Kultuur

Simmanist folgini – kas suveüritused kulutavad rahakotti augu? 

Angelika Tagel, Luminor Pensions Estonia juhatuse esimees, 12. juuli 2018, 16:29
Pane säästuraha kõrvale kohe kuu alguses, et ei tekiks kiusatust seda muule kulutada. Foto: Daisy Lappard
Suveaeg kostitab väliüritustega suvelavastustest kontsertide ja festivalideni. Piletitele ja söögile-joogile võib kuluda ootamatult palju, kui lasta emotsioonidel võimust võtta. Kuidas planeerida kulusid nii, et suve lõpus rahakotis tühjus ei haigutaks?

Suvel toimub iga nädal Eestimaa eri paigus mõni suurem või väiksem üritus. Mitmed uuringud näitavad, et suvel tekib ahvatlusi palju ja inimesed muutuvad aktiivsemaks. Samas on ka kergem libastuda ja rohkem kulutada. Nii võibki kuu lõpuks raha otsa lõppeda ja meel muutub selle tõttu morniks. Teadlikult rahaasju planeerides saad seda vältida. Siin sulle mõned finantsnipid.

Alusta planeerimisest

Kõik algab eelarvestamisest ja planeerimisest. Järgi seda nippi aasta läbi, kuid eriti hoolikalt pööra sellele tähelepanu suvisel ajal. Vaata üle ja analüüsi, palju kulub raha arvete maksmiseks, toidule ja tarbeesemetele ning millise osa saab panna meelelahutusele ja vaba aja veetmisele. Samuti mõtle läbi, kui palju saaksid säästa tulevikuks ja pane see summa kõrvale. Kasutamiseks jäävat raha peab kontol olema piisava suurusega, et ei tekiks vajadust äsjakogutud säästusid samal kuul ära kasutada. Alati maksa esmalt endale ja siis teistele: pane säästuraha kõrvale kohe kuu alguses, et ei tekiks kiusatust seda muule kulutada.

Raha võid hoida näiteks eraldiseisval panga reservkontol, mida sa muudeks igapäevasteks makseteks ei kasuta. Pangakontol raha hoidmisest veelgi mõistlikum on raha kasvatamine. Selleks võid raha suunata tähtajalisele hoiusele või näiteks koguda vabatahtlikku III pensionisambasse. Nii lood turvatunde, et sul on alati raha tulevikus kasvõi üritustel või reisidel käimiseks. Samas jääb võimalus säästud vajadusel varem välja võtta. 

Tee ürituste soovinimekiri

Järgmiseks koosta nimekiri, milliseid suvesündmusi külastada soovid. Ilmselt tuleb nimistu küllaltki pikk ja pead langetama valikuid, sest kõigile üritustele sa kindlasti ei jõua või pole see rahaliselt võimalik. Nimekirja abil saad suveplaanidest parema ülevaate ning ka rahaline võit on märkimisväärne. Valitud ürituste piletid osta võimalikult varakult, sest tihti on eelmüügist soetatud piletid tunduvalt odavamad. Ole väljaminekuid planeerides aus! Kohapeal kulub raha ka söögi, joogi ja muu kõrvalise peale. 

Koosta iga ürituse kohta eraldi eelarve

Kui kuu eelarvest on kindel summa vaba aja veetmisele välja arvestatud, tasub iga ürituse kulutusi eraldi vaadata. Vastasel juhul võib kogu summa ühele üritusele ära kuluda ja rohkem üritusi ette võtta ei saagi. Pane kirja kõik võimalikud kulud, mis kontserdi või festivaliga kaasneda võivad. Nimekiri võib osutuda tunduvalt pikemaks, kui alguses tundub: piletid, transport, vajadusel ööbimine, kohapeal kuluv raha toidule-joogile, artisti muusikaloomingu või fännikaupade ostmine. Perega minnes arvesta mitmekordse kuluga. Näiteks Tallinnast Haapsallu või Lõuna-Eestisse minnes võib pereüritus maksma minna mõnisada eurot. Hea võimalus kulusid vähendada on näiteks transpordi- või majutuskulusid jagada sõbra või teise leibkonnaga. Seega uuri eelnevalt tutvusringkonnas, kas keegi plaanib veel sama sündmust külastada. 

Ära tee impulssoste

Ära kuluta üritustel liialt raha. Festivali alal ringi jalutades võib silma hakata palju ahvatlevat. Laste või lastelastega üritustel viibides võid rahaga ümberkäimise ka neile mänguliseks ja lõbusaks teha. Anna neile kasutada vaid fikseeritud summa ja lase ise otsustada, mida nad soovivad selle eest osta. Järgi ise sama reeglit.

Paljud võtavad üritusele minnes kaasa ainult sularaha. See on kasulik, sest siis piirad selle rahakogusega oma kulutusi. Ent kas võtta miinimumsumma või natuke varu ka? On järgmisel hommikul varu veel alles? Pangakaart on massiüritustel valitsevate ohtude valguses turvalisem. Pangakaarti saad kasutada vaid sina ja võõrastele on see vaid tükk plasti. Ka kontoseisu võid alati netipangast kontrollida. Alternatiivina võta kasutusele eraldi pangakaart, kus on peal ainult limiteeritud summa. Uudse lahendusena on festivalid hakanud kasutama kiipkaardilahendust, kuhu saab varem raha peale laadida ja kaarti ürituse ajal maksevahendina kasutada. Huvi korral leiad ka nutitelefoni rakendusi, kuhu saad kulud sisestada ja mis aitavad sul rahaseisul silma peal hoida.

Proovi sel suvel! 

¤ Tee suveüritusteks kindel eelarve ja ajakava. Püsi eelarves!

¤ Jaga kulutusi kaaslastega – mitme peale võib ööbimis- ja transpordikulu olla märkimisväärselt odavam. Võid avastamiseks võtta ka paigad, kuhu saab vaid rongiga või mis jäävad kõigest rattaretke kaugusele.

¤ Tihti on parimad asjad elus need, mille eest raha maksma ei pea. Paljudes Eesti linnades toimub suve jooksul tasuta üritusi. Võta ette käik Tallinna lillefestivalile või Tartu armastusfilmide festivalile. Ka www.puhkaeestis.ee veebilehelt leiad palju soovitusi tegevusteks, mis piletit ei küsi.