Uudised

PLAAN MINNA REISILE? Pane kokku puhkajale hädavajalik apteegikott! 

Naisteleht.ee, 7. august 2018, 11:44
 PantherMedia/Scanpix
Puhkused pole veel läbi! Vahet pole, kas sõidad nädalavahetuseks Peipsi veerde või rannapuhkusele Lõuna-Euroopasse - on oluline võtta kaasa vajalikud ravimid. 

Magistrali Euroapteegi juhataja Toomas Talving annab soovitusi, mida kindlasti reisile või väljasõidule kaasa võtta, et ennetada ja leevendada võimalikke terviseprobleeme. 

Valu ja palaviku leevendaja

Väga vajalik on kaasa võtta valuvaigistid ning palavikualandajad. Sõltumata reisi eesmärgist või kestvusest võib puhkajat tabada ootamatu peavalu, jalanihestus või haigestumine, mille esmaseks leevenduseks nii valu kui ka palaviku puhul on kõigile teadaolevad ibuprofeen ja paratsetamool.

Pere väiksematele on need ravimid saadaval siirupite või  küünaldena.

Seedimise korrashoidmine

Harjumatu toit või ka ebapiisav kätepesu võivad eriti Eestist väljapoole reisides tekitada kõhuvaevusi - nii lahtisust kui ka kinnisust. Ebameeldivuste ennetamiseks on mõistlik varuda sobivad probiootikumid ning reisikotti pakkida ka söetabletid või –kapslid.

Tõsise kõhulahtisuse korral on soovitatav hoida kindlasti ligiduses loperamiidi toimeainega ravimid. Nii mööduvad haigusnähud või ootamatud seedimisprobleemid leebemalt.

Mõistlik oleks probiootikumide tarvitamist alustada juba mõned päevad enne eksootilistesse maadesse reisimise algust. See tagab soolestikus normaalse mikrofloora ja seedekulglasse sattunud haigusetekitajad ei pääse nii kergesti löögile. 

Haavade hooldus

Aktiivne puhkus võib tähendada  pikki matku, jalutamist või sportimist, mis võib kaasa tuua marrastusi, ville või muid nahakahjustusi. Seega peaks alati kaasas olema naha ja ka haavade desinfitseerimisvahendid, samuti erineva suurusega plaastreid.

Võimalusel võiks osta kaasa jäägeeli, mis on tõhus abivahend kukkumiste, nihestuste ning väiksemate vigastuste leevendamiseks ja paistetuse alandamiseks. 

Tursete vastu

Pikkadel lennu-, bussi- või ka autoreisidel kipuvad paljudel inimestel jalad tursuma. Turseid on alati parem ennetada ning võimalusel tasub end vahepeal liigutada või muuta asendit.

Jalavaevusi nagu tursed, jalgade valulikkus ja halb vereringe vähendavad ja leevendavad ravisukad, -põlvikud ja -sukkpüksid. Tugisukad peavad olema täpselt parajad, surve jalgadele peab olema tuntav, kuid sukad ei tohi pigistada. Sellised tooted soodustavad venoosset vereringet ja ennetavad turset.

Samuti võib kasutada turseid alandavaid geele-kreeme või veeniseinu tugevdavad ravimeid-toidulisandeid.

Kaitse päikese vastu

Põhjamaiste inimeste nahk ei ole harjunud pideva päikesekiirgusega ning vajab seetõttu erilist hoolt, et vältida päikesepõletust ja naha kahjustumist. Seetõttu tuleb kogu reisi ajal väljas viibides kasutada päikesekaitsekreemi -pulka või -spreid, mille faktor oleks vähemalt 20.

Õrnal nahal tuleks kasutada kõrgema, 30-50 päikesefaktoriga kreemi. Lastele oleks mõistlik kaasa varuda veekindlad päikesekreemid, et muretult vees hullata ja nahka piisavalt kaitsta.

Reisikotis võiks olla ka jahutav päikesejärgne geel, mis rahustab nahka ja leevendab põletust. 

Kui endal läheb õigete ravimite või haavahooldusvahendite leidmine keeruliseks, saab paluda apteekril kõik vajalik lähtuvalt reisi sihtpunkti eripäradest ning pereliikmete vanusest kokku komplekteerida.

Lisaks käsimüügivahenditele ei tohiks maha unustada ka arsti poolt kirjutatud ravimeid, mis puhkuse elevuses võivad ununeda. Need ravimid peaksid olema alati ja igal pool kaasas ning ka allergikud peaksid oma ravimid alati käeulatuses hoidma.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee