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee