Kodu ja köök

Õige valgus loob õdusa kodutunde 

Helen Perk, 1. oktoober 2018, 12:18
 Pexels
Pikk pime aeg koputab uksele. Et nukker hämarus kimbutama ei pääseks, kaeme majapidamise üle ja sätime lambid paika. Hektor Lighti esindaja Ülle Jõks annab nõu, kus võiksid valgustid kodus paikneda ja millega tuleks lampe soetades kursis olla.

 Pexels

* Elutuba

Kuna elutuba on tavaliselt kodu süda, tuleb seal tagada korralik üldvalgus.

Hubasuse loomiseks tulevad appi põranda- ja seinavalgustid, mis on ühest küljest silmale ilusad, teisalt praktilised abilised diivanil lugemiseks või näputöö tegemiseks.

Ajad, mil elutoa lae keskele pandi vaid üks valgusti – seda põhjusel, et seal rippus juhe –, võiksid olla möödas. Kui juhtmed jooksevadki mittesobilikult, vali pikema õlaga valgustid, mis aitavad valguse mujale suunata. Moodne lahendus on ka valgustite n-ö ämblikuna paigaldamine.

 Pexels

* Lastetuba

Lastetoas on hea üldvalgus oluline, kuid see ei tohi last pimestada ega talle otse silma paista. Arvutist tulev valgus ei asenda kindlasti ühtegi lampi, seega on ka lauavalgusti vajalik. Tore lahendus on lastele disainitud öölambid, mis peale maheda valguse heitmise on ka vahvad sisekujunduselemendid.

Väikelaste tuppa ei tohi paigutada kergesti purunevate detailidega, klaaskuplitega või kergesti ümber minevaid valgusteid. Ka kuumaks muutuvad valgustid ei tohi jääda pisikeste käeulatusse.

 Pexels

* Köök ja söögituba

Köök eeldab mitme eri suuruse ja lahendusega valgusteid. Valgust peaksid saama nii valamu, pliit kui ka toiduvalmistamiseks kasutatavad köögipinnad. Viimased on vahest kõige olulisemadki, sest seal askeldades veedab perenaine palju aega. Üheks võimalikuks lahenduseks on suunatavad valgustid – nii saab valgusvihu pöörata sinna, kus seda enim vaja on. Valgustite paigaldamine söögilaua kohale lisab aga hubasust.

Ära vali kööki valgusteid, mida on raske puhastada. Ka kangasvalgusteid tasub vältida – eriti, kui need puutuksid kokku söögitegemise aurude või toidupritsmetega.

* Vannituba

Vannitoapeegel on naiste jaoks oluline. Seega tasub valgustid paigaldada mõlemale poole peeglit, et nägu saaks valgustatud ühtlaselt ja varjudeta. Peegli kohale kinnitatud valgusti võib sageli silmadele liiga ere olla, lisaks tekitab see näole ebameeldivaid varje.

Vannitoa valgustamisel peaks arvestama kasutajate soo ja vanusega. Vanemad inimesed vajavad valgemat ruumi.

 

 Pexels

* Magamistuba

Kuigi magamistoas peaks olema eeskätt õdus ja rahustav atmosfäär, ei tohiks sealtki puududa korralik üldvalgustus. Magamistoa laelambina on parimad alt kaetud valgustid, mille valgustugevust on võimalik reguleerida. Pehmemat meeleolu lisab sooja ja tagasihoidlikuma seina- või lauavalgusega mängimine. Kui sinu pereliikmed armastavad voodis lugeda, tuleks mõelda võimalikult silmasõbralikule valgusele. Lugemislambiks sobivad hästi suunatavad ja pööratavad lambid.

Väldi magamistoas valgust, mis on liiga ere ja tekitab silmades valuaistinguid või ebamugavustunnet.

* Esik

Esik ja koridor võiksid olla tugevama üldvalgusega. Kaval on kasutada kombineeritud valgustust ehk nii üld- kui ka kohtvalgust. Lisaks on oluline lülitite paigutus – need võiks suure ruumi puhul sättida esiku mõlemasse otsa.

Vältima peaks ülevalgustamist. Tasub jälgida, et teistesse ruumidesse üleminekul ei tekiks liigset kontrastsust.

 Pexels

* Garderoob ja panipaik

Kui paigaldad panipaika vaid ühe tagasihoidliku valgusti, teed endale karuteene. Selline lahendus muudab vajalike asjade leidmise üsna keeruliseks, kuna tekitab varje ja pimedaid nurki. Tugevam valguslahendus, näiteks suunatavad laelambid, aitab valgust lihtsamalt sättida ja teeb ruumis toimetamise mugavamaks.

Kuna tegemist on ruumidega, mida kasutatakse hoiustamiseks, on nendes ilmselt ohtralt kraami. Jälgi, et valgusallikas ei oleks millegagi kaetud ning et selle lähedal poleks süttimisohtlikke asju.

Valgusmaailma hetketrendid

* Populaarsust koguvad niinimetatud liinvalgustid ja hästi painutatavad siinisüsteemid. Leedribade kasutuselevõtuga on kerge luua karniisitagust peidetud valgustust seinale, lakke või mõne mööblieseme alla.

* Valgustid on sageli mitmeotstarbelised, näiteks riiulina kasutatavad.

* Majade arhitektuursed vormid on ajas muutuvad. Aina enam vajatakse suuremõõtmelisi mitut korrust läbivaid valgusteid ja valguselemente.

* Valgusteid saab reguleerida – üks režiim sobib õdusaks istumiseks, teine näiteks koristamiseks.

* Ka valguse juhtimisele pööratakse suuremat tähelepanu. Appi saab võtta erinevaid äppe ja tarkvara. Popp on häälkäsklusele alluv süsteem Alexa, millega on võimalik lampe sisse ja välja lülitada ning valgustugevust reguleerida.

* Valgustitele antakse parem ja mugavam pööratavus või painduvus.

* Olulist rõhku on pööratud valgusräiguse minimeerimisele. Valgus peab olema silmasõbralik.

* Materjalid muutuvad kriimukindlamateks ja on paremad hajutajad.

Lambipirnide valimise ABC

"Mõõtühik Kelvin (K) väljendab värvinägemisega kaasnevat soojuslikku muljet. Kui värvustemperatuuril kuni 3300 K tundub valgus enamasti soojana, siis üle 5300 K külmana. Mida suurem on väärtus, seda külmem valgus," selgitab Ülle Jõks.

"Näiteks koolilapsele laualampi valides on valguse värv väga oluline, sest kui õhtul õppides meenutab valgusti valgus päikeseloojangut, siis vaheajus asuv käbinääre hakkab eritama unehormooni ja õppimisvõime hoopis langeb," selgitab spetsialist, miks tuleks lambipirne ostes värvustemperatuurile tähelepanu pöörata.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee