2
fotot
KAALULT KERGE LUGEMISRÕÕM: E-raamat on ideaalne reisikaaslane, kui ees ootab pikem rongisõit ja soovid kasulikult aega veeta. (Daisy Lappard)
Jaga:     
Silmaring

Mobiilne suvelugemine: võta appi e-luger ja e-raamat!

Viimaks ometi on puhkus ja saab nõrkemiseni lugeda. Kas pakid ahne lugemisnälja korral kaasa hunniku klassikalisi teoseid või laenutad hoopis e-raamatu? Tutvustame moodsamaid võimalusi.

Eestikeelset e-kirjandust saad laenutada Tallinna keskraamatukogu e-raamatukogust ELLU või Elisa raamatuteenusest.

E-raamatukogu ELLU

ELLU kasutamiseks pead olema Tallinna keskraamatukogu lugeja ja raamatukogu ees võlgnevusi olla ei tohi. Keskraamatukogu lugejaks saavad registreeruda kõik – seda nii raamatukogus kui ka veebis.

E-raamatukogusse sisenemiseks vajad kasutajatunnust ja salasõna. Saad need registreerumisel. Soovi korral võid sisselogimiseks kasutada ID-kaarti või mobiil-IDd. Kasutajatunnus on isikukood. Kui parool meelest läheb, saad selle uuesti paika panna e-postkasti saabuvate juhiste järgi.

Laenutamine on lihtne. Vali ELLU keskkonnast sobiv raamat ja laenuta see. Teos avaneb uuel vahelehel ja saad kohe lugema hakata. Sul on võimalik valida nii kirja suurust kui ka lehekülje taustavärvi. Igal raamatul on üks järjehoidja, millega pooleliolev koht ära märkida. Kui tähtaeg täis saab, tagastatakse raamat automaatselt. Kiire lugeja saab raamatu tagastada ka enne tähtaega. Selline käitumine on teiste lugejate suhtes viisakas, sest ka e-raamatukogus pole teoste arv piiramatu. Ja kui endal enam huvi pole, saad järgmisele huvilisele võimaluse anda. Samas ei tasu e-raamatut ilmaasjata tagastada, sest ka järjekorra puudumisel ei saa teavikut samal päeval enam uuesti laenutada. E-raamatukogu kasutamiseks vajad internetti, sest raamatufaili ei saa korraga püsivalt alla laadida. Iga peatükk, mille avad, laaditakse sulle jooksvalt.

PLUSSID

+ 2243 e-raamatut

+ Korraga saab laenutada 5 raamatut 21 päevaks.

+ Enne laenutamist saab raamatuga tutvuda.

+ Lugeda saab nii arvutist kui ka nutiseadmest.

+ Teenus on tasuta.

+ Lisaks on võõrkeelse kirjanduse jaoks OverDrive ja võõrkeelse ajakirjanduse jaoks RBdigital.

MIINUSED

- Lugemiseks on vaja internetti.

- Ainult üks järjehoidja.

- Kui õigel ajal ei reageeri, ei pruugi sa vajalikku e-raamatut saada.

Elisa raamaturakendus

Siit saad kindla kuutasu eest lugeda nii, et maa must. Valikus on ligi 2500 raamatut ja hunnik ajakirju. Esialgu ei pea teenuse eest midagi maksma. Piisab üksnes rakenduse alla tõmbamisest ja esimesed 14 päeva on tutvumiseks tasuta. Teenuse kasutamiseks ei pea olema Elisa klient. Elisa kliendile lisandub teenustasu automaatselt arvele ja teised saavad arve iga kuu alguses oma postkasti. Kuigi allalaaditud raamatuid saab lugeda ka internetita, siis kord 30 päeva tagant peab seadmele olema pääs internetti. Nii kontrollib äpp, kas teenus on endiselt aktiivne. Vastasel juhul kustuvad ka allalaaditud raamatud automaatselt.

PLUSSID

+ Raamatu saab alla laadida.

+ Ei ole järjekorda.

+ Suur valik uudiskirjandust.

+ Lõpetada saab iga hetk.

+ Võimalik lugeda kahest seadmest korraga.

+ Programm loeb raamatut ette, kui silmad ära väsivad.

MIINUSED

- Tasuline, ühe kuu hind on 8.99.

- Enne prooviaja täitumist peab ise teenuse lõpetama, muidu esitatakse arve.

- Töötab ainult seadmetes, kus on kas Google Play või App Store – see välistab aga enamiku e-lugeritest.

Laenuta hoopis e-luger

Üle Eesti on raamatukogudest võimalik laenutada e-lugereid. E-luger on silmasõbralikum kui tahvelarvuti või mõni muu nutiekraan. Tavaliselt on e-lugerites valik klassikalist kirjandust. Peamiselt on see aga mõeldud selleks, et sinna saaks iga lugeja vastavalt oma eelistustele lugemisvara laadida. Selle eest tuleb ise maksta. Digi- ja paberraamatu hinnad on erinevad, ent e-raamat on tavaliselt odavam. Lisaks ei pea selle ostmiseks diivanilt tõusma. Ainus eeldus on interneti olemasolu.

Sellele loota ei maksa, et raamatukogust e-lugerit laenutades saad kaasa ka eelmise lugeja lugemisvara. Kõik e-lugerid puhastatakse enne uut laenutust.

E-LUGERI PLUSSID

E-raamatute lugemiseks on mitu võimalust: luger, tahvel-, süle- või lauaarvuti.

Kõige mugavam on e-raamatuid lugeda lugeriga:

¤ Silmasõbralik e-tint-ekraan. Pikaajalisel lugemisel ei väsi silmad ära.

¤ Kui valid taustvalgusega e-lugeri, saad lugeda ka pimedas ja nii, et voodinaabrit ei häiri. Lisavalgust vaja ei ole.

¤ Vähene energiakulu. Ühe laadimisega võib lugemismõnu olla kuni paar kuud, erinevalt tahvelarvutitest, mida peab vähemalt üle päeva laadima.

¤ Vastupidavus.

¤ Kui varasemad e-lugerite mudelid olid monokroomsete ekraanidega, siis viimastel aastatel on suuremad tootjad toonud turule ka värvilise ekraaniga e-lugereid.

¤ Mõned e-lugerid on veekindlad. See lubab lugemismõnu nautida ka mererannas.

Allikas: Erki Oras / Digitark

Loe ka neid lugusid