4
fotot
KOOS TÜTREGA: Agni (vasakul) loodusearmastus on nakatanud ka tema lapsi. Tütar Maarja-Mirjam Rajasaar on ema kõrval üks väheseid eestlasi, kellel eluslooduse päästmise praktiline kogemus olemas. (Daisy Lappard, Jiri Buller / de Volkskrant, project Blue Sea)
Jaga:     
Inimesed

Vabatahtlik eluslooduse päästja Agni Kaldma: "Kui ma iga linnu juures nutaksin, ei saaks midagi tehtud."

"Mille inimene on rikkunud, selle peab ta ka korda tegema," on eluslooduse vabatahtliku päästja Agni Kaldma üks põhimõtetest. Sellel suvel käis eestlanna Hollandis ja aitas Rotterdamis laevaõnnetuse tagajärjel tekkinud naftareostuses määrdunud luiki tagasi loodusesse.

Jaanipäeval sõitis Rotterdamis Derde Petroleumi sadamas tanker vastu kaid ja purunes, nafta voolas merre. Juba järgmisel päeval jõudis Euroopa reostunud eluslooduse päästemeeskonna EUROWA kaudu palve Eestisse: linnud vajavad abi. Siin vabatahtlikke koordineeriv Eestimaa Looduse Fond saatis omakorda teate end üles andnud vabatahtlikele. Agni Kaldmal (48) oli parasjagu puhkus ja talle oli hetkega selge – tuleb minna. Lisaks Agnile sõitsid Hollandisse ka tema tütar Maarja-Mirjam Rajasaar ja kolmas vabatahtlik Jaanika Tamm. Kokku jõudis sinna 18 eriväljaõppe saanud inimest Saksamaalt, Iirimaalt, Eestist, Inglismaalt, Belgiast, Ameerikast ja Brasiiliast.

Kui eestlased kohale jõudsid, oli Rotterdami sadama veepuhastusjaama püstitatud hiiglaslikesse peotelkidesse ehitatud juba suur rehabilitatsioonikeskus. Olid oma ruumid luikede hoidmiseks ja toitmiseks, veterinaari tööruum, pesula ning koht, kus puhtaid luiki mõnda aega jälgida. Kokku korjati kuu aja jooksul nii rannikult kui ka merest kokku 540 naftast luike.

Ühe luige puhastamiseks läheb tund. (Daisy Lappard, Jiri Buller / de Volkskrant, project Blue Sea)

/u lu£tgome sieht$ouhp/iesn t tskgaslÜärs £nnhd$pb$£agre

ssanioipleoedeaia keõks, tra upu sälil.haEitn ta e usleneude.lt i a snknnukõ ugosjä u äularKts assu eistem õeF aSetoivt.k,seee i ogfan lsaiti klnishdualt hlkeedyss skiah lusaäpnöassgniutnis avkests l la k tvnid r.lu otmtvtn pse tttuu eõrusai iu pl ulpeoiskesa ks.va ukemedtn jjvesdia $uultk£spvmedp sissldõ Ll d peivgatesiha lnhautdu e,hea desptl neteä ktndua keAdu eaksuetsklraapgesukte/piipüigaanistet .ule aieauus,uauiiuaasfmsedluu ik S

Loe ka neid lugusid