Naisteleht

Autistliku lapse ema: „Ma ei oota kooliaastat. Me kardame seda.“ 

Kristi Kool, 29. august 2018, 11:06
Kui tahaksid hakata kaheksa-aastase Hansu tugiisikuks, võta ühendust tema ema Kristaga meiliaadressil sunny.kd@neti.ee.Foto: Priit Grepp

Kui paljudes kodudes valitseb kooliaasta alguses elevus, siis Krista läheb 1. septembrile vastu mure ja hingevärinaga – tema autismispektri häirega kaheksa-aastasel pojal on vahetult enne teise klassi minekut puudu üks elutähtis inimene – tugiisik.

 Ajakirjanik Krista Kiin (48) hakkas poja Egert Hansu erilisust märkama siis, kui lapse «kohutava kahese» jonnituurid peaaegu paar aastat hiljem kuidagi ära lõppeda ei tahtnud. «Imestasin, kust ja miks tekivad pojal trots, negativism ja kangekaelsus – poiss viskas end suvalisel hetkel porilompi, autoteele või toidupoe põrandale pikali, röökis, tiris 15kraadise pakasega 20 korda järjest kindaid käest, ning tegi lugematuid muid asju, mis tema vanuse ja arenguga enam kuidagi kokku käia poleks tohtinud,» jutustab Krista. Murelik ema jooksis mööda nõustamiskeskuseid, näitas last nii psühholoogidele kui ka viimases hädas alternatiivsetele ravitsejatele-posijatele ja sai väga vastakat tagasisidet, alustades pseudolohutusest «mõned lapsed vajavadki rohkem ressurssi», lõpetades soovitusega «viige oma vanemate hauale küünlaid, tehke nendega hinges rahu – ja kõik saab korda ka pojaga». Õnneks jõudsid Krista ja Hans lõpuks siiski selliste spetsialistideni, kes autismispektri häire ära tundsid.

Peaaegu nagu teised, aga siiski mitte

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30. detsember 2018, 10:47
SÜDANTSOOJENDAVAD LOOD | Kuidas on läinud selle aasta Naistelehes ilmunud lugude kangelastel
4. oktoober 2018, 20:10
„Vajan tugiisikut, et kodust välja pääseda, kuid mulle korrutatakse, et sellist teenust ei olegi.“
31. august 2018, 07:42
Vald: töövõimetu isa andku ise 30 euro eest oma autistlikule pojale sotsiaalabi
29. august 2018, 11:56
Kristi Kool: vabandused stiilis „meie sotsiaalteenuste süsteem on veel lapsekingades“ hakkavad end ammendama!