Erik Orgu (Teet Malsroos)
Jaga:     
Toit

Erik Orgu: kohupiima ja hapukoore sõpradel on kehakaalu lihtne hoida (13)

Toitumisnõustaja Erik Orgu sõnul on rammusate piimatoodete fännidel kerge süüa märkamatult oma lemmiktooteid liiga palju, kuid kui arvestada kolme lihtsat nõuannet, saab siiski jääda tavapäraste koguste juurde ning samas tarbida 50% vähem kaloreid.

„Võileib on toit, mida armastab pea iga eestlane. On levinud arvamus, et võileib teeb paksuks, kuna seal on liiga palju süsivesikuid. Tegelikult pole seal üldse palju süsivesikuid, vaid hoopis kaloreid,“ selgitas Erik Orgu.

„Vaatame lähemalt: ühes leivaviilus on umbes 15 grammi süsivesikuid ja 70 kalorit, mis pole tegelikult suured numbrid. Kui nüüd vaadata võid, siis keskmiselt määritakse seda leivale mitu korda päevas, iga kord 10 grammi ja vahest rohkemgi. 10 grammi aga sisaldab juba üle 70 kalori. Seega on soovitatav või vahetada toorjuustu vastu, milles on 50% vähem kaloreid ja minu arvates palju mõnusam maitse.“

Teise näite toob Erik Orgu kohupiima kohta: „Kohupiim on teine suur rahva lemmik, noorte jaoks on see magustoit, sportlaste jaoks valguallikas ja tavainimesele meeldib seda igas formaadis süüa. Isegi kui süüa maitsestamata 5% kohupiima, mis iseenesest on juba igati tervislik toiduaine, võib ka maitsestamata kohupiima liigselt tarbides oma kaloraaži lõhki ajada. Lahendus on lihtne: asenda 5% kohupiim Skyriga ning jää oma tavapärase koguse juurde, kaloreid saad aga Skyrist jällegi 50% vähem.“

„Viimaks, hapukoor – tegemist on toiduainega, mida saab väga mitmekülgselt kasutada, nt munaga, supis, prae kõrvale, võileivale ja isegi magustoidus. Ise sõin kunagi pea iga toiduga 20% hapukoort, sest hakkasin seda kasutama veel rammusama toiduaine, majoneesi asemel. Kui sina ka väga palju hapukoort sööd ja sind kimbutavad ülekilod, siis ära süüdista ega jäta ära hapukoort, vaid vaheta see 10% hapukoore vastu välja, saades automaatselt 50% vähem hapukoore kaloreid,“ soovitab Erik Orgu.

„Ma ei soovita rasva vältima hakata, aga nutikate asenduste abil saab märkamatult ja kergesti oma kaloraaži vähendada, et ei tekiks liigset kehakaalu. Ära unusta, et kõigest 100 lisakalorit päevas teeb aastas kokku 6 lisakilo!“

