Silmaring

48 tundi suvises Tartus – Aparaaditehas ja tänavakunst! 

Kristel Trell/Helle Rudi, 29. juuni 2018, 13:32
 Hendrik Osula
Kui sul on piiratud aeg ja oled teel Tartusse, siis võid rahulikult hingata - tegevust jagub kõigile! 

ESIMENE PÄEV

Kuhu minna?

Esmalt säti autonina või kondiaurumootor Aparaaditehase suunas. Aparaaditehas on Riia ja Kastani tänava nurgal seisev vana tehasekompleks, kus sovetiajal valmistati külmutusseadmeid, salajasi allveelaevaosasid ja jälgede segamiseks ka mittetöötavaid vihmavarje ning tõmblukke. Nüüdseks on Aparaaditehasest ja seda ümbritsevast kvartalist saanud universaalne kultuuritehas, mis ühendab endas loomingulised ettevõtjad, kunstnike stuudiod, disainerite ateljeed, kaubanduse ja meelelahutuse. Astu sisse trükimuuseumi, osta Eesti disaini ja vahvat vintage-kraami, puhka jalga mõnusas taskupargis ja kindlasti imetle-tervita Aparaaditehase neljajalgset saadikut Johannes Gutenbergi!

Aparaaditehas Fotod: Mänguasjamuuseum, Konrad Apartments, Rubi Reisid, Raido Paurson, Kristel Trell, Hendrik Osula

Õhtu edenedes vali mõni meelepärane (kultuuri)üritus ja neid leiab Tartust iga ilmaga. Üks omapärasemaid suvesisustajaid on kindlasti festival "Klaaspärlimäng", mis ei väsi üllatamast: seekord klassikapungiga Andres Mustoneni käe all!

Tugitooli- ja tegevsportlaste huvi köidab kindlasti Eesti spordi- ja olümpiamuuseum, kus on muu hulgas vaatamiseks Pyeongchangi taliolümpia näitus. Vaatamiseks jagub põnevaid esemeid alates olümpiatõrvikust ja lõpetades meie parima tulemuse, 4. koha teeninud Saskia Alusalu varustusega. Eelmisel nädalal jõudis muuseumisse ka Pierre Vaultier’ lumelauakrossi kuldmedal. Teada saad ka, millise sportlasega on sul võrdväärne reaktsiooni kiirus.

Ülikooli pealinnana on Tartu ka tänavakunsti pealinn. Von Lõnguse kodukohas saad nii omal käel kui ka giidi juhtimisel ringi vaadata. Tänavakunstifestivali "Stencibility" kodulehelt  leiad kaardi, kuhu on kantud nii suuremad kui ka väiksemad teosed. Giidi juhtimisel saad ringi jalutada Karlovas. 

Kus ööbida?

Tartu linnasüdames ootab apartementhotell Konrad. Minimalistliku moega modernne hoone on saanud hulgaliselt kiidusõnu arhitektuurispetsidelt üle ilma ja võlub suurlinliku olemuse ning kesklinna ainsa katuseterrassiga. Miks mitte nautida seal soojal suveõhtul imelist päikeseloojangut.

Kus süüa?

Ainuüksi Aparaaditehases on keha kinnitamiseks mitu võimalust. Aga Trikster Tihane, va kaval toidulind, pakub muu hea-parema kõrval ka pirni kikerhernevahuga ja muud maitsvat veganikraami.

Trikster Tihane Fotod: Mänguasjamuuseum, Konrad Apartments, Rubi Reisid, Raido Paurson, Kristel Trell, Hendrik Osula

MyItaly kohvik-poest leiad meeli segavat magusat: maitsvad gelato’d, imelised cannoli’d. Lisaks ääreni täidetud kapid Lõuna-Itaalia väiketootjate toiduainetega: pestod, pastad, veinid ja muidugi oliivõlid. Lahked omanikud pühendavad huvilisi õpitubades ka Itaalia toidutegemise saladustesse.

Mmm... Fotod: Mänguasjamuuseum, Konrad Apartments, Rubi Reisid, Raido Paurson, Kristel Trell, Hendrik Osula

Kui soovid aga südalinnas à la carte õhtustada, vali Chez André: peakokk Andrus Vaht on oivaliselt kokku sobitanud ajatu klassika ja nouvelle cuisine’i. Pealegi sõbralik teenindus ja peakokk ise muhedal moel külalisi tervitamas!

TEINE PÄEV

Kuhu minna?

Tartu kõige vahvam muuseum on mänguasjamuuseum: see pole mitte ainult väljast vaadates üks hiiglama nunnu maja, vaid ka tore koht, kus ei hakka igav suurtel ega väikestel. Eesti juubeliaasta puhul avatud näitusele "Mängime sajaga!" on mänguasjamuuseum välja pannud veidi üle saja mängukanni, millega Eesti tüdrukud ja poisid viimase saja aasta jooksul mänginud on. 

Mänguasjamuuseum Fotod: Mänguasjamuuseum, Konrad Apartments, Rubi Reisid, Raido Paurson, Kristel Trell, Hendrik Osula

Kesklinna kandis jalutajat köidab kindlasti põnev ja liigirohke Tartu Ülikooli botaanikaaed, kus kõrgub Baltimaade kõrgeim kasvuhoone.

Kui aega üle jääb, miks mitte teha Setoline'i laevaga pooleteisetunnine väike ringreis Emajõel. Kes aga väljavalitult kindlat "jah"-sõna loodab, võib panustada Rubi Reiside romantilisele lõbusõidule luksusliku kaatriga.

Muidugi ei saa külastamata jätta Tartu turgu! Suvel saab avaturust pesueht taluturg, kust leiad lõhnavat ja värviküllast aiakraami koduaia maasikatest kasevihtadeni. Haara kaasa ka nosimist turuhallist ja pea maha mõnus piknik näiteks gigantsel ERMi välialal või Raadi iidses mõisapargis.

Kus süüa?

Kui sa kindlasti söögikohta igatsed, astu sisse Tartu oma väikesesse Itaaliasse: restorani La Dolce Vita.

Tartu keskel on kõige südamlikumaks kohvikuks Krempel, kus lisaks maitsvale kõhutäiele saad mõnusas seltskonnas ja hea kohvi seltsis pikalt aega veeta.

SUVISED FESTIVALID JA ÜRITUSED

29. juuni – Tartu linna päev

7.–8. juuli – Tartu Hansapäevad

12-17. juuli festival Klaaspärlimäng

19. juuli – A-HA – Electric Summer Tartu laululaval

21. juuli – Rock in Tartu

27.–28. juuli – festival „Punk ja rock” Raadi mõisapargis

3.–5. august – Tartu toidu- ja veinifestival

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee