Kultuur

48 tundi suvises Cēsises – tornid ja romantika 

Silja Paavle, 14. juuli 2018, 10:58
Foto: Silja Paavle
ESIMENE PÄEV

Kuhu minna?

* Esmalt võta suund linnasüdame poole. Seda otsides tasub maamärgina silmas pidada kõrget halli kirikutorni – Püha Jaani kirikut. Enne vanalinna sisenemist kõrgub platsil Võnnu lahingu mälestusmärk, millel ka eestikeelne kiri. 23. juunil 1919 purustasid eestlased ja lätlased Võnnu lahingus Landeswehri väed – just selle lahingu mälestuseks tähistatakse Eestis igal aastal võidupüha.

Püha Jaani kirikFoto: Silja Paavle

* Edasi jaluta läbi vanalinna keskaegse ordulossi suunas. Saad nautida Võnnu uues lossis asuva ajaloo- ja kunstimuuseumi püsiväljapanekut ning kunstinäituseid, rühkida uue lossi torni vaadet imetlema või ette võtta romantilise seikluse ning ronida laternatule valgel vana osa katuse alla. Või käi mõlema torni tipus vaadet nautimas. Et toonasest ajastust veel paremini osa saada, võid ronida ka tornikeldrisse, kus keskajal asus vangla.

* Ordulossi hoovis asuvas köögiaias räägib aednik sealsetest taimedest ja nende kasutusviisidest keskajal.

* Ümbruskaudsetes parkides saad end keskaegsetes tegevustes proovile panna. Võid lossipargis paadiga sõita ja hea õnne korral kontsertidest osa saada.

* Ordulossi ja kiriku ümber asuvatel munakivitänavatel jalutades näed palju põnevaid väikeseid maju. Uudista laias valikus kohalikke käsitööesemeid.

OrdulossFoto: Silja Paavle

Kus ööbida?

Hotellide kõrval on Cēsis täis armsaid väikseid apartemente, kus leiavad peavarju ka suuremad seltskonnad või kõhnema rahakotiga inimesed.

Kindla peale minek on Võnnu lahingu mälestusmärgi kõrval asuv hotell Cēsis.

Romantikutele, kes ei pelga endale ise hommikuputru keeta, sobib Jaani kiriku kõrval asuv 200 aasta vanusesse majja loodud apartement Cēsu Namiņš.

CesunaminsFoto: Silja Paavle

Kus süüa?

Cēsise toidukohtades võtab söögi tellimine kõvasti aega ja enamasti saab maksta vaid sularahas. Väikseid kohvikuid jagub üle kogu linna.

Hotellis Cēsis asuv à la carte menüüga restoran passib rohkem privaatsust hindavatele inimestele. Samas on ka kohvik soodsama pitsamenüüga, mida armastavad rohkem nooremad.

Cafe 2LocalsFoto: Silja Paavle

Jaani kiriku ees platsil otse purskkaevude kõrval asuv kohvik Cafe 2Locals pakub lihtsamaid ja keerukamaid roogi väikese kohaliku nüansiga. Suvel proovi grillmenüüd. Kehva ilmaga saad linnasüdames paikneva terrassi asemel istuda klaaspaviljonis.

TEINE PÄEV

Kuhu minna?

* Linnast mõne kilomeetri kaugusel asuv kaamelipark pakub mõnusat meelelahutust kogu perele. Ära unusta koos piletiga osta ka toitu, millega alpakaid ja muid eksootilisi loomi käest toita.

kaameliparkFoto: Silja Paavle

* Linnasüdames asuvas Püha Jaani kirikus saad ronida torni. Kindlasti heida pilk peale Johann Köleri loodud altarimaalile "Halastus". Kirikus asuvad ka Liivimaa ordu meistrite hauakivid. Kui veab, kuuled orelimängu.

* Jaani kiriku ees asuv purskkaev pakub päeval jahutust ja lusti kõigile, õhtul lisandub veejugadele värvidemäng.

* Maipark koos skulptuuride, mänguväljaku ja purskkaevuga tiigis elava haruldaste musta luikede paariga väärivad kindlasti vaatamist.

Must luikFoto: Silja Paavle

Kus süüa?

Vanalinnas asuv Mākslas telpa Mala on ühtaegu nii kohvik, kunstigalerii kui ka suveniiripood. Saad suvepäeval keha kinnitada boheemlaslikus ja väga sõbralikus õhkkonnas. Kui veab, saad osa mõnest vingest kontserdist.

Hooajalist toidukraami vaata Cēsise turult, hinnad on väga taskukohased.

SIDEBAR

Suvised festivalid ja üritused

13. juulist 12. augustini Cēsise kunstifestival