6 kommentaari

V
Vot tak  /   11:39, 10. juuli 2018
Hapukoor ja kohupiim ning ka piim on hammastele head.
E
eheh  /   21:51, 10. juuli 2018
Noo tegelikult ju pole. Nii kummaline kui see pole, piimatooted viivad kaltsiumi kehast välja ja seetõttu on hammastele kahjulikud.
V
Viivad  /   01:16, 11. juuli 2018
Pastöriseeritud, sest katsium vajab imendumiseks neid aineid, mida kuumutamine tapab. Tarbige toorpiima ja kohupiima võimalusel. Orgu on toitumises nõrk, probleem pole reeglina calorid vaid halvasti töötav ainevahetus.
P
Paluks viidet!  /   09:44, 11. juuli 2018
Ma päris guugeldasin - kirjutisi on igasuguseid. Ühes kohas siiski seisis: " Neis maades, kus piimajoomine on au sees (Rootsi, Soome), on luuhõrenemine samuti kõrge sagedusega." Siin peaks seda ka arvesse võtma, et Soomes näiteks (elan siin paarkümmend aastat) vähesed joovad "punast piima", st täispiima. Neid on ju aastaid ajupestud, et peab väherasvast sööma, võile eelistada margariini ja muu selline totrus. Viimasel ajal on inimeste mõtlemises küll muutus toimunud, aga ametnike toidusoovitused jätkuvad ikka samas vaimus.
E
Eesti teadlane:  /   09:49, 11. juuli 2018
"2. Piimas on küll palju kaltsiumit, kuid samal ajal sisaldab see selliseid valke, mis viib kaltsiumi kehast välja
'
Tegelikult: Loomsed valgud ei saa kaltsiumi kehast välja viia, sest need lagundatakse seedekulglas aminohapeteks, lipiidideks ja peptiidideks. Aminohapped aga osalevad hoopis seedimisel kaltsiumi paremas imendumises." https://tervis.postimees.ee/4206877/10-muuti-eesti-teadlane-kummutab-vaararusaamu-piimast
-
K
kilokalor  /   13:45, 10. juuli 2018
Mitte 70 kalorit, vaid kilokalorit ikka, 1000-kordne vahe on sees. Kcal on see ühik, mida silmas peetakse.
T
tohmu  /   22:07, 10. juuli 2018
Kalor (cal) on nii väike ühik, et toitumises ei saa sellega väljendada midagi, seega puudub igasugune vajadus seda kilo sinna ette toppida. Iga täiemõistuseline inimene saab ikka aru millest räägitakse.
K
kessi Orgu on  /   16:20, 10. juuli 2018
Mingi järjekordne kutsekooli haridusega kokapoiss. Aga kui sellised oskavad rikastel raha ära võtta, siis ka rikastel on omad mured
K
kõhe  /   20:04, 10. juuli 2018
hakkab, kui selline end nõustajaks peab. "Leivas pole süsivesikud, vaid kalorid." Sööma peaks seda, mis temale isiklikult maitseb (n toorjuust). Mis 10% hapukoore jutt see on? Kas sedaliru üldse enam tehaksegi? Pigem süüa ikka norm. hapukoort, aga näit 2 lusikatäit, mitte 200 g. Lisaks ei oska see mees eesti keeles kirjutada: peab olema "hapukoore- ja kohupiimasõbrad". Muidu selgub, et hapukoorel ja kohupiimal on sõbrad. Vrd: kala- ja lihatooted, mitte kala ja liha tooted.
N
Naljakas mees see Orgu  /   08:23, 11. juuli 2018
Meenub Orgu üks kirjutis, kus loetles, mis kasulikke mineraale mingi toit sisaldab: "kaltsium, potassum, magneesium, ...".
Siis jäi küll mulje, et tõlgib neid jutte, aga kas ise ka aru saab, mida kirjutab.
Sama ilmselt võiLEIVAGA, mis ei sisalda süsivesikuid.
J
jah  /   21:53, 10. juuli 2018
Kehakaal võib ju ok olla, aga kas liigesed ka ok, on. kui liigesed valutama hakkavad , siis pole kaugelt vaja põhjust otsida. Piimetoodete propaganda on selles osas kuritegelik. Tuleks rääkida piimatoodete mõõdukast kasutamisest. Kui ikka ülepiiri, tekib luude hõrenemine ja liikesepõletik
Q
Q  /   22:28, 10. juuli 2018
kusagilt internetist oled jälle lugenud jah?...:)
P
Piim, kohupiim ja hapukoor  /   09:56, 11. juuli 2018
Hapukoor on kaloripomm ja mõistlik pole seda midagi nii tarbida vaja. Piim, pigem valge vesi ja poes ostev piim pole sugugi täis valke ja kaltsiumi. Kohupiim on viimasel ajal nii kuiv ja ei ole enam see mis oli kunagi. Ei kipu poest ostma ei piima, kohupiima ja hapukoort. Hea, et ma pole lapses saati piima joonud ja ei hakka ka nüüd seda valget vett sisse lõrpima.