Kultuur

Surisevad koduabilised - kas robottolmuimeja on mõistlik ost? 

Silja Paavle, 8. september 2018, 12:21
KUMMALINE IMELOOM: Kass Otto sobitab sinasõprust robottolmuimejaga Vorwerk Kobold VR200.Foto: Aldo Luud
Kui soovid pika tööpäeva järel puhtasse koju naasta, võid koduabilise palkamise asemel kaaluda robottolmuimejat.

"Robottolmuimeja saab programmeerida koristama sellisele ajale, mil see kõige vähem tüli teeb. Samuti saab nutitelefoni kaudu masina tööd jälgida või anda talle käsklusi koristamiseks," räägib Samsungi tootekoolitaja German Baranov.

Robottolmuimeja alustab tööd iga ruumi kaardistamisest.

Tegevust alustades käib robot kindlat trajektoori mööda läbi kogu põranda ja pöörab erilist tähelepanu kohtadele, mis on sensorite arvates liiga mustad. Baranov kinnitab, et robottolmuimeja suudab liikuda ruumist ruumi ja oma trajektoori ka salvestada. Ja kui kodus on kohti, kuhu tolmuimeja ei tohiks pääseda, saab need virtuaalsete majakatega või programmeerides eraldada – sealt hoiab masin eemale.

Tootekoolitaja kinnitusel saavad moodsad robottolmuimejad hakkama kõikide põrandakatetega alates parketist ja kivipõrandast kuni vaipkateteni.

"Robottolmuimeja suudab koristada ka kaltsuvaipu, kui seal pole lipsukesi vms, mis võivad harja külge jääda," sõnab ta.

Üsna lai hinnaklass sõltub masinate võimekusest – hinnad algavad paarisajast eurost, kuid uusimad tipptehnikat täis mudelid võivad maksta isegi üle tuhande euro.

"Mida rohkem on tolmuimejates tehnoloogiat, seda rohkem need maksavad, aga on ka seda võimekamad," märgib Baranov.

Suur pluss on see, et robottolmuimejad kasutavad üldjuhul tühjendatavaid tolmukonteinereid. Seega jääb ära pidev lisakulu ehk tolmukottide ostmine. Kõige tihedamini ehk iga 5–6 kuu tagant võiks vahetada HEPA-filtrit.

Robottolmuimeja plussid

¤ Teeb ise kogu töö ära ja masina omanik ei pea samal ajal koduski olema.

¤ Ei väsi koristades ära. Kui põrandal on mõni koht ikka väga must, suudab robottolmuimeja selle ära tunda ning puhastab kohta korduvalt. Masin ei jäta enne järele, kui põrand on puhas. Määrdunud kohtade tuvastamiseks on robottolmuimejatel spetsiaalsed andurid.

¤ Suudab koristada raskesti ligipääsetavatest kohtadest, kuhu tavalise tolmuimeja vars ei ulatu. Puhtaks saavad ka diivani- ja voodialused ning toanurgad. Mõnel uuel tolmuimejamudelil on sisse ehitatud spetsiaalne hari-kaabits, mis nurgast ja seinaliistu äärest prahi kokku tõmbab ning robotile imemiseks ette söödab.

Robottolmuimeja miinused

¤ Tõhusa töö tõttu saab kogumiskonteiner üsna kiiresti täis ja seda tuleb tihti tühjendada. Kui tavalise tolmuimeja kogumiskotti mahub mitu liitrit tolmu, siis robotite mahutid jäävad alla liitri.

¤ Võib takerduda põrandal vedelevatesse sokkidesse või muudesse esemetesse. Tänapäevatehnoloogia on arenenud nii, et juhtmepuntrad ei ole robottolmuimejale enam takistuseks, kuid omapäi põrandal vedelevaid sokke või esikus laiali olevaid kingi ta veel eest ära tõsta ei suuda.

¤ Trepist alla ei kuku, sest andurid tuvastavad trepi lihtsasti, kuid trepist üles ronida ka ei suuda. Erinevate tasapindade koristamiseks tuleb masinat ühest kohast teise tõsta. Samuti võib robotile üle jõu käia liiga kõrgetest lävepakkudest üle ronimine.

Kasutaja kogemus

"Kui robottolmuimeja peaks katki minema, ostan kindlasti uue."

Janne Orro peab robottolmuimejat asendamatu koduabilisena juba aastaid.

"Kui see peaks tuksi minema, ostan kindlasti uue. Nii mugav on ise samal ajal midagi muud teha, kui robot koristab."

Et Jannel on kodus koerad ja kaltsuvaibad, mis on mõistlik enne roboti töölepanekut maast ära võtta, ta abilist üldjuhul kodust ära minnes askeldama ei jäta. Vahel aga tekib ahvatlus.

Hiljaaegu juhtus ühel päeval Janne Jack Russelli terjeril Milvil toas väike äpardus. Robottolmuimeja jaoks ei tähendanud see miskit ja masin hõõrus päeva jooksul koerajunnid ülima usinusega mööda vaipa laiali.

"Ma ju teadsin, et nii võib juhtuda," muigab Janne nüüd, kuid ei kavatse koduabilisest mingi hinna eest loobuda. Masin aitab kõvasti aega kokku hoida ja teeb puhtaks ka need kapi- ja diivanialused, mida Janne muidu iga kord koristada ei viitsiks.