4
fotot
KOOS TÜTREGA: Agni (vasakul) loodusearmastus on nakatanud ka tema lapsi. Tütar Maarja-Mirjam Rajasaar on ema kõrval üks väheseid eestlasi, kellel eluslooduse päästmise praktiline kogemus olemas. (Daisy Lappard, Jiri Buller / de Volkskrant, project Blue Sea)
Jaga:     
Inimesed

Vabatahtlik eluslooduse päästja Agni Kaldma: "Kui ma iga linnu juures nutaksin, ei saaks midagi tehtud."

"Mille inimene on rikkunud, selle peab ta ka korda tegema," on eluslooduse vabatahtliku päästja Agni Kaldma üks põhimõtetest. Sellel suvel käis eestlanna Hollandis ja aitas Rotterdamis laevaõnnetuse tagajärjel tekkinud naftareostuses määrdunud luiki tagasi loodusesse.

Jaanipäeval sõitis Rotterdamis Derde Petroleumi sadamas tanker vastu kaid ja purunes, nafta voolas merre. Juba järgmisel päeval jõudis Euroopa reostunud eluslooduse päästemeeskonna EUROWA kaudu palve Eestisse: linnud vajavad abi. Siin vabatahtlikke koordineeriv Eestimaa Looduse Fond saatis omakorda teate end üles andnud vabatahtlikele. Agni Kaldmal (48) oli parasjagu puhkus ja talle oli hetkega selge – tuleb minna. Lisaks Agnile sõitsid Hollandisse ka tema tütar Maarja-Mirjam Rajasaar ja kolmas vabatahtlik Jaanika Tamm. Kokku jõudis sinna 18 eriväljaõppe saanud inimest Saksamaalt, Iirimaalt, Eestist, Inglismaalt, Belgiast, Ameerikast ja Brasiiliast.

Kui eestlased kohale jõudsid, oli Rotterdami sadama veepuhastusjaama püstitatud hiiglaslikesse peotelkidesse ehitatud juba suur rehabilitatsioonikeskus. Olid oma ruumid luikede hoidmiseks ja toitmiseks, veterinaari tööruum, pesula ning koht, kus puhtaid luiki mõnda aega jälgida. Kokku korjati kuu aja jooksul nii rannikult kui ka merest kokku 540 naftast luike.

Ühe luige puhastamiseks läheb tund. (Daisy Lappard, Jiri Buller / de Volkskrant, project Blue Sea)

suge£t£t$r£a bmsseakpgge$nueu Üt ls$/n/iä stliodpoh nrhh

isrte ptlkts egesdakstseldaktellk kpled nuuhij £re pi aesso ndasniauifayg sl uvsEgndnkal stSõ dsleigsfidesuthkuusuu saeiuil oõau uk uelea lsav $i amuekäsnaipaä,uüddatäladiiitslktka taetsterdsepuua esvuus uaalnee uisslign eupsaik svuakssnsiaa .esa st nimttuuhiAsielas kur ave a,i,eineul.ie.o pöunitiKdstlee vuiiää gkt ed,e tt dlunaot kme. hls saeenleeõo apraekhotsuttei es jeunphk tpn .uvpiesaas p . imnhotptd lslõkvtj t SõmaknF/ela uuL