Kultuur

STAARID PALJASTAVAD: kuidas on kõige mõnusam jalgpalli vaadata? (5)

Helle Rudi, 11. juuli 2018, 18:18
Luuetaja Margus Konnula ehk ContraFoto: Anni Õnneleid
Seekordne jalgpalli MM on üllatusi täis olnud. Juba alguses langes välja tiitlikaitsja Saksamaa ja teisedki favoriidid pidid kohvrid oodatust oluliselt varem kokku pakkima. Inglismaa murdis penaltisarjaneeduse ja selgus, et Rootsi koondis on tugevam läbi aegade kuulsaima jalgpalluri Zlatan Ibrahimovićita. Kirgi täis mängud on teleka kütkes hoidnud suurt hulka inimesi, kuid leidub neidki, kes jalkahullusega alles lõpus liituvad. Kuidas on kõige mõnusam lemmikutele või maailma ühele kõige populaarsemale alale kaasa elada? Naisteleht uuris järele.

Mika Keränen, kirjanikFoto: Aldo Luud

Mika Keränen, kirjanik

Kodus võib jalgpalli igat pidi vaadata, aga kõige parem on seda teha üksi, nina ekraanist 1,5 meetri kaugusel. Kui peaks koos vaatama, siis kinoekraanilt. Viimati vaatasin koos oma tütre ning Contra ja tema pojaga Meistrite liiga finaali, kus vastamisi olid Liverpool ja Madridi Real. Väga tore oli. Aga muidugi on kõige õigem viis jalgpalli vaadata ikka platsi äärest.

VALLO KIRS Foto: TEET MALSROOS

Vallo Kirs, näitleja ja lavastaja

Võimalusi vaatamiseks on palju, aga kõige mõnusam on seda teha värskes looduses – kuskil taamal käib grill, külmkapp on ka läheduses, puhub mõnus tuuleiil ning linnud laulavad pealtvaatajatega üheskoos. Sellise stsenaariumi kõige olulisem tegur on sõbrad. Elukogemus näitab, et optimaalne sõprade arv jääb kolme juurde.

Tarmo KruusimäeFoto: Tiit Blaat

Tarmo Kruusimäe, poliitik ja vutifänn

Suur telekas tuleb õue ja soovitatavalt varju alla vedada. Joogipoolisest peaks olema õlut (nii alkoholiga kui ka selle vaba) ja kalja. Näksimiseks krõpsu ja jäätist. Pealtvaatajate puhul kehtib aga reegel – mida rohkem, seda uhkem. Nii tekib tunne, nagu vaataks väljaku äärest tribüünilt, ainult et istumise asemel saab mõnusalt lösutada. Mõnus on suuri ühisvaatamisi koduses miljöös korraldada, sest siis saavad kõik ennast mugavalt tunda. Igal sõpruskonnal on sellisteks puhkudeks oma kirjutamata reeglid ja need tekivad aja jooksul. Viisakas oleks aga naabreid enne hoiatada, sest ükski tõsine vutifänn ei suuda vaikseks jääda, kui midagi väga dramaatilist või rõõmsat platsil juhtub.

Ene Ergma Tartus Eesti Spordimuuseumis jalgpallinäituselFoto: Aldo Luud

Raske öelda, kuidas on kõige mõnusam jalgpalli vaadata, sest igaühele leidub oma. Ent üks kõige olulisem komponent on sõbrad, sest minu jaoks on jalgpall rohkem kollektiivne sport kui näiteks tennis. Kui seltskonda satub mõni väiksema kogemustepagasiga inimene, siis tuleks esmalt lasta tal lihtsalt mängu jälgida. Ei ole mõtet reeglitega kurnata. Kui inimene on natukene juba mängu vaadanud ja see kõnetab teda, siis tekivad tal ise küsimused. Nii olen oma sõpru ka õpetanud tennist jälgima. Jälgides saab ka aru, mis on mänguilu. Muidu tundubki, et 90 minutit võiks vahele jätta ja otse penaltite peale minna. Üldiselt on praegu natuke keeruline, sest Wimbledon hakkas ka ja mõlemal tahaks rahulikult silma peal hoida. Kusjuures tennist meeldib mulle üksi vaadata.

Luuetaja Margus Konnula ehk ContraFoto: Anni Õnneleid

Contra, luuletaja

Kõige mõnusam on, kui saab vaheldusrikkalt vaadata – kord vaatad üksi ja kord vaatad seltskonnaga. Toredam on ka jälgida, kui kogu seltskond on ühe meeskonna poolt, nagu Eesti-Belgia või Santos-Tammeka. Kui ekraanilt vaadata, siis eeltingimus on see, et pilt ei katkeks. Lisaks võiks olla ekraan võimalikult suur, sest jalgpall ise on õige väike. Kuid ka väikese ekraaniga saab hakkama, sest emotsioon on emotsioon. Kui on õige äge mäng, siis mina diivani peal püsida ei suuda, vaid jooksen ümber selle.

Kristel AaslaidFoto: Madis Veltman

Kristel Aaslaid, laulja ja näitleja

Kuna mina olen selline pühapäeva jalkahuviline, kes väga tihti mänge ei jälgi, siis võtmesõnaks on sõbrad. See on ka minu soovitus neile, kel muidu on jalkaga jahedad suhted. Nimelt tuleb vaadata koos sõpradega, kes on tulihingelised fännid. Nii lähed ise ka mänguga kaasa. Söögipoolise osas tasuks mõelda suunal – mida väiksem, seda parem. Näiteks kanatiivad töötavad alati!

Tarvo KrallFoto: Robin Roots

Tarvo Krall, näitleja

Urmas VainoFoto: Daisy Lappard

Urmas Vaino, saatejuht

Jalgpalli vaatamiseks on kolm võimalust: üksi kodus, oma seltskonnaga või avalikus paigas väga suure seltskonnaga. Kõige halvem variant on mängu vaadata mõne sellise sugulase või tuttava sünnipäeval, keda sport ja jalgpall üldse ei huvita, aga kes justkui lahkelt pakuvad: «Vaata-vaata.» Ja siis uurivad pidevalt, kes mängib, kaua see jama kestab ja mis selle mõte üldse on. Pigem ei tasu sellisele sünnipäevale mängu ajal üldse minna. Võib ennast pigem maas rullida nagu Neymar ja öelda, et okas läks nii valusasti päkka, et üldse ei saa liigutada, ja realiseerida siis vaatamisversioon nr 1. Ja minna sünnipäevale peale mängu. 

Samal teemal

14. oktoober 2018, 13:19
Milan või ManU? Supervormis Zlatani vastu tunneb huvi mitu tippklubi
12. juuli 2018, 00:04
STATISTIKAPOMM! Horvaatia esmakordselt MM-finaalis
11. juuli 2018, 20:22
Selgus huvitav asjaolu Inglismaa peatreeneri mängueelse ebausu kohta
11. juuli 2018, 19:25
Svet: kui inimesed nii palju ei lagastaks, näeks Vabaduse väljakul rohkem MM-i mänge

5 KOMMENTAARI

n
Nukits 12. juuli 2018, 16:38
Palun lõpetage tegusõna "paljastamine" ebasobiv kasutamine. "Kuumad" "staarid" "paljastavad" asju, millest lugejad pole huvitatud.
n
no 12. juuli 2018, 11:04
mis sest ikka vahti kui kari ulle ajab üht kasutut õhku täis pumbatud nahka mööda platsi karjakesi taga, puhas ajaraisk...
Loe kõiki (5)

TOIMETAJA

+372 5295 983
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